Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Форсування Дніпра радянськими військами

Форсування Дніпра радянськими військами

Назва:
Форсування Дніпра радянськими військами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,32 KB
Завантажень:
281
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Два роки стояла над моєю Україною жахлива ніч фашистського рабства. Висохла від горя, потемніла від ненависті до ворога українська земля чекала світлого ранку визволення. У Києві цей ранок настав б листопада 1943 року.
Ось як це було.
Після історичної перемоги на Курській дузі ра-дянські війська перейшли у наступ на величезному фронті від Великих Лук до Азовського моря. Роз-горнулась небачена за своїм розмахом і напружен-ням битва за Дніпро, за Київ, за Україну.
Дніпро — могутня ріка, швидкість її течії міс-цями сягає двох метрів на секунду, ширина — до трьох з половиною кілометрів, а глибина — до два-надцяти метрів. Правий берег, високий і скелястий, панує на великому, відтинку над лівим, з котрого наші війська починали переправу.
Німецько-фашистська пропаганда на всі лади стверджувала, що Дніпро закутий у залізо і бетон, перетворений у неприступний «Східний вал».. Гітлер заявляв: – “Скоріше Дніпро потече назад, аніж росія-ни подолають його...” та, як кажуть мої земляки, не так сталося, як га-далося.
Наприкінці вересня війська чотирьох фронтів — Центрального, Воронезького, Степового і Південно-Західного, — вийшовши майже одночасно до Дніпра на величезному відтинку від Лоєва до Запоріжжя, у багатьох місцях з ходу форсували ріку і розгор-нули бої за розширення плацдармів. Всього на пра-вому березі Дніпра було створено двадцять три плацдарми. Дев'ять з них захопили війська Воро-незького (з 20 жовтня він почав називатись 1-м Ук-раїнським) фронту.
Жодна армія у світі не форсувала раніше такий потужний водний рубіж з ходу на такому широкому фронті.
Першими перетнули Дніпро окремі групи і неве-ликі підрозділи, переважно піхотні і артилерійські. Форсування почалось з величезним поривом і ентузіазмом.
Коли наші війська підійшли до Дніпра, Військова рада Воронезького фронту звернулася до особового складу із закликом — за всяку ціну форсувати рі-ку, з честю виконати свій високий обов'язок перед Батьківщиною.
Наші табельні засоби для переправи відстали від передових частин, мости і переправи через ріку ворог висадив у повітря при відступі. Часу втрачати було не можна, щоб не дати ворогові оговтатись і закріпитись на правому березі. У повній мірі тут проявились солдатська кмітливість і винахідливість. В хід пішли підручні засоби: плоти з колод, дощок і жердин, залізні бочки, рибальські човни, баркаси і катери, приготовані партизанами і населенням, ворота і двері, плащ-намети, натоптані соломою — все, що потрапляло під руку і могло три-двері, плащ-намети, натоптані соломою або сіном — все, що потрапляло під руку і могло триматись на плаву. Прив'язавши до цих поплавків свою зброю, воїни штовхали їх поперед себе в кри-жаній воді і пливли через широкий Дніпро. На правому березі вони поставали перед німцями з вранішнього туману, як привиди, і відчайдушно бились кожний метр рідної землі. В кровопролитних бо-ях клаптики звільненої землі ширились і перетво-рювались у плацдарми.
Всій країні став відомим подвиг чотирьох гвардійців з 51-ої танкової бригади: Пєтухова. Сисолятіна, Семенова та Іванова. Це вони першими пере-пливли Дніпро і обрушились на ворога, як сніг на голову, зав'язати жорстокий бій, відволікли увагу гітлерівців від переправи і тим самим забезпечили приховане зосередження на правому березі цілого батальйону, котрий раптово атакував і зайняв село Григорівну. Так було покладено початок створенню букринського плацдарму південніше Києва.
Уперті бої розгорнулись на північ від Києва, в районі Лютежа та Вишгорода. Тут особливо відзна-чились воїни 240-ої стрілецької дивізії полковника Уманського. Першим переправився на лютізький плацдарм взвод, яким командував старший сержант Нефьодов. Жменька радянських воїнів під його командуванням міцно зачепилась за крутоярий бе-рег і декілька годин відбивала натиск ворога. Наступ-ної ночі надійшло підкріплення. З цього почався лютізькйй плацдарм, котрий згодом відіграв вирішальну роль у звільненні Києва.
Взяти Київ, розташований над Дніпром на висо-кому березі, прямим ударом в лоб було неможливо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Форсування Дніпра радянськими військами

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок