Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Реалізація проекту запровадження загальної початкової освіти у Харківській губернії на початку ХХ століття

Реалізація проекту запровадження загальної початкової освіти у Харківській губернії на початку ХХ століття

Назва:
Реалізація проекту запровадження загальної початкової освіти у Харківській губернії на початку ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,45 KB
Завантажень:
123
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реалізація проекту запровадження загальної початкової освіти у Харківській губернії на початку ХХ століття
Жуков Сергій


Запровадження загальної початкової освіти в земських губерніях Російської імперії на початку ХХ століття належить до маловивчених сторінок вітчизняної історії. Серед істориків, педагогів та публіцистів - сучасників тих подій найбільшу популярність мала тематика історії педагогічного та громадського руху за обов'язковість навчання [34], розгляд окремих сторін процесу реалізації державної програми, таких як законодавча база, принципи фінансування [2; 13; 20; 40], перегляд навчальних програм [15] тощо. Спроби підбиття підсумків, узагальнення досвіду введення загальної початкової освіти, зроблені в 1910-х роках [6; 13; 36; 39], теж мають історіографічну цінність, але автори цих праць не намагались охопити й проаналізувати всі сторони складного процесу запровадження обов'язкової освіти, через те, що він все ще тривав.
Радянська історіографія взагалі ігнорувала дану тематику, через те, що сам факт значної активізації урядової активності в галузі освіти на початку ХХ століття суперечив догмі про антинародність царського режиму, який намагався тримати народ в темноті й неуцтві. Більше того, одного з головних ініціаторів запровадження обов'язкової початкової освіти, П. Столипіна офіційна ідеологія характеризувала як завзятого реакціонера, з таких же позицій розглядалась освітня політика його уряду [18, с. 29-30]. Запровадження обов'язкового навчання за поодинокими виключеннями [16, с. 186-188] замовчувалось навіть у спеціальних дослідженнях, присвячених історії освіти, згадки про реалізацію проекту з'являються лише з середини 1980-х років [9, с. 131].
На сучасному етапі серед українських дослідників зросло зацікавлення непопулярними раніше темами, але чимало сучасних авторів акцентують увагу на гальмуванні урядом земських ініціатив у галузі освіти [8, с. 73; 19, с. 41], стверджують, що «царський уряд не бажав дійсно сприяти освіті селян» [31, с. 15] Деякі аспекти запровадження загальної початкової освіти в українських губерніях було розглянуто в ряді сучасних дисертаційних досліджень [5, с. 11; 12, с. 15]. Вагомим внеском у історіографічну розробку теми стала стаття І. Захарової [11], щоправда, у ній більшість уваги приділено земській діяльності у Київській та Полтавській губерніях, тому історія введення загальної початкової освіти в Харківській губернії на початку ХХ століття потребує окремого дослідження.
Джерельну базу статті складають нормативні акти [24] видання Харківського земства [7; 25], періодика [3; 26; 29; 37; 43] та матеріали Державного архіву Харківської області (ДАХО) [4].
Розгляд всього комплексу заходів по запровадженню обов'язкового навчання, що включали розширення мережі народних училищ з розрахунком охоплення всіх дітей шкільного віку, зміни у навчальних програмах, вирішення учительського питання, а також участі у цих процесах земств Харківської губернії визначають завдання дослідження.
Історія утвердження в урядових та громадських колах точки зору про необхідність запровадження загальної початкової освіти нараховувало не одне десятиріччя. Ще у 1860-х - 1870-х роках ряд земських та державних діячів, у їх числі й міністр народної освіти Д. Толстой, висували відповідні пропозиції [23, с. 4]. Було навіть складені проекти по введенню обов'язкової освіти як в окремих земських губерніях, так і в усій європейській частині Російської імперії [16, с. 186]. Кожен з них передбачав величезні витрати (що, як з'ясувалось пізніше, було багато в чому пов'язано із недосконалістю методики розрахунків), які державний бюджет не міг витримати.
Через недостатній рівень урядової активності у галузі народної освіти у другій половині ХІХ століття ряд російських земств розпочинають створення структурованої шкільної мережі з метою поступового охоплення нею усіх дітей шкільного віку. Харківські губернські збори поставили таке завдання для губернської шкільної комісії у 1896 році, за два роки було завершено складання плану та правил запровадження загальної початкової освіти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 



Реферат на тему: Реалізація проекту запровадження загальної початкової освіти у Харківській губернії на початку ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок