Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАНОВЛЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ

СТАНОВЛЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ

Назва:
СТАНОВЛЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,63 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
С. В. Кульчицький
СТАНОВЛЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ
Радянська політична система від народження і до розпаду уособлювала диктатуру найвищого порядку. Вона поставила кожного громадянина під безпосередній контроль, поневолила його економічно і у зародку перешкодила появі контреліт та конкуруючих з нею політико-економічних структур. Маючи під своїм контролем колосальні ресурси і володіючи безмежною здатністю мобілізувати їх на завчасно накреслені цілі, вона подолала економічну і політичну відсталість колишньої царської імперії і створила наддержаву, яка претендувала на світове панування. Це наперед виключало будь-які внутрішні або зовнішні загрози для її безпосереднього існування. Тим не менш, Радянський Союз розвалився - цілком неочікувано для свого власного населення, як і для зовнішнього світу.
Внутрішні або зовнішні чинники не мали політичного впливу на розвал радянської політичної системи. Проблема полягала в тому, що соціально-економічний фундамент, який вона створила „під себе" в перші два десятиліття після більшовицького перевороту, перестав відповідати викликам часу. В країні десятиліттями наростала системна криза. Реформатори, які прийшли в Кремль після двох десятиліть брежнєвського „застою", зробили спробу розв'язати кризу шляхом демократизації політичного устрою. Однак хірургічна операція у вигляді конституційної реформи М.Горбачова призвела до летального результату. Відмова від компартійної диктатури і передача всієї влади радянським органам несуттєво позначилася на становищі правлячої еліти, оскільки в країні не існувало контреліт. Тим не менш, конституційна реформа після перших вільних виборів народних депутатів Союзу і союзних республік перетворилася на антикомуністичну революцію саморозпаду, в якій зникли державна партія і створені нею імперії - внутрішня й зовнішня. В пострадянських країнах розпочався мало не з нуля процес відтворення економічних і політичних структур, знищених у свій час комуністичною революцією.
Поки радянська політична система існувала, історики і політологи не могли об'єктивно оцінити її. Виникла навіть теорія конвергенції, адепти якої твердили про можливість злиття у майбутньому західної демократії з радянською системою влади в більш довершену цілісність. Та в кінцевому підсумку виявилося, що радянський лад є глухим кутом в цивілізаційному розвиткові. Посткомуністичні країни приречені впродовж десятиліть заліковувати негативні наслідки свого тоталітарного минулого.
В Україні, як стає зрозумілим, посткомуністичний період є довшим, ніж період комуністичного будівництва. Щоб подолати спадщину комунізму, треба усвідомити недавнє минуле і виключити будь-яку можливість рецидиву диктатури. Наявність Компартії України, яка не відмовилася від ідеології ВкП(б)-КП(б)У, засвідчує існування такої можливості. Суть справи, однак, полягає не в наявності комуністичної партії у спектрі політичних сил посткомуністичного періоду (цей чинник є похідним), а в стані історичної пам'яті суспільства. Мільйони людей, які вчилися й виховувалися в радянську добу, мають перекручені уявлення про основоположні поняття людського буття, які ґрунтуються на ранньому марксизмі і ленінізмі. Об- тяжена таким інтелектуальним вантажем, пострадянська еліта впродовж довгого часу не могла зорієнтуватися, на чому базувати пошуки виходу з глухого кута. Рекомендації фахівців Заходу частіше за все не спрацьовували в умовах колапсу директивної економіки. Адже посткомуністичні країни знаходилися в надзвичайно специфічній ситуації. Попередній світовий досвід виходу з криз був для них практично непридатним.
Сформульовані вище положення доводять необхідність поглиблених досліджень першовитоків радянської політичної системи. В ході таких досліджень треба здійснювати деконструкцію звичних концептів, встановлювати реальні причинно-наслідкові зв'язки, по- іншому оцінювати розмірність подій, висвітлюваних в радянській історіографії. Аналіз комуністичного будівництва, що відбувалося після встановлення диктатури більшовиків, має бути висхідним етапом для виявлення закономірностей переходу від диктатури до демократизації в пострадянських країнах після 1991 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: СТАНОВЛЕННЯ РАДЯНСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок