Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ В ІСТОРИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ: НЕРАДЯНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ (1917-1991 РР.)

ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ В ІСТОРИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ: НЕРАДЯНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ (1917-1991 РР.)

Назва:
ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ В ІСТОРИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ: НЕРАДЯНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ (1917-1991 РР.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,86 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
С. О. Наумов
ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ В ІСТОРИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ: НЕРАДЯНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ (1917-1991 РР.)
Становлення модерної української політичної еліти хронологічно доречно пов'язати з ХХ століттям, визнаючи за попереднім, ХІХ століттям беззаперечну заслугу у формуванні необхідних передумов. Цей складний, багатоплановий процес, який з різних причин виявився затягнутим і пунктирним, у перші десятиліття ХХ ст. пройшов дві основні стадії: додержавну і державну (з розгалуженням останньої на національну, нерадянську і комуністичну, радянську). Якщо на другій стадії відбувалися становлення і самореалізація політичної еліти як державотворчої, то перша була пов'язана виключно з зародженням і формуванням прошарку українських політичних діячів, що відбувалися в рамках національного руху на його політичному етапі. Взаємопов'язаність, безперервність і наступність цих двох стадій стає очевидною при порівнянні їхньої персональної та ідеологічної складової: саме ті люди, національна й політична ідентичність яких сформувалася за імперської доби, слугували кадровим забезпеченням для національно-демократичної революції та української державності; саме ті ідеї, які визначали обличчя українського політичного руху і міжпартійні взаємовідносини до 1917 р., багато в чому були визначальними і згодом, у розгортанні державотворчого процесу, його здобутках і поразках.
Вивчення історії українського політичного руху в Російській імперії було започатковане синхронно з його розгортанням, на межі ХІХ-ХХ ст. Проте загальні умови, в яких існував український рух та здійснювались перші кроки щодо його вивчення, а також характерні для того етапу відсутність наукового дискурсу і політична заангажо- ваність авторів не залишали шансів для об'єктивності й дійсної науковості в їхніх працях, тим більше, що таке завдання і не ставилось. Оскільки суспільно-політична і наукова кон'юнктура імперської доби унеможливлювала створення повноцінної історіографії проблеми, це завдання відкладалося на майбутнє. Тому важливо проаналізувати його реалізацію на наступних хронологічних відрізках, у різних умовах. У даній статті розглядається нерадянська (створена поза межами УРСР) література з історії українського політичного руху (90-і рр. ХІХ ст. - лютий 1917 р.).
Не можна сказати, що ця проблема не привертала уваги дослідників. Разом з тим рівень її вивчення залишається недостатнім. Нинішні історіографічні публікації узагальнюючого характеру, в тому числі й наближені до проблематики українського націєтворення [17; та ін.], або концептуалізують її відображення в історичній літературі в загальному плані, або ж аналізують сучасний етап історіографії, розглядаючи його в контексті світової історичної науки з точки зору загального стану, проблематики, методології, дискурсів і парадигм тощо. Спеціальні огляди історіографії українського руху [810; та ін.] є здебільшого „принагідними", публікацією результатів дисертаційних досліджень і відрізняються дотриманням відповідних канонів, далеким від повноти охопленням літератури, прагматичністю й обережністю.
Можна констатувати, що після 1917 р. історіографія проблеми розвивалася двома цілком відмінними шляхами - в радянській Україні та поза її межами. В умовах тоталітарного комуністичного суспільства можливості для створення об'єктивної наукової картини українського національного руху не існувало. Натомість поза межами радянської України з самого початку мав місце справжній вибух інтересу до даної тематики. Присутність в еміграції значної частини наддніпрянської інтелігенції, включаючи провід національних партій, відносно спокійна (порівняно з попереднім періодом війн і революцій) обстановка, функціонування в європейських країнах українських політичних, наукових та культурно-освітніх інституцій, можливість зосередитись на науковій чи науково-педагогічній діяльності, відсутність ідеологічного диктату і жорсткої цензури забезпечили достатньо сприятливе і стабільне підґрунтя для серйозних історичних студій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ В ІСТОРИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ: НЕРАДЯНСЬКА ІСТОРІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ (1917-1991 РР.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок