Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат: РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ / сторінка 2

Назва:
РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,46 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
, уже на схилі хрущовської "відлиги" в Інституті історії АН СРСР був створений сектор методології історії, який очолив М.Я. Гефтер. При секторі діяли проблемні групи теоретичного джерелознавства, соціальної психології, структурного аналізу і типології, культурології. Відкриті дискусії, спроби "нового прочитання" теоретичних постулатів марксизму виявляли недостатність цього вчення для дослідження нетрадиційних для радянської історіографії проблем. Діяльність сектора виходила за встановлені для неї ідеологічні рамки. А після виходу в 1969 р. дискусійного збірника статей "Історична наука і деякі проблеми сучасності" [8] цей сектор, вже переведений у створений у 1968 р. Інститут загальної історії АН СРСР, був розгромлений. Авторів зазначеного збірника цькували й звинувачували в пропаганді немарксистських поглядів, перекрученні історичного минулого [9]. А замість сектора методології історії згодом було створено сектор теоретичних проблем всесвітньо-історичного процесу на чолі з академіком Є.М. Жуковим.
У 70-80-і роки загальне число публікацій з методології історії помітно збільшилось. Однак їхній зміст був уведений у дуже вузькі догматичні рамки «марксистсько-ленінської гносеології», у результаті чого і сама історична епістемологія не могла вийти за обрії монотонного й однакового тлумачення "священних текстів". У загальному потоці цієї літератури зустрічалися й оригінальні, хоч і в межах марксистської парадигми, методологічні концепції (досить назвати праці М.А. Барга, А.Я. Гуревича, І.Д. Ковальченка та ін.), та не вони визначали обличчя офіційної радянської методології історії. Численні теоретичні праці і навчальні посібники для студентів і аспірантів, що виходили в Росії, Україні, часто різнилися за проблематикою, але не концептуально.
Курс методології історії було включено в навчальні плани історичних факультетів університетів. Його вивчення, безумовно, сприяло професійній підготовці істориків, озброювало їх методикою проведення наукових досліджень. Але одночасно штучно звужувало їхній світогляд, а значить - знижувало загальний пізнавальний потенціал. Так, у дуже корисній для майбутніх фахівців монографії А.В. Санцевича, присвяченій методиці конкретно- історичних досліджень, безапеляційно стверджувалося: "Методологічною основою історичної науки є марксистсько-ленінське вчення" [10.-С.19]. Не більше і не менше! Неприхована ідеологізація уявлень про історичну науку, як правило, супроводжувалася частими нагадуваннями ленінської характеристики марксистської теорії: "Учення Маркса всесильне, тому що воно правильне" [11.-С.43].
Що ж являла собою марксистська концепція історії людства, якій надавалось таке значення? Як не дивно, але в працях Карла Маркса і Фрідріха Енгельса ми не знайдемо докладного її викладу. Зате є цілий ряд принципових узагальнень, зроблених насамперед на основі вивчення розвитку західноєвропейського капіталізму. Наведемо кілька дещо розлогих цитат з передмови до праці "До критики політичної економії" (1859 р.), де Маркс найбільш послідовно розкрив своє розуміння історичного процесу: "В суспільному виробництві свого життя люди вступають в певні, необхідні, від їх волі не залежні відносини - виробничі відносини, які відповідають певному ступеню розвитку їх матеріальних продуктивних сил. Сукупність цих виробничих відносин становить економічну структуру суспільства, реальний базис, на якому підноситься юридична й політична надбудова і якому відповідають певні форми суспільної свідомості. Спосіб виробництва матеріального життя зумовлює соціальний, політичний і духовний процеси життя взагалі. Не свідомість людей визначає їх буття, а, навпаки, їх суспільне буття визначає їх свідомість. На певному ступені свого розвитку матеріальні продуктивні сили суспільства приходять у суперечність з існуючими виробничими відносинами, або - що є тільки юридичним виразом останніх - з відносинами власності, всередині яких вони досі розвивалися. З форм розвитку продуктивних сил ці відносини перетворюються в їх окови. Тоді настає епоха соціальної революції.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок