Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Розвиток машинобудування в Донбасі у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст.

Розвиток машинобудування в Донбасі у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст.

Назва:
Розвиток машинобудування в Донбасі у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,43 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 621 (09)+(282.247.36)
Саржан А.О., Донецький національний технічний університет
Розвиток машинобудування в Донбасі у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст.
Розглядаються питання розвитку машинобудівної промисловості в східному регіоні України в другій половині 40-х - у 70-х роках XX століття. Зроблено критичний аналіз як якісних, так і кількісних змін, що відбулися у галузі: зростання обсягів виробництва, його спеціалізація, розширення номенклатури продукції тощо.
Questions of development of a machine engineering industry in east region of Ukraine in second half 40 - 70th years of XX century are considered The objective analysis both qualitative, and quantitative changes which have taken place in branch is made: growth of volumes of manufacture and its specialization, expansion of the nomenclature of production etc.Машинобудування є провідною галуззю у структурі промислового комплексу Донбасу. Воно історично формувалося як складна і багатогалузева система, провідне місце в якій займало важке машинобудування. Переважна частина підприємств галузі була безпосередньо зорієнтована на забезпечення потреб у відповідних видах машин і устаткування саме промисловості Донбасу. Тут зосереджено в основному металоє- мне, енергоємне виробництво гірничошахтного і металургійного устаткування, важких верстатів, локомотиво- і вагонобудування тощо
Розвиток машинобудування у Донбасі до цього часу ще не був предметом самостійного наукового дослідження. Окремі відомості про розвиток галузі у регіоні містять узагальнюючі праці з цієї проблеми [1], науково-публіцистичні видання [2], економічні дослідження [3]. Але у більшості з них акцентується увага, насамперед, на позитивних аспектах розвитку машинобудування, підкреслюються його досягнення і успіхи.
Мета даної статі - критично проаналізувати історію розвитку машинобудування Донбасу у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст., охарактеризувати основні зміни, які відбувалися у провідній галузі промисловості регіону.
Потужний машинобудівний комплекс сформувався у Донбасі ще у 20-30-ті роки XX ст. Але у роки війни його було майже повністю зруйновано. Відступаючи, німці масово руйнували промислові будівлі, знищували або вивозили верстати, енергетичне обладнання, інструмент, прилади та інше устаткування. Машинобудівні заводи, як і більшість інших підприємств, почали відбудовувати одразу після звільнення Донбасу. У постанові Держкомітету Оборони від 26 жовтня 1943 р. про відновлення вугільної промисловості регіону підкреслювалася необхідність першочергової відбудови головних заводів вугільного машинобудування [4]. Вже на початку вересня 1944 р. була відновлена перша черга Но- вокраматорського машинобудівного заводу, інтенсивні роботи проводилися на Ворошиловг- радському паровозобудівному заводі, Горлівсь- кому, Донецькому, Торецькому (нині - Дружків- ський) та інших машинобудівних підприємствах. Тільки Новокраматорський і Старокрама- торський машзаводи протягом 1944-1946 pp. виготовили більше 50 шахтних підйомних машин, десятки тисяч тонн обладнання для відбудови доменних і мартенівських печей заводів Донбасу та Придніпров'я [5]. Але треба зазначити, що під час війни нашвидкоруч відновлювалися лише окремі, найбільш важливі виробництва. При цьому переважно використовувалося те обладнання, яке уціліло у роки воєнного лихоліття. За словами одного із учасників відбудови, "для відродження Донбасу використовувалося все, що здавалося цілком загиблим. Із уламків машинних деталей і розбитих верстатів створювалися нові машини і верстати" [6]. На думку автора, це було виявом "ініціативи, сміливої творчості і більшовицької наполегливості", які відіграли вирішальну роль у відбудові. Гадається, що таке оптимістично-ідеологічне пояснення є досить спрощеним. В умовах війни відбудова машинобудування, як і інших галузей господарства, проходила дуже складно. У 1945 р. машинобудівниками Сталінської області, наприклад, ще не було відновлено виробництво багатьох вкрай необхідних господарству видів техніки: вугільних комбайнів, породонавантажувальних машин, екскаваторів тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Розвиток машинобудування в Донбасі у другій половині 40-х - у 70-х роках XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок