Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Роль козацтва у заселенні Українського Приазов'я в ХVI-XVIII cт.

Роль козацтва у заселенні Українського Приазов'я в ХVI-XVIII cт.

Назва:
Роль козацтва у заселенні Українського Приазов'я в ХVI-XVIII cт.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,48 KB
Завантажень:
444
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Роль козацтва у заселенні Українського Приазов'я в ХVI-XVIII cт.


Роль козацтва в заселенні окремих регіонів України і створенні різноманітних поселень надзвичайно важлива. Це питання неодноразово привертало увагу дослідників починаючи з ХVIII ст. і було досить докладно висвітлено у низці праць.
Але тільки окремі з них, такі як А. О. Скальковський, Д. І. Яворницький, В. А. Пірко, Р. І. Саєнко, розглянули питання про роль козаків у заселенні Українського Приазов'я. Це не випадково, бо дотепер у колі дослідників історії Приазов'я точаться дискусії щодо внеску різних етносів у заселення і розвиток цього краю.
Отже, проблема заселення Українського Приазов’я і формування етнічного складу населення є дуже актуальною і недостатньо дослідженою, оскільки цей край має складну етнічну історію, і ще не має чіткої позиції в поглядах вчених щодо ролі окремого етносу (українського, російського чи грецького) в його заселенні. Як відомо, до середини ХVIII ст. за цим регіоном закріпилася назва “Дике поле”, тобто спустошені причорноморські степи.
Питання щодо його заселення тривалий час не було предметом спеціальних досліджень, і майже зовсім відкидалась або применшувалась роль українського етносу, а отже, роль українського козацтва в його освоєнні. Спростувати подібні погляди можна лише неупередженими дослідженнями процесу заселення краю і формування етнічного складу його населення, що і становить об’єкт нашого дослідження.
Українське Приазов’я – важливий промислово-аграрний регіон нашої держави. Завдяки своєму розташуванню цей край здавна належав до числа залюднених, бо ще з ІХ ст. через його землі йшов торгівельний шлях між слов’янськими землями та країнами Кавказу й Близького Сходу. Однак з ХІІІ ст. приазовські землі були спустошені монголо-татарською навалою, і ця територія спочатку входила до складу Золотої Орди, а з ХV ст. - Кримського ханства. Отже, південно-східні українські землі у ХІV-XVI ст. були майже спустошені, оскільки українське населення, яке почало тут селитися за часів Польсько - Литовської держави відступило у більш безпечні землі, а цей край став тереном, де кочували кримські та ногайські татари.
Щодо початку заселення Українського Приазов’я А. О. Скальковський вважав, що воно стало можливим лише з 70-х р. ХVI ст., з появою місцевого низового козацтва, коли в українському козацтві відбувся розкіл, і було створено Низове Військо Запорозьке. Поява такого сильного військово-політичного об’єднання на межі з Кримським ханством ставало форпостом для татарських нападів, що, з іншого боку, сприяло новому притоку населення в цей регіон і подальшому освоєнню спустошених земель у ХVI - XVII ст.
Той факт, що запорозькі козаки дійсно з'являлися на берегах Азовського моря ще з ХVI ст. підтверджує і Р. І. Саєнко, наводячи дані археологічних знахідок, зокрема залишків деяких козацьких зимівників – укріплених хуторів з речами рибалок-запорожців, які були знайдені біля р. Кальміус у 1931 році під час будування металургійного комбінату “Азовсталь”.
Інший дослідник Н. Н. Яцюк, розглядаючи ще одну причину заселення Приазов’я робить передбачення, що вона було пов’язана з пошуком запорозькими козаками іншого виходу до Чорного моря, тому що запорожці, вирушаючи у морські походи проти Кримського ханства й Турції, спочатку виходили в Чорне море Дніпром, що було доволі небезпечно, оскільки на початку ХVII ст. турки збудували на цьому місці укріплену фортецю Кизикермен та перегородили річку ланцюгом. Отже, козаки повинні були віднайти більш безпечний шлях. На думку Н.Н. Яцюка цей шлях пролягав від Дніпра до Кодака, потім козаки входили в Самару, а з неї – в р. Вовчу, а з неї до Кальміусу (25 км) тягнули волоком чи на візках свої човни – “чайки”, після чого входили в Азовське море та через Керченську протоку - до Чорного моря і поверталися цим же шляхом8. Безперечно, що при проходженні такого довгого шляху у козаків виникала необхідність у поновленні своїх продовольчих запасів, ремонті човнів, тому було збудовано багато зимівників, пристаней, церковних храмів, які надалі ставали слободами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Роль козацтва у заселенні Українського Приазов'я в ХVI-XVIII cт.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок