Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ФАКТОРИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНЦІВ ТА ІНШИХ НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (1917-1920 рр.)

ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ФАКТОРИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНЦІВ ТА ІНШИХ НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (1917-1920 рр.)

Назва:
ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ФАКТОРИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНЦІВ ТА ІНШИХ НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (1917-1920 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,64 KB
Завантажень:
54
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Т. В. Винарчук
ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ФАКТОРИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНЦІВ ТА ІНШИХ НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (1917-1920 рр.)
Безперечним та очевидним є те, що деякі міжнародні події істотно впливають на політичні та соціально-економічні процеси усіх країн. Історія неодноразово доводила, що в боротьбі за право утворення суверенної держави особливо велику роль відігравали зовнішні фактори. На початку ХХ ст. активізація державотворчих процесів поневолених народів Центрально-Східної Європи в ході Першої світової війни привела до розпаду існуючих великих держав та появи нових, а значить - порушення встановленої рівноваги сил в Європі. Визвольна боротьба поневолених народів тоді вийшла за межі існування у національно-політичних програмах і вимогах у площину реальних дій лише на хвилі Першої світової війни, яка загострила національні проблеми в Європі та не лише їх.
Майже всі сучасні дослідники новітньої історії згодні, що у визвольній боротьбі українців та інших народів Центрально-Східної Європи в 1917-1920 рр. зовнішньополітичні фактори мали великий вплив на результати відновлення державності. Цьому питанню присвячено чимало статей [1.-С.41-57; 2.-С.13-32] та монографій [3; 4]. Серед українських істориків домінує оцінка зовнішньополітичних умов як несприятливих для утвердження відновленої державності українців. Така оцінка є дещо перебільшеною та поверховою, так само як твердження про сприятливі зовнішні обставини державотворення інших народів Центрально-Східної Європи.
Незважаючи на розширення досліджень вітчизняної історії протягом останнього десятиріччя, процес концептуального переосмислення національного історичного досвіду та звільнення історичної науки від численних стереотипів йде досить повільно. До сталих стереотипів можна впевнено віднести і тезу про несприятливі зовнішньополітичні умови українського державотворення. Причому підставою такої характеристики для багатьох дослідників стало те, що центральні держави на початку ХХ ст. не поспішали визнавати суверенітет України.
Автор даної статті пропонує зробити спробу відійти від зазначених традицій, використавши компаративний підхід історичного дослідження. Вважаємо, що огляд ролі зовнішньополітичних факторів у державотворенні українців у контексті національно- визвольних процесів центрально-східноєвропейського регіону дозволить отримати нові та цікаві результати, зробить певний внесок у процес переосмислення вітчизняної історії.
У сучасній вітчизняній історіографії вже є спроби оглянути роль зовнішніх факторів в українському державотворенні в контексті визвольних процесів народів Центрально-Східної Європи. Так, наприклад, вітчизняні науковці В. Головченко та В. Шамраєва у статті "Проблема визначення зовнішньополітичної орієнтації Української Народної Республіки під час перебування на чолі Директорії Володимира Винниченка" ставлять собі й читачам наступне запитання: "Та чи дійсно зовнішньополітичні об'єктивні фактори завжди виявлялися такими вже й непоборними?" [5.-С.26]. Автори пояснюють свої сумніви щодо непоборності міжнародних несприятливих факторів прикладом польського державотворення того ж часу, яке знаходилося в подібних до українських зовнішньополітичних умовах.
Лідери визвольної боротьби поневолених народів Центрально-Східної Європи ще до початку процесу організації відродження держав усвідомили, що без підтримки інших країн новостворені держави не зможуть відстояти свою свободу. Так, Ю. Пілсудський спробував використати російсько-японський конфлікт 1904 р. Представники ППС звернулися до японських дипломатів у Лондоні, Відні та Парижі з пропозиціями співробітництва. Лідера ППС запросили до Токіо для продовження переговорів. В обмін на фінансування антиросійського повстання, забезпечення зброєю, формування легіону з польських військовополонених на Далекому Сході Ю. Пілсудський обіцяв перешкоджати мобілізації в Королівстві Польському, проводити розвідку та саботаж, а також за сприятливих обставин підняти повстання поляків разом з іншими пригніченими народами Російської імперії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ ФАКТОРИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНЦІВ ТА ІНШИХ НАРОДІВ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ (1917-1920 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок