Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МОВНО-ОСВІТНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНШИНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МЕНШИНИ В УКРАЇНІ (90-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)

МОВНО-ОСВІТНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНШИНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МЕНШИНИ В УКРАЇНІ (90-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)

Назва:
МОВНО-ОСВІТНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНШИНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МЕНШИНИ В УКРАЇНІ (90-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,56 KB
Завантажень:
256
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
УДК 94:342.827.1(477+470)"1990"
О. М. Іванова
МОВНО-ОСВІТНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНШИНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МЕНШИНИ В УКРАЇНІ (90-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)
Стаття присвячена мовно-освітнім проблемам російської меншини в Україні та української меншини в Російській Федерації (90-ті роки ХХ століття). Проаналізовано стан забезпечення мовно-освітніх потреб росіян в Україні та українців в Російській Федерації. Наведені статистичні та фактичні дані, порівняно різнохарактерні погляди науковців-дослідників обох країн, Російської Федерації та України. Висвітлений стан забезпечення освітою (всіх рівнів) росіян в Україні та українців в Російській Федерації. Ключові слова: меншина, мова, освіта, проблеми, Російська Федерація, Україна.
В українсько-російському співробітництві в галузі освіти болючим питанням залишаються мовно-освітні проблеми української і російської меншин, яке час від часу штучно загострювалося протягом становлення суверенних держав України й Російської Федерації (РФ), і нині ще залишаються не вирішеними. В науковій літературі ЗМІ подаються різні факти, оцінки щодо цієї проблеми.
Літературу з даної проблематики можна класифікувати за двома груповими ознаками: до першої групи ми відносимо науковців, які відстоювали позиції захисту мовно-освітніх потреб українців в РФ. До них слід віднести В. Ідзьо, [1; 2] А. Попка, [3] О. Майбороду [4], які в своїх публікаціях вказували на незадовільний стан мовно-освітніх проблем українців в РФ, і акцентували увагу на збереженні панівного стану росіян в мовно-культурній сфері.
Другу групу складають науковці, які стояли на захисті мовно-освітніх потреб російської меншини та російськомовної частини населення в Україні. Серед них громадські діячі (В. Єрмолова) [5], викладачі (Н. Озерова) [6] та студенти (А. Іщенко) [7], які брали участь в міжнародних науково-практичних конференціях. В своїх виступах та публікаціях вони відстоювали національно-культурні права російської меншини в Україні.
До окремої групи слід віднести науковців, які у своїх публікаціях дотримувались «паритету» в питанні українсько-російської мовно-освітньої ситуації. Так Л. Панасюк в своїй статті «Українсько-російський білінгвізм у загальноосвітніх навчальних закладах держави періоду 90-х рр. ХХ ст.» розглядав етнолінгвістичні ситуації в системі освіти в 90-х рр. ХХ ст., основні проблеми українсько-російського білінгвізму, проблеми державної мови [8]. Досліджуючи матеріли статистики, автор приходить до висновку, що матеріли державної статистики дають лише приблизну картину реального стану мовної ситуації. І. Звірковський у своєму дисертаційному досліджені наголошував на тому, що не мовна конкуренція, а мовне співробітництво повинно стати основним у функціонуванні російської та української мов в системі народної освіти в Україні [9].
Мета даної статті полягає в аналізі різнохарактерних оцінок науковців, дослідників, публіцистів, статистичних даних та архівних матеріалів відносно даної проблематики.
У 90-х роках ХХ ст. в умовах становлення суверенних держав на теренах колишнього СРСР актуальною, особливо в Україні й Росії, при проведенні освітянської реформи постала проблема встановлення раціонального співвідношення етнокультурного і загальнонаціонального рівнів у системі освіти [9, с.11].
Росіяни - один з найчисельніших народів світу, друга за чисельністю національність в Україні. За даними перепису населення 2001р. в Україні проживало 8 334 100 росіян, що майже на 27% менше, ніж у 1989р. (11355 тис.), а їх питома вага щодо усього населення зменшилася на 5%. Росіяни були найбільш урбанізованим етносом України (84%) та з найчисельніших етносів мали найбільший відсоток осіб з вищою освітою (39%) [10, с.143].
Завдяки більшій урбанізованості у росіян в Україні був порівняно високий освітній рівень. Так, у 1989р. на 1 тис. зайнятих мали вищу, незакінчену вищу і середню спеціальну освіту 482 росіян і 355 українців. Вищий рівень освіти зумовлював більшу частку осіб, зайнятих розумовою працею, а серед зайнятих фізичною працею - осіб високої кваліфікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: МОВНО-ОСВІТНІ ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОЇ МЕНШИНИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РОСІЙСЬКОЇ МЕНШИНИ В УКРАЇНІ (90-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок