Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Класифікація методів проведення українізації у 1920-30-ті pp.

Класифікація методів проведення українізації у 1920-30-ті pp.

Назва:
Класифікація методів проведення українізації у 1920-30-ті pp.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,48 KB
Завантажень:
426
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 008 (477)
Стремецька В.О., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Класифікація методів проведення українізації у 1920-30-ті pp.
У статті зроблено спробу створити чітку класифікацію засобів проведення політики українізації в 1920-30-ті роки. Автор виділяє ряд методів та підметодів у процесі здійснення українізації Для характеристики кожного методу автор використовує матеріали архівів та преси.
In the article the attempt is made to create a precise classification ofi means ofi realization of the policy ofi the Ukrainianization in the 1920-30's. The author singles out a number of methods and sub-methods during the realization of Ukrainianization. For the characteristics of each method the materials of archives and press are used.Методів, за допомогою яких втілювалась у життя політика українізації у 1920-30-ті роки, було досить багато. Деякі з них були більш уживаними й корисними, інші мали меншу популярність і результативність. Проблема класифікації цих методів має сьогодні важливе значення. У науковому плані вирішення цієї проблеми дає змогу повніше висвітлити історію тієї доби, чіткіше уявити усю багатогранність і різноманітність проводжуваної роботи у напрямку впровадження української мови, запобігти хаотичності у висвітленні українізаційних процесів. Подібне дослідження, на наш погляд, буде корисним і для практичного використання, оскільки надасть можливості чітко поставити завдання та методи їх реалізації у напрямку подальшої роботи щодо впровадження державної мови в усі сфери життя сучасного суспільства.
Сучасники українізаційних подій у своїх виступах, звітах тощо, як правило, змальовували українізацій-» методи, наводили наслідки їх ефективності, однак не робили спроби їх класифікувати. Не проводили такої роботи й у наступні роки. Навіть зараз, коли проблема українізації в цілому та її окремі компоненти вже піддалися ґрунтовному аналізові в численних статтях та дисертаціях, майже не приділялося спеціальної уваги українізаційним методам. Лише Г.М.Ва- сильчук у роботі, присвяченій процесу українізації вищих органів державної влади та управління України, в одному з розділів зробив спробу їх систематизувати [1].
Згаданий дослідник виділив шість основних методів, які використовувались для досягнення такої мети, як українізація державних структур вищого рівня: 1) метод навчання службовців українській мові; 2) переведення на неї діловодства; 3) законотворча діяльність, спрямована на посилення та закріплення українізації; 4) створення для співробітників україномовного оточення; 5) стимулювання службовців до вивчення української мови; б) метод контролю за станом українізації [2].
Після ретельного дослідження процесу проведення українізації у різних сферах життя у південному регіоні, ми доходимо висновку, що класифікація, запропонована Г.М.Васильчуком, є досить вдалою і може бути прийнятною як для будь-якої окремої сфери, у якій проводилася українізація (державний, профспілковий та партійний апарат, освіта, сфера культури), так і для всього українізаційного процесу в цілому. Однак вважаємо доцільним доповнити її та конкретизувати вказані методи. Таким чином, метою даної статті є створення чіткої класифікації методів проведення українізації у 1920-30-ті роки на основі аналізу матеріалів центральних і південних архівів та бібліотек.
Одним з найважливіших напрямків роботи під час проведення українізації була підготовка національних кадрів для профспілкових, партійних, державних організацій, а також для поповнення лав робітничого класу, службовців. Таким чином, вважаємо, що класифікацію Г.М.Василь- чука слід доповнити сьомим методом: збільшення частки українців за національністю у тих чи інших організаціях і серед населення, насамперед міського.
Тепер перейдемо до характеристики кожного з українізаційних методів окремо. У будь-якому з них можна виділити ряд окремих форм роботи (назвемо їх підметодами).
Метод навчання службовців українській мові включав у себе створення та діяльність різноманітних курсів, шкіл та гуртків по вивченню мови та українознавства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Класифікація методів проведення українізації у 1920-30-ті pp.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок