Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МАЛОВІДОМІ ПОДІЇ БОРОТЬБИ З КРИМСЬКИМ ХАНСТВОМ У ЗАПОРОЗЬКОМУ КРАЇ В 1696 р.

МАЛОВІДОМІ ПОДІЇ БОРОТЬБИ З КРИМСЬКИМ ХАНСТВОМ У ЗАПОРОЗЬКОМУ КРАЇ В 1696 р.

Назва:
МАЛОВІДОМІ ПОДІЇ БОРОТЬБИ З КРИМСЬКИМ ХАНСТВОМ У ЗАПОРОЗЬКОМУ КРАЇ В 1696 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,26 KB
Завантажень:
387
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ю.П. Князьков
МАЛОВІДОМІ ПОДІЇ БОРОТЬБИ З КРИМСЬКИМ ХАНСТВОМ У ЗАПОРОЗЬКОМУ КРАЇ В 1696 р.
У кінці XVII ст. Росія, Україна та Запорожжя знаходились у стані війни з Кримським ханством та Османською імперією, яка почалася в 1695 р. облогою Азова та взяттям турецько-татарських укріплень у пониззі Дніпра.
Влітку 1696 р. Петро І знову обложив Азов. Постало завдання "чинить воинский промысел" над Кримом, захищати запорозькі та українські землі від татарських набігів, не допустити допомоги з боку кримських татар Азову [1.- Арк.103].
Відомо, що в травні того ж року за власної ініціативи 500 запорожців на чолі з отаманом Я. Чалим здійснили морський похід, полонивши 17 турецьких суден, які йшли до Очакова [2.-С.177]. У липні запорозькі козаки під командуванням Я. Чалого та Я. Мороза повторили похід. Інший загін українських козаків та частина запорожців на чолі з київським полковником К. Мокієвським отримав наказ піти "для воинских промыслов около Ачакова и башни Ачаковской, на стороне Перекопской стоящей" (Кінбурзького укріплення - Ю.К.) [1.-Арк.3].
У Таванській фортеці (біля сучасного м. Берислава - Ю.К.) знаходився російсько-український гарнізон із 400 козаків Гадяцького та Лубенського полків, 286 солдатів, 250 сердюків та 100 запорожців [1.-Арк.3].
Військові дії на Нижньому Дніпрі та під Азовом викликали велику стурбованість у Криму. Хан вважав, що "московские люди пойдут под Перекоп", "учинят жилищам разорение, и жен и детей в полон поберут" [1.-Арк.2]. Тому з весни 1696 р. він з військом знаходився за межами Перекопу. Не випадково, запорожці бачили орду на р. Каланчак [1.-Арк.1].
За словами полонених татар, хан стояв на Чорній Долині [1.-Арк.82]. У разі наступу російсько-українських військ на Крим, татари планували "на Конской встречею препятствие великороссийским и малороссийским войскам чинити". Повідомлялось, що степи були спалені від р. Молочна до самого Перекопу [1.- Арк.112].
Складовими частинами військових дій у Нижньому Подніпров'ї були розвідницькі та бойові рейди окремих татарських та козацьких загонів. Так, в липні боярин Стрєшнев доносив, що на р. Самарі "объявилась басурманская орда", на р. Кінській (Конка) - бачили 80 татар [1.-Арк.6]. Один із татарських загонів із 37 чоловік був розбитий запорожцями біля урочища Токмача [2.-С.177].
У той час відкритим залишалось питання: відправить чи ні кримський хан значні військові сили на допомогу обложеному Азову. Тому, гетьман І. Мазепа, в свою чергу, вислав загін із 75 козаків Полтавського полку і 74 козаків-компанійців на чолі з санжарським сотником Микитою Плячником, щоб "язика взяти" і дізнатися, чи будуть орди йти на Азов. Маються на увазі "шляхи на Муравские, которые из Крыму лежат вверх через речку Каратыш к Азову" [1.-Арк.93]. Загін повинен був вести розвідку біля р. Кінської.
Доля цього козацького загону була в свій час відомою. У літописі Самовидця є згадка про те, що кримський хан "наших козаков" "подезд (загін - Ю.К.) чоловіка полтораста розгромил и побрал и самого вожа Фляку з Полтави" [3.-С.158]. Г. Грабянка також повідомляв, що "один наїзд на чолі з Плюкою супостат взяв" [4.- С.102]. Будь-які докладні відомості про даний козацький загін в історичній літературі нам не зустрічалися, але вони є в документах Бєлгородського стола (Російський державний архів давніх актів. - Ф. 210 - Ю.К.). Це дозволяє прослідкувати трагічну і, як з'ясовується, героїчну долю козаків цього підрозділу.
На початку липня 1696 р., на п'ятий день після початку походу, кінний загін М. Плячника ("Фляка" у Самовидця і "Плюка" у Г. Грабянки - Ю.К.) прибув на р. Кінську, "которая упала в Днепр подле Карачокрака, ниже Великих Песков", і рухався вздовж цієї ріки дозором [1.-Арк.101]. Через тиждень в "урочищу Семь Кишенях" козаки "татар увидели человек сто" [1.-Арк.110]. Відзначимо, що в "Книзі Великому Кресленню" згадуються "7 кишеней татарських мечетей" по правий бік Кінської від Дніпра в 60 верстах без вказівки на те, що так називалось урочище [5.- С.110]. Козаки, за свідченням документів, "ходили за татарами два дни и тех татар не нашли".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: МАЛОВІДОМІ ПОДІЇ БОРОТЬБИ З КРИМСЬКИМ ХАНСТВОМ У ЗАПОРОЗЬКОМУ КРАЇ В 1696 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок