Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> “РУСЬКА ТРІЙЦЯ” Маркіян ШАШКЕВИЧ, Іван ВАГИЛЕВИЧ, Яків ГОЛОВАЦЬКИЙ.

“РУСЬКА ТРІЙЦЯ” Маркіян ШАШКЕВИЧ, Іван ВАГИЛЕВИЧ, Яків ГОЛОВАЦЬКИЙ.

Назва:
“РУСЬКА ТРІЙЦЯ” Маркіян ШАШКЕВИЧ, Іван ВАГИЛЕВИЧ, Яків ГОЛОВАЦЬКИЙ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,78 KB
Завантажень:
510
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
“РУСЬКА ТРІЙЦЯ”
Маркіян ШАШКЕВИЧ, Іван ВАГИЛЕВИЧ, Яків ГОЛОВАЦЬКИЙ.


На початку 30-х років XIX ст. центром національного життя та національного руху в Галичині стає Львів. Саме тут виникає напівлегальне демократично-просвітницьке та літературне угруповання “Руська трійця”. Таку назву воно отримало тому, що його засновниками були троє друзів-студентів Львівського університету і водночас вихо-ванців греко-католицької духовної семінарії: М. Шашкевич (1811-1843), І. Вагилевич (1811-1866) та Я. Головацький (1814-1888), які активно виступили на захист рідної української мови (термін “руська” для галичан означав українська).
Перебуваючи під значним впливом ідейних віянь ро-мантизму, національно-визвольних змагань поляків, тво-рів істориків (Д. Бантиша-Каменського), етнографів (М. Максимовича) та літераторів (І. Котляревського) з Над-дніпрянської України, члени “Руської трійці” своє го-ловне завдання вбачали в піднесенні статусу української мови, розширенні сфери ЇЇ вжитку і впливу, прагненні “підняти дух народний, просвітити народ”, максимально сприяти пробудженню його національної свідомості.
Свою діяльність члени гуртка розпочали з вивчення життя, традицій та історії власного народу. Із записни-ками в руках Я. Головацький та І. Вагилевич побували в багатьох містечках та селах Галичини, Буковини та За-карпаття. Наслідком цього своєрідного “ходіння в народ” стали не тільки численні добірки матеріалів з народо-знавства, фольклористики, історії та мовознавства, а й знання реального сучасного становища українського на-роду під іноземним гнітом. Зауважимо, що молоді патрі-оти шукали свій власний шлях допомоги пригніченому народові. Зокрема, під час своїх етнографічних подоро-жей вони контактували з польськими підпільниками, які готували антиурядовий виступ, але “Руська трійця” не пішла за революційними змовниками, зосередивши зусил-ля на культурницько-просвітницькій діяльності.
Першою пробою сил для членів гуртка став рукопис-ний збірник власних поезій та перекладів під назвою “Син Русі” (1833), у якому вже досить чітко пролунали закли-ки до народного єднання та національного пробудження. Наступним кроком “Руської трійці” став підготовлений До Друку збірник “Зоря” (1834), який містив народні піс-ні, оригінальні твори гуртківців, історичні та публіцис-тичні матеріали. Лейтмотивом збірки було засудження іноземного панування, уславлення визвольної боротьби Народу, оспівування козацьких ватажків — Б. Хмельницького та С. Наливайка. Прозвучав у збірці і заклик до єднання українців Галичини і Наддніпрянщини. Слід заз-начити, що видання цієї книжки було заборонене і віден-ською, І львівською цензурою. Перша намагалася приду-шити молоді паростки українського руху в Галичині, по-боюючись, що він у перспективі може стати проросійським. Друга, відображаючи інтереси консервативних лі-дерів греко-католицької церкви, виступила не стільки про-ти змісту, скільки проти форми: поява книжки українсь-кою мовою посягала б на монополію та авторитет мови церковнослов'янської.
Для молодих авторів забороненої “Зорі” розпочався період переслідувань, обшуків, доносів, звинувачень у не-благонадійності. Принципове звинувачення було сформу-льоване директором львівської поліції: “Ці безумці хо-чуть воскресити... мертву русинську національність”. Про-те навіть у цих несприятливих умовах члени “Руської трійці” не припинили активної діяльності. Вони, ламаю-чи консервативну традицію, що передбачала виголошен-ня офіційних церковних промов латинською, польською чи німецькою мовами, водночас у трьох церквах Львова прочитали релігійно-моральні проповіді українською мо-вою. “Трійчани” енергійно виступали проти латинізації письменства, всіляко підтримували повернення рідної мо-ви в побут національної інтелігенції. У 1836 р. М. Шашкевич підготував підручник для молодших школярів -“Читанку”, написаний живою розмовною українською мо-вою (термін “читанка” належить самому М. Шашкевичу).
Наприкінці 1836 р. у Будапешті побачила світ “Ру-салка Дністровая”. І хоча ідеї визволення прозвучали в ній із значно меншою силою, ніж у “3орі”, лише 200 примірників цієї збірки потрапили до рук читачів, реш-ту було конфісковано.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: “РУСЬКА ТРІЙЦЯ” Маркіян ШАШКЕВИЧ, Іван ВАГИЛЕВИЧ, Яків ГОЛОВАЦЬКИЙ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок