Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> УЧАСТЬ ЖІНОК В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОТЕСТАНТСЬКОМУ РУСІ 20-х рр. ХХ ст. ЗА МАТЕРІАЛАМИ УКРАЇНСЬКИХ ПРОТЕСТАНТСЬКИХ ЖУРНАЛІВ

УЧАСТЬ ЖІНОК В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОТЕСТАНТСЬКОМУ РУСІ 20-х рр. ХХ ст. ЗА МАТЕРІАЛАМИ УКРАЇНСЬКИХ ПРОТЕСТАНТСЬКИХ ЖУРНАЛІВ

Назва:
УЧАСТЬ ЖІНОК В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОТЕСТАНТСЬКОМУ РУСІ 20-х рр. ХХ ст. ЗА МАТЕРІАЛАМИ УКРАЇНСЬКИХ ПРОТЕСТАНТСЬКИХ ЖУРНАЛІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,45 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
А. Є. Ігнатуша
УЧАСТЬ ЖІНОК В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОТЕСТАНТСЬКОМУ РУСІ 20-х рр. ХХ ст. ЗА МАТЕРІАЛАМИ УКРАЇНСЬКИХ ПРОТЕСТАНТСЬКИХ ЖУРНАЛІВ
Жінки все активніше проявляють себе у суспільному житті в якості депутатів парламенту, політичних та громадських діячів. Суспільна активність жіноцтва все частіше потрапляє у центр уваги соціологів, політологів, істориків. Показником актуальності такої проблематики стало проведення у вересні 2004 р. у Львові І Міжнародної конференції «Український жіночий рух на зламі тисячоліть (ХІХ-ХХ ст.)».
Серед порушених наукових тем до сьогодні ще не набуло належного висвітлення питання щодо творчої участі жінок у релігійному житті. Воно має багато важливих аспектів: роль жінок в історії окремих конфесій, ставлення влади і суспільства до релігійної жінки, особливості жіночої релігійної психології в історичному висвітленні тощо. Однією з площин історичного розгляду є участь жінок у діяльності протестантських конфесій України 20-х рр. ХХ ст.
Спробуємо розглянути це питання крізь призму публікацій протестантських журналів трьох конфесій, які в жорстких умовах адміністративного тиску влади скористалися дозволом уряду мати повністю аполітичні засоби інформації та спромоглися протягом 1926-1928 рр. (п'ятидесятники - протягом лише 1928 р.) видавати власні друковані органи. Це були організації баптистів, християн євангельської віри (п'ятидесятників), адвентистів.
Хронологічні рамки нашого огляду логічно обмежуються вказаними роками - роками видання журналів. Предметом аналізу виступає зміст журналів «Баптист Украины» [1], «Евангелист» [2], «Благовестник» [3]. Зазначений масив джерел поки що лишається поза увагою дослідників. Лише кількома рядками позначені протестантські часописи цього періоду в курсі лекцій В. І. Любащенко [4, с. 249-250, 264-265, 269, 271, 277]. Скупі відомості про друковані органи баптистів та п'ятидесятників 20-х рр. ХХ ст. подані у відомих узагальнюючих працях та збірниках [5; 6; 7]. Стислу характеристику видавничої діяльності протестантів подано у колективній праці Ю. Решетнікова, С. Саннікова [8], кількома рядками згадуються ці видання у інших працях протестантських істориків [9; 10].
Між тим, аналіз друкованих органів конфесій, зокрема у контексті історії жіночого релігійного руху, є важливим напрямком розширення джерельної бази досліджень та способом актуалізації проблеми.
Комуністична пропаганда з 20-х років ХХ ст. звинувачувала протестантів у нехтуванні суспільними інтересами та потребами жінок. Першоосновою цього нехтування вона проголошувала біблійні істини і побіжно критикувала духовні видання. Так, у пропагандистській брошурі Н. Дайрі зазначалося: «один з керівників баптистської спілки Гуляєв писав у журналі "Баптист"»: «Красота й гідність жінки не в її рівноправності з чоловіком, але в покорі і свідомості того, що її взято з чоловіка» [11, с. 19-20]. Витягнуті з контексту, часто-густо купійовані та перекручені цитати мали дискредитувати протестантизм у жіночих очах, сформувати спрощений погляд на сферу жіночих уподобань, зацікавлень, особливостей.
Але частина радянської партійно-державної еліти більш тонко розуміла проблему. Один з керівників державної культурно-виховної роботи Н. К. Крупська визнавала, що психологія жінки більш емоційна, породжує певне почуття самотності, «створює потребу в релігії, вірі у Бога, ... і цю потребу частіше задовольняли, приєднуючись до протестантських церков» [12, с. 38-39, 55]. Вона ж констатувала, що старе офіційне православ'я «дуже скомпрометувало себе прислужництвом старій дореволюційній владі, проте сектантство захоплює часто доволі широкі верстви» [12, с. 65]. Отже, визнавалося, що саме жінки найчастіше обирали для задоволення своїх духовних потреб протестантські організації. Це спростовувало агітаційні звинувачення протестантів у «домострої», бо навряд чи жінки обирали б церкви, які ображали їх сутність, гідність. 20-ті рр. ХХ ст. стали часом стрімкого поширення протестантизму, і це доводить, що їх віровчення мало привабливі риси і ніяк не викликало реакцію відторгнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: УЧАСТЬ ЖІНОК В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОТЕСТАНТСЬКОМУ РУСІ 20-х рр. ХХ ст. ЗА МАТЕРІАЛАМИ УКРАЇНСЬКИХ ПРОТЕСТАНТСЬКИХ ЖУРНАЛІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок