Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> НАРКОМАТ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКОЇ ІНСПЕКЦІЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ КП(Б)У - ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ПРАВЛЯЧОЇ ВЕРХІВКИ СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ (1920-І РОКИ)

НАРКОМАТ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКОЇ ІНСПЕКЦІЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ КП(Б)У - ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ПРАВЛЯЧОЇ ВЕРХІВКИ СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ (1920-І РОКИ)

Назва:
НАРКОМАТ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКОЇ ІНСПЕКЦІЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ КП(Б)У - ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ПРАВЛЯЧОЇ ВЕРХІВКИ СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ (1920-І РОКИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,20 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
М. О. Носик
НАРКОМАТ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКОЇ ІНСПЕКЦІЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ КП(Б)У - ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ПРАВЛЯЧОЇ ВЕРХІВКИ СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ (1920-І РОКИ)
Актуальним на сьогодні залишається питання про роль та місце органів партійного і державного контролю в системі радянського, а потім і сталінського тоталітарного режиму, в тогочасних вищих радянських владних структурах (ЦКК КП(б)У НК РСІ).
Як відомо, органи партійно-державного контролю діяли на теренах України та постійно захищали інтереси вищого керівництва Комуністичної партії, яке намагалося зосередити в своїх руках контроль за політичною, соціально-економічною та культурною сферами життя суспільства Радянського Союзу.
Але не можливо досліджувати історичні особливості становлення та функціонування контрольно-ревізійних органів, не висвітливши перш за все політико-адміністративні особливості становища України у 1920 - поч. 1930-х рр.
Слід зауважити, що починаючи ще з початку 1923 р., після того як був заключний договір про утворення СРСР, Українська СРР стала фактично складовою частиною унітарної, єдиної держави - Союзу РСР, і лише номінально (тобто юридично, згідно союзних домовленостей), Українська СРР вважалася незалежним суб'єктом в складі СРСР (мала право на проведення самостійної внутрішньої та зовнішньої політики).
Виходячи з цього слід зауважити, що лише номінально УСРР мала власні органи державного управління (верховний орган влади - Всеукраїнський з'їзд Рад, що обирав вищий законодавчій орган - Верховну Раду УСРР; вищий орган виконавчої влади - Рада народних комісарів УСРР та вищий орган судової влади - Верховний Суд УСРР). Але фактично ж всіма сферами суспільно-політичного життя в СРСР, а отже, як ми зрозуміли, і на території Української СРР, керувала Комуністична партія (РКП(б), а потім ВКП(б)), територіальним представницьким органом якої в Україні була КП(б)У. Компартія робила призначення на всі головні посади до всіх трьох гілок влади, таким чином зосередивши в своїх руках всю повноту влади як в СРСР, так і в Україні.
На поч. 1920-х рр. в Україні панувала економічна криза, повна розруха та децентралізація промисловості, повністю було зруйновано сільське господарство.
З метою подолання кризи та початку відбудови народного господарства, згідно рішень Х-го з'їзду РКП(б) 192і р., було оголошено про реорганізацію Наркомату Державного контролю на Наркомат Робітничо-селянської інспекції (НК РСІ). Також було створено орган партійного контролю - Центральну контрольну комісію Компартії (ЦКК).
Після реформування НК ДК (Наркомату Держконтролю) на НК РСІ (Наркомат Робітничо-селянського контролю) надзвичайно сильно зросла роль робітників та селян в органах державного контролю УСРР, що призвело до зближення даних органів з профспілковими організаціями та безпосереднім виробництвом. Доля професійних експертів у структурах НК РСІ значно знизилась відразу ж після проведення реорганізаційної реформи.
Одночасно складовою вище наведеного реформування стало й те, що до НК РСІ УСРР були включені всі без виключення відомчі інспекції та органи контролю та ревізії галузевого та регіонального характеру.
Центральний апарат реорганізованого Наркомату РСІ у 1920 р. складався з наступних структурних підрозділів: колегія, інспекція загального та спеціального призначення, відділи [1, с.52].
До інспекції загального призначення належали: Технопромис- лова, Продовольча та Сільськогосподарська, Охорони праці та народного здоров'я, Просвітництва та пропаганди, Центральне бюро скарг та заяв з Відділом "летючих" ревізій. Окрім цього в наявності були спеціалізовані інспекції: Військово-морська, Польова та Інспекція шляхів сполучення, які були підконтрольні лише НК РСІ РСФРР [2, с.39-40].
Слід наголосити на тому, що особливістю керівних органів НК РСІ УСРР було те, що нарком та колегія РСІ обиралися ВУЦВК УСРР, але після безпосереднього узгодження з НК РСІ РСФРР.
Таким чином можна зробити висновок, що НК РСІ УСРР, до створення СРСР, мав дуже важливу особливість, яка виражалась у його "подвійній" підзвітності та підпорядкованості: центру - Москві (НК РСІ РСФРР) та центральним органам влади УСРР - ВУЦВК, хоча й номінально, тому що всі найважливіші рішення приймалися лише ЦК РКП(б), переважно особисто В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: НАРКОМАТ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКОЇ ІНСПЕКЦІЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ КП(Б)У - ОРГАНИ КОНТРОЛЮ ПРАВЛЯЧОЇ ВЕРХІВКИ СРСР НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ (1920-І РОКИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок