Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Українська історія другої половини XVII - початку XVIII ст. у концепції М.Кояловича

Українська історія другої половини XVII - початку XVIII ст. у концепції М.Кояловича

Назва:
Українська історія другої половини XVII - початку XVIII ст. у концепції М.Кояловича
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,43 KB
Завантажень:
160
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 930(477)
Клопот С.В., Чернігівський державний педагогічний інститут ім. Т.Шевченка
Українська історія другої половини XVII - початку XVIII ст. у концепції М.Кояловича
Статтю присвячено російській дореволюційній історіографії історії України. Йдеться про російського і білоруського історика М.Кояловича та його погляди на українську історію 1657-1708 рр.
The article is devoted to Russian pre-revolutionary historiography of the Ukrainian history. The author deals with the biography of the Russian and Byelorussian historian M.Koyalovich and his views on the Ukrainian history in 1657-1708.Ім'я визначного російського і білоруського історика Михайла Йосиповича Кояловича (18281891), шановане за його життя, після смерті надовго стало забутим як для громадськості, так і для спеціалістів.
Однією з небагатьох спроб дослідити життєвий і творчий шлях М.Кояловича була прощальна промова І.Пальмова 1891 року [1]. Серед іншого в ній підкреслено найкращі здобутки вченого, його обдарованість як лектора та оратора.
З високим пафосом висвітлював суто науковий підхід М.Кояловича його колега С.Бершад- ський. На думку останнього, у творах історика, який був "дуже самостійним, щоб іти за чужими слідами", можна виразно побачити "працю цільної, правдивої, щиро переконаної особистості" [2].
Після виходу з друку кількох некрологів, жалобних промов, енциклопедичних статей та історіографічного нарису із заангажованою оцінкою поглядів М.Кояловича [3] його ім'я поринає в забуття. І тільки з перевиданням твору "История русского самосознания по историческим памятникам и научным сочинениям" (1997) інтерес до цієї непересічної особистості поступово відроджується. Серед додатків до тексту вказаної праці вміщено статтю сучасного білоруського вченого Я.Трещенка, де доволі тенденційно, у дусі застарілих радянських штампів ідеться про "спокійно-об'єктивний голос М.Й.Кояловича", котрий нібито "одним з перших наблизився до правильної постановки "західноруського питання", до вірного розуміння білоруської душі" [4].
М.Коялович народився 1828 року в містечку Кузниці Гродненської губернії, в родині священика. Глибока релігійність батьків, поліетніч- ність рідного краю, піднесення польського і білоруського національно-визвольних рухів 30-х років XIX ст. справили значний вплив на формування світогляду майбутнього вченого. Наслідуючи батька, Михайло у 1841 р. вступив до духовного училища, вчився у духовній семінарії (1845-1851), закінчив духовну академію в Санкт-Петербурзі (1855) [5].
Ще студентом академії, під час створення курсової роботи про Берестейську церковну унію, він остаточно обрав собі фах історика. Попрацювавши деякий час викладачем у Ризькій і Петербурзькій духовних семінаріях, М. Коялович перейшов до столичної духовної академії на кафедру порівняльного богослов' я і російського розколу, а потім - на кафедру російської історії, де до 1869 р. викладав громадянську і церковну історію Росії. З 1869 р. і до смерті займав в академії кафедру громадянської російської історії, став доктором історії (1873) [6].
Михайло Йосипович, за словами С.Бершад- ського, був блискучим лектором, "умів і словом, і прикладом прищепити своїм слухачам, любов до вивчення рідної історії" [7]. Свої слов'янофільські ідеї вчений упевнено висловлював у публічних промовах і в статтях у "Дне", "Церковном вестнике", "Христианском Чтении", "Журнале Министерства Народного Просвещения", "Русском Инвалиде", "Гражданине", "Правде", "Новом Времени", "Известиях Санкт- Петербургского Славянского Общества".
М.Коялович - автор багатьох історичних досліджень, головні з яких - "Литовская церковная уния" (у 2-х т., 1859-1862), "Лекции о западно-русских братствах" (1862), "История воссоединения западно-русских униатов старых времен (до 1800 г.)" (1873), "Три подъёма русского народного духа для спасения русской государственности в смутные времена" (1880), "История русского самосознания по историческим памятникам и научным сочинениям" (1884).
Досі поза увагою історіографів лишалися погляди історика на українську історію другої половини XVII - початку XVIII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Українська історія другої половини XVII - початку XVIII ст. у концепції М.Кояловича

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок