Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> реферат українською: РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ / сторінка 5

Назва:
РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,46 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Оскільки в суспільстві як єдиній системі всі складники виявилися пов'язаними між собою, то стало можливим досліджувати його різнобічно (цілісна структура, окремі елементи, зв'язки між елементами тощо), а історію аналізувати як системний процес суспільного розвитку з відповідним поділом останнього на етапи (стадії, або формації) та пошуком його першопричин (розвиток продуктивних сил) і рушійних сил (класова боротьба). Методологічною новацією Маркса було "відкриття" особливої ролі економічного базису суспільства, який начебто повністю визначає характер політичної надбудови й одночасно піддається аналізу суто математичними засобами. В одній із ранніх праць він навіть стверджував, що вплив об'єктивних відносин на суспільні явища можна буде встановити «з тією ж приблизно достовірністю, з якою хімік визначає, за яких зовнішніх умов споріднені речовини мають утворити хімічну сполуку" [28.-С.182].
Проте така реконструкція детермінованого природно-історичного процесу мала й досить серйозні вади з онтологічної та логіко-методологічної точок зору. Вкажемо на деякі з них, насамперед ті, що мають пряме відношення до методології історії.
По-перше, матеріалістичній логіці суперечила схема зміни суспільств (безкласове - класове - безкласове), що, на перший погляд, начебто відповідала законові заперечення заперечення. Ми тут навіть не зупинятимемось на питанні про сумнівність самої концепції первісного комунізму (сучасна етологія доводить, що і в популяціях тваринного світу, і в людських угрупованнях, зокрема підліткових, діють одні й ті ж, закладені генетично, інстинкти агресивності, ієрархічності, підпорядкування, що спростовує уявлення про комуністичну рівність у первісних людей). Не хто інший як Маркс указував, що приватна власність, яка є першоосновою класового суспільства, була породжена не економічним, а передусім психологічним чинником - самовідчуженням праці з боку робітника. Він писав, що, "відчужуючи від себе свою власну діяльність", людина дозволяє іншій людині "присвоювати діяльність, їй не властиву". І далі: "Відношення робітника до праці породжує відношення до тієї самої праці капіталіста чи як би там інакше не називали господаря праці. Отже, приватна власність є продукт, результат, необхідний наслідок відчуження праці, зовнішнього відношення робітника до природи і самого себе" [29.-С.90-91]. Водночас приватну власність Маркс і Енгельс ототожнювали з поділом праці, що також "відбувався сам собою" або "природно виник": "Поділ праці і приватна власність, це - тотожні вирази: в одному випадку говориться у відношенні до діяльності те саме, що в другому - у відношенні до продукту діяльності" [30.-С.28,30].
З іншого боку, і перехід від класового до комуністичного суспільства теж мав відбутися поза діалектикою: діалектичний розвиток економічних форм, держави, класової боротьби повинен був несподівано змінитися безкласовим і бездержавним суспільством, абсолютною свободою індивідуальності ("коли зникне поневолююче людину підкорення її поділові праці" [31.-С.21], будуть знищені приватна власність і самовідчуження людини). Як відзначав Ернст Трьольч, "діалектика сама не може дати і обґрунтувати подібні вимоги та ідеали. Вони випливають із власного джерела і власного права: із абсолютного і позачасового розуму" [14.- С.277].
По-друге, до цієї абсолютної мети - приходу комунізму (після перемоги пролетарської революції, що покладе край "передісторії людства") - у Маркса спрямовано вектор усього детермінованого природно-історичного процесу. Неминуча загибель капіталізму зумовлюється начебто його непереборними протиріччями, крайнім загостренням класової боротьби, позаяк "робітник стає тим бідніший, чим більше він виробляє" [29.-С.82]. У "Капіталі" виведена ціла низка "законів": про тенденцію до зменшення норми прибутку у виробництві, про додаткову вартість, створювану шляхом збільшення частки неоплачуваної праці робітників, про зростання зубожіння пролетаріату та ін. Однак багато дослідників у ХІХ і ХХ ст. на конкретних прикладах показали помилковість цих "законів" [див.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: РАДЯНСЬКА МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ Й ОФІЦІЙНА ІДЕОЛОГІЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок