Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

Назва:
РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,46 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
В. Г. Космина
РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ
На початку ХХІ ст. в історичній науці як в Україні, так і в інших пострадянських країнах все більш нагальною стає необхідність подолання "методологічної кризи", що триває з часів перебудови і розпаду СРСР. "Після початку демократичних перетворень у незалежній Україні більшість істориків не змогли визначитися методологічно", - констатує Л.О. Зашкільняк [1.- С.193]. "Сучасна вітчизняна історична наука нагадує флот без розпізнавального прапора", - зазначає О.П. Реєнт [2.-С.3]. Подібна ситуація зберігається й у Росії [3.-С.100].
Такий стан речей ці та інші дослідники пов'язують з кризою марксизму-ленінізму, що в СРСР був державною ідеологією і водночас складав фундамент офіційної методології історії. Проте автори зазвичай не вдаються до всебічного аналізу цієї методології і самої марксистської парадигми історії, обмежуючись вказівками на окремі їхні недоліки. Так, Л.В. Таран бачить їх у відсутності "творчої розробки соціологічної теорії марксизму" [4.-С.85], А.І. Павко - у пошуках глобальних та універсальних законів, пануванні принципу партійності, партійному керівництві історичною наукою та ізоляції останньої від зарубіжної історіографії [5.-С.113], О.П. Реєнт - в абсолютизації примату суспільного буття над суспільною свідомістю [2.-С.3], закономірності над випадковістю [6.-С.14]. Така обмеженість, фрагментарність критики радянської методології історії у поєднанні з закликами "не відкидати з порога її здобутки" не дозволяє осягнути ні дійсні масштаби її кризи, ні її реальний науковий потенціал, що може бути використаний в подальших розробках теорії й методології історії.
У цій статті проаналізуємо особливості становлення і загальний зміст радянської методології історії, її зв'язок з панівною в СРСР ідеологією та марксистською формаційною теорією, визначимо причини і характер кризи як марксистської парадигми, так і вказаної методології.
Як особливий напрямок у радянській історіографії методологія історії з'явилася лише на зламі 50-60-х років ХХ ст. До цього вважалося, що з методологічними проблемами історичної науки успішно (і вичерпно) справляється марксистська соціологічна теорія історичного матеріалізму. Однак значні досягнення в ХХ ст. західної історіографії (соціологічна історія М. Вебера, соціальна й антропологічна історія школи "Анналів", історія цивілізацій А. Дж. Тойнбі, структуралізм тощо), з одного боку, і продемонстровані ХХ з'їздом КПРС наміри радянського керівництва вступити в більш відкрите ідеологічне протиборство з Заходом - з іншого, вимагали оновлення арсеналу дослідницьких засобів у істориків і їхнього відповідного теоретико-методологічного обґрунтування. По суті, перед радянською історіографією ставилося завдання розширення діапазону проблем, що вивчалися, і методик досліджень (вони не повинні були поступатися західним) при обов'язковому збереженні "чистоти" марксистської теорії і посиленні її впливу на зміст історичних досліджень у СРСР і за рубежем. Так радянська історична наука початку виходити зі штучної ізоляції.
Публікувалися статті з теоретико-методологічних проблем історичної науки, у 1962 р. відбулася Всесоюзна нарада істориків, а в січні 1964 р. на двох розширених засіданнях Секції суспільних наук Президії АН СРСР відомі історики і філософи обговорили доповідь академіка П.Н. Федосєєва і члена-кореспондента АН Ю.П. Францева "Про розробку методологічних питань історії". У центрі уваги опинилися питання про співвідношення історії, історичного матеріалізму і соціології, партійності й об'єктивності, про історичний факт та ін. Матеріали обговорення були видані окремою книгою [7]. Підбиваючи підсумки дискусії, П.Н. Федосєєв зауважив: "Чи підмінює методологія історії історичний матеріалізм? Жодним чином. Історичний матеріалізм є загальною методологією для всіх суспільних наук, у тому числі і для радянської історичної науки. Та це не означає, що в самій історичній науці немає методології, методологічних питань" [7.-С.328].
У тому ж 1964 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок