Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОН У СФЕРІ ІНТЕРЕСІВ ТРОЇСТОГО СОЮЗУ: ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОН У СФЕРІ ІНТЕРЕСІВ ТРОЇСТОГО СОЮЗУ: ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

Назва:
ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОН У СФЕРІ ІНТЕРЕСІВ ТРОЇСТОГО СОЮЗУ: ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,88 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
УДК 94-054.57(477.6/7)
Г. Ф. Турченко
ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОН У СФЕРІ ІНТЕРЕСІВ ТРОЇСТОГО СОЮЗУ: ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
У статті проаналізоване місце південноукраїнського регіону в планах держав Троїстого союзу в роки Першої світової війни. Визначено, яким чином на зовнішню політику Німеччини, Австро-Угорщини та їх союзників впливав факт існування українського народу та його прагнення до національного визволення і створення власної держави.
Ключові слова: Південноукраїнський регіон, Перша світова війна, Австро-Угорщина, Німеччина, Туреччина, Союз визволення України.
Питання про місце України в воєнно-політичних планах Німеччини, Австро-Угорщини та їх союзників напередодні і в роки Першої світової війни вже було об'єктом аналізу вітчизняних істориків [1-4]. Як правило, досліджуються експансіоністські плани держав німецько-австрійського блоку, їх претензії на ту чи іншу частину української території, прагнення знайти підтримку в певних політичних верствах і колах українського суспільства. Однак, дослідники мало уваги приділяють аналізу історичного контексту, в рамках якого розроблялася і здійснювалася ця політика. Зокрема, поза увагою дослідників залишається питання: як саме сприймали німецькі і австрійські політики тодішню Україну - як етнонаціональний простір - територію, населену переважно українцями (особливим, відмінним від російського, польського та іншого населення етносом), чи просто як південно-західний регіон Російської імперії, без врахування його національних особливостей.
Знати це надзвичайно важливо, адже саме цим, значною мірою, визначався зміст політики Німеччини і її союзників щодо України. Відомо, що Україна довгий час перебувала у складі двох сусідніх імперій - Російської і Австро-Угорської, і питання про існування українців як окремого етносу багатьма європейськими політиками сприймалося як проблемне. Зокрема, російські офіційні кола (і переважна більшість російського суспільства) вважали українців частиною "триєдиного російського народу", що складався з великоросів, малоросів і білорусів; правлячий клас Австро-Угорської імперії (зокрема, польські чиновники, які домінували в апараті управління Східної Галичини) русинів (західних українців) більше пов'язували з етнічними поляками, ніж наддніпрянськими українцями. У такому ставленні до українців було багато штучного, надуманого, кон'юнктурного, навіяного історичними міфами, в полоні яких перебували імперські суспільства Європи. Але коли мова заходить про розробку планів участі держави у війні, то міфи зазвичай поступаються тверезому політичному розрахунку, врахуванню реальних обставин. Адже саме від об'єктивної оцінки всіх факторів залежить успіх чи невдача у війні. Однією з обставин, яка могла вплинути на хід війни, було прагнення залежних країн Європи (так званих "малих народів") до самостійного існування. Про сприяння цьому прагненню говорилося у всіх імперських столицях Європи. Війна оголошувалася боротьбою за визволення "малих народів" від російського чи (в залежності від сторони, яка це декларувала) від австро-угорського, або німецького іга. У цьому контексті, поставимо питання: як в політиці Німеччини, Австро-Угорщини та їх союзників по відношенню до України в Першій світовій війні враховувався етнонаціональний фактор, тобто, факт існування українського народу, його прагнення до національного визволення і створення власної держави.
На початку ХХ ст. українські землі опинилися на перетині інтересів Російської імперії, з одного боку, і Німеччини, Австро-Угорщини та їх союзників, з іншого. Це перетворювало Україну на театр військових дій у війні, що наближалася. Становище України ускладнювалося її територіальною розчленованістю: Наддніпрянщина належала Російській імперії, Західна Україна - Австро-Угорській імперії. В обох її частинах наростали опозиційні антиімперські сили, які ставили завдання створити власну державу, об'єднати в її межах західноукраїнські і наддніпрянські землі. Але ці прагнення суперечили інтересам сусідніх європейських імперій, які прагнули поширити свій вплив на українські землі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКИЙ РЕГІОН У СФЕРІ ІНТЕРЕСІВ ТРОЇСТОГО СОЮЗУ: ЕТНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок