Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Формування української літературної мови в Галичині в умовах австрійського режиму

Формування української літературної мови в Галичині в умовах австрійського режиму

Назва:
Формування української літературної мови в Галичині в умовах австрійського режиму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,94 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Формування української літературної мови в Галичині в умовах австрійського режиму


У мовознавчій літературі були окремі спроби висвітлити питання про становлення та формування української літературної мови в Галичині Див: Лев Василь. Боротьба за українську літературну мову в Галичині та за характер її // Збірник на пошану Івана Мірчука (1891-1961). – Мюнхен – Нью-Йорк – Париж – Вінніпег, 1974.– С.67–86; Бідер Герман. Українська мова в Габсбурзькій монархії (1772-1918) // Мовознавство – 1997. – № 1.– С.24–29; Лесюк Микола Боротьба за українську літературну мову в Галичині (середина ХІХ ст.) // Вісник Харківського університету. – № 491.– Серія філологія, Харків, 2000. – С.185–189., але монографічного опису про це досі ще немає. Між тим, ця проблема викликає значний інтерес.
Сталося так, що Україна впродовж багатьох століть не мала своєї державності, тому не могла розвивати й національну літературну мову. Центральна та Східна Україна у 1654 році була віддана Б.Хмельницьким Росії, а що стосується Галичини, то вона від 1340 до 1772 року була під польською владою. У час панування феодальної Польщі українських шкіл тут не було; могутня українська культура, яка дивувала Європу ще в період Галицько-Волинського князівства, поступово згасала, українську мову, яка в Литовській державі була мовою двору, науки, суду, права, дипломатії, з часом вилучили з офіційного вжитку; вона стала мовою „хлопів“ і, за словами Йосипа Лозинського, „з високого становища була загнана під селянську стріху“ Див.: Grammatyka jкzyka ruskiego (malo-ruskiego) napisana przez ks. Jуzefa Loziсskiegо. – Przemyњl, 1846.– S.XX–XXI.. Української інтелігенції в той час фактично не було. Українська шляхта, якщо й отримувала освіту, то відразу ж під тиском обставин переходила на польський бік і переставала вважати себе українською.
З приєднанням Галичини до Австрії цісарський режим робив деякі спроби, щоб полегшити долю українських галичан, обмежити панування польських магнатів, дати хоча б якусь освіту селянам, міщанам і особливо духовенству, яке являло собою єдиний більш-менш освічений прошарок серед галичан. У селах Галичини відкривалися однокласні, трикласні або чотирикласні народні школи для селян і міщан. У 1783 р. з дозволу цісаря Йосифа ІІ була відкрита духовна семінарія з українською мовою викладання у Львові. У цьому ж році був відкритий Львівський університет. На жаль, викладання в ньому велося латинською та німецькою мовами і тому він був недосяжним для вихідців з українських сіл. Правда, через чотири роки був відкритий так званий „Руський інститут“ („Studium Ruthenum“) – філософсько-богословський заклад для українців, який заповнив гостру нестачу священиків на селі. За час свого існування (до 1808 р.) він підготував біля 500 духовних наставників Див.: Кугутяк Микола. Галичина: сторінки історії.– Івано-Франківськ, 1993. – С.14. для сільських парохій, які, однак, мали нижчий офіційний статус, ніж вихованці університетських (латинських) студій. І все ж це була сильна, дуже потрібна і дуже вчасна культурно-просвітня допомога, це була сила, що засвітила перші промені просвіти в Галичині, що розігнала дрімучу темряву в душах і оселях галицьких селян.
Однак після смерті цісаря Йосифа П (1790 р.) українське відродження поступово почало згасати. Австрійська влада жонглювала настроями людей – давала можливість підніматися в національно-культурному житті то одній, то іншій народності. Якщо, на її думку, дещо підносилася польська народність, то для стримування давали можливість піднятися українцям, якщо піднімалася українська – її придушували за допомогою польської шляхти.
Від 1808 р. на довгих сорок років завмерла українська мова у Львівському університеті; у більшості сіл Галичини українських учителів узагалі не було. У таких несприятливих умовах навряд чи можна було думати про розвиток української науки, просвіти, культури, мови, про будь-які прояви національно-культурного життя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Формування української літературної мови в Галичині в умовах австрійського режиму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок