Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ В АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ РЕФОРМАХ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ ВЛАДИ 1920-1930-Х РР.

ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ В АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ РЕФОРМАХ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ ВЛАДИ 1920-1930-Х РР.

Назва:
ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ В АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ РЕФОРМАХ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ ВЛАДИ 1920-1930-Х РР.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,94 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
М. О. Фролов
ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ В АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ РЕФОРМАХ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ ВЛАДИ 1920-1930-Х РР.
Однією з актуальних проблем, що є предметом обговорень на політичному рівні в сучасній Україні, є адміністративно-територіальна реформа. Очевидно, що її планування і реалізація можливі лише з урахуванням наукових аргументів та історичних уроків.
Історія Запорізького краю 20-30-х рр. XX ст. демонструє низку неоднозначних підходів до реформування адміністративно-територіального устрою, часом з трагічними наслідками для населення. У даній науковій розвідці актуалізується питання сутності і наслідків реформ у цій царині в контексті політики більшовицької влади в Україні у 1920-х - 1930-х рр.
У вітчизняній історіографії теоретичні засади вивчення політико-адміністративних змін комплексно проаналізовані Я. Верменич [1], Г. Турченко [2]. На регіональному рівні окремі аспекти проблеми порушують М. Крилов [3], В. Мороко [4], О. Троценко [5], Ф. Турченко [4; 6].
За часів царату переважна більшість території сучасної Запорізької області входила до складу Катеринославської губернії. Вона включала в себе землі трьох повітів: Олександрівського, Мелітопольського та Бердянського. Хоча історично та ментально у свідомості українців реально існувала уява про Запорізький край, як про географічно та територіально окреслене поняття, але в адміністративно-територіальному устрої дореволюційної доби це не знайшло своє віддзеркалення. Вказане явище не було випадковим. Імперська влада не бажала сприяти розвитку українства і української культури як козацької, стихійно-демократичної та історично обґрунтованої.
Після революційних подій 1917 р. Запорізький край опинився в епіцентрі громадянської війни. Він привертав увагу всіх учасників боротьби за владу в Україні, особливо тих, хто апелював до патріотичних настроїв українців. Тому не є випадковим, що Уряд Української Народної Республіки згідно з законом від 2-4 березня 19і 8 р. виділяв Запорізький край як одну з тридцяти нових адміністративно-територіальних одиниць - земель (Київ з околицями, Древлянська земля, Волинь, Погориння, Болохівська земля, Поросся, Черкаси, Побужжя, Запоріжжя і Нове Запоріжжя та ін.).
Адміністративно-територіальна реформа уряду уНр, як і реформа П. Скоропадського не мали успіху. Але їх проекти ще раз підкреслили особливе значення Запорізького краю у свідомості українців. Більшовицька влада змушена була з цим рахуватися.
Вважаємо, що пошук оптимальної моделі адміністративно-територіального устрою має пряме і безпосереднє відношення і до процесу створення більшовиками своїх важелів та механізмів влади в УСРР після перемоги у громадянській війні. А це вимагало існування розгалуженого й кількісно великого партійно-державного апарату на всій території республіки, господарських і правоохоронних органів, створення яких без адміністративного поділу Радянської України не певні частини було неможливим.
Основою і необхідною умовою для формування такого апарату повинен бути адміністративно- територіальний устрій країни. Тому вже у травні 1920 р., тобто ще тоді, коли Червоною армією була захоплена частина території України, ЦК КП(б)У та Раднаркомом УСРР на чолі з Х. Г. Раковським було прийнято рішення про впровадження нового адміністративного устрою у республіці. Цей устрій був відмінним від того, який намагався впровадити уряд УНР та гетьманат П. Скоропадського.
Відповідно до цього рішення УСРР була поділена на 12 губерній: Волинську, Донецьку, Олександрівську (з 1921 р. Олександрівськ має назву Запоріжжя, відповідно Олександрівська губернія стала Запорізькою), Катеринославську (з 1926 р. м. Катеринослав має назву Дніпропетровськ), Київську, Кременчуцьку, Миколаївську, Одеську, Подільську, Полтавську, Харківську та Чернігівську. Такий поділ на 12 радянських губерній проіснував до 25 жовтня 1922 р.
Поява серед відомих губернських центрів (Київ, Харків, Одеса, Полтава, Чернігів) невеликого міста Запоріжжя (у 1921 р. його населення не перевищувало 25 тисяч чол.) привертає увагу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЗАПОРІЗЬКИЙ КРАЙ В АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ РЕФОРМАХ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ ВЛАДИ 1920-1930-Х РР.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок