Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> До історії міграційних процесів на Півдні України

До історії міграційних процесів на Півдні України

Назва:
До історії міграційних процесів на Півдні України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,59 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 314.7 : [325.1 : 940] (477) Пронь Т.М.
До історії
міграційних процесів на Півдні України
Південь України дивовижний регіон, який пережив багато історичних подій. Де в чому його можна порівняти з американським "Диким Заходом", тільки з іншою, не зовсім правильною назвою "Дике поле". Але якщо американців приваблювали пошуки золота, то тисячі поколінь людей різних рас, вірувань, говорячи сучасною мовою - людей різних національностей приваблювали сюди земля, вода, величезні простори. Саме тут багато з них знаходили те, за чим вирушали в далеку мандрівку. Протягом декількох тисячоліть вони обживали і облагороджували цю землю. Цим пояснюється сучасна поліетнічність Південного регіону України, заселення якого продовжується й сьогодні.
Процес освоєння території півдня України з найдавніших часів фактично був процесом багаторазових міграцій ззовні, але ніколи не приводили до повної зміни населення. Тому Південний регіон України є здавна неподільною територією України. Дослідник - краєзнавець з Миколаєва О.А.Добровольський справедливо зазначає: "... щоб народ існував та всебічно розвивався, він повинен мати власну землю... Земля - єднальна ланка між епохами і етносами" [1].
Як гнані вітром хвилі піднімаються на гребінь у залежності від сили вітру, так переселялися сюди цілі народи, підбурювані різними обставинами. Так склалося
історично, що цей прекрасний куточок землі і моря, не маючи, природного захисту, надзвичайно приваблював інші войовничі народи. За таких умов важко було сподіватися на стале, осіле життя. Однак автохтонні процеси тут завжди мали місце, незважаючи на те, що іноді й носили обмежений характер.
З середини XVIII ст. у переселенців з'являється можливість закріпитися та постійно проживати на цій землі. Плани Російської імперії, пов'язані з виходом до берегів Чорного моря, її сила та міць поклали край спустошливим турецько-татарським набігам, прискорили процес заселення краю. З новою силою піднімається міграційний рух, починається цілеспрямоване етнічне переміщування, що призвело до зміни геополітичної ситуації в Північному Причорномор'ї, сприяло розвиткові етнічних процесів. Міграційні процеси на півдні України завжди були хвильоподібними, перемінними та безперервними. Така міграційна поведінка населення стала з часом характерною рисою українського та російського народів. Викликалося це явище багатьма причинами - природними, історичними, культурними та політичними.
На думку дослідника, за період з середини XVIII ст. до кінця XX століття міграційний рух на півдні України пройшов щонайменше сім етапів. Перший, найбільш тривалий етап охоплював час з середини ХVIII до початку ХХ ст., другий - 1900-1914 рр., третій - 19141920 рр., четвертий - 1920-1939 рр., п'ятий - 1939-1944 рр., шостий - 1944-1991 рр., сьомий розпочався з 1991 р. Та найбільш масовими були два основні етапи: з середини XVIII ст.- до початку ХХ ст., - перший етап, 20-30-ті роки XX ст., - четвертий етап.
Перший міграційний етап, починаючи з часу російської колонізації, добре досліджений і висвітлений в історичній літературі. З дореволюційних історико- краєзнавчих досліджень регіону найбільшу цінність становлять праці А.О.Скальковського, Д.І.Багалія, Д.І.Яворницького, Г.М.Ге, Н.Д.Полонської-Василенко. Поряд із загальноісторичними проблемами вищезгадані автори порушували питання переміщення населення, що сприяли етнічним процесам на Півдні України.
Серед дослідників радянської доби слід назвати роботи В.М.Кабузана "Заселение Новороссии (Екатеринославской и Херсонской губерний) в ХVIII - первой половине ХІХ века (1719-1858)" (М., 1976), В.Н.Дружиніної "Южная Украина в период кризиса феодализма (1825-1856 гг.)" (М., 1981), "Современные этнические процессы в СССР" // Под ред. Ю.В.Бромлея (М., 1977), "Культурно-бытовые процессы на юге Украины" // Под. ред. Ю.В.Иванова (М., 1979), 26-томне видання "Історії міст і сіл Української РСР", збірник наукових доповідей Міжнародної науково-методичної конференції "Заселення Півдня України: проблеми національного та культурного розвитку (Херсон, 1997).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: До історії міграційних процесів на Півдні України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок