Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Україна в складі СРСР (1922-1991 рр.) 

Україна в складі СРСР (1922-1991 рр.) 

Назва:
Україна в складі СРСР (1922-1991 рр.) 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,74 KB
Завантажень:
232
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
РЕФЕРАТ
ТЕМА
Україна в складі СРСР (1922-1991 рр.) 


Це історія не лише тих поколінь, що відійшли у Вічність. Це наша власна історія
Цілі вивчення періоду:
Студенти повинні знати логіку основних етапів розвитку України в складі СРСР та зрозуміти закономірності його швидкого краху
Головні етапи 70-річного розвитку
Нова економічна політика. Причини запровадження та суть політики коренізації;
Індустріалізація та її особливості в Україні;
Колективізація. Голодомор 1932-33 років;
Формування тоталітарного режиму та його прояви в Україні;
Українські землі напередодні другої світової війни;
Україна в роки другої світової війни. Особливості Руху опору на українських землях;
Зміцнення міжнародного авторитету України в ході війни;
Повоєнний розвиток. Україна в умовах десталінізації. Дисидентський рух;
Наростання застійних і кризових явищ. Спроби реформ. Перебудовні процеси в Україні.
9 років, з 30 грудня 1922 року до 24 серпня 1991 року Україна перебувала в складі СРСР – державному утворені, яке виникло на руїнах колишньої Російської імперії.
Формально – друга за розмірами і рівнем розвитку Україна була самостійною республікою з чітко окресленою територією, економікою і культурою, з своїм адміністративним центром, судовою системою, управлінським апаратом. Вона мала власну Конституцію, Герб, Гімн, прапор – символи, які нібито відображали національну самобутність українців їх держави.
Фактично, з утвердженням жорстокого централізму і одноосібної влади, Україна перетворилася в звичайну провінцію підпорядковану московському центру з його грубим диктатом і дріб’язковою опікою. Українці змушені були заплатити страхітливу ціну за соціалістичні експерименти, які в кінцевому підсумки відкинули СРСР на узбіччя цивілізованого світу.
Захоплена більшовиками Україна переживала надзвичайно важке становище: згортання промислового виробництва, падіння врожайності, нестача палива, харчів, одежі, взуття, безробіття стали характерною ознакою економічного життя. До цього призвела світова війна, революція, німецька окупація, громадянська війна, бандитизм.
Поглиблювала несприятливу ситуацію дестабілізаційна політика радянської влади, яка, відповідно до програми більшовиків, намагалася зразу ж встановити так званий соціалістичний лад. Ця політика під назвою “воєнного комунізму” передбачала:
націоналізацію всієї землі, промислових підприємств, торгівлі;
введення прямого централізованого продуктообміну;
запровадження “продрозкладки” – експропріацію врожаю у селян;
примусову трудову мобілізацію.
Знаряддям виконання цієї політики стали: військові загони (продотряди), комісари, комітети незаможних селян.
Дія цих органів підірвала матеріальну базу основної маси селянство, значна частина якого припинила виробництво. Прокотилась хвиля селянських і робітничих страйків і повстань проти продрозкладки. Найсерйознішим виступом стало повстання в Кронштадті, жорстоко придушене більшовиками (15 тис. повстанців були знищені без суду і слідства). 
Більшовики на чолі з Леніним змушені були визнати провал політики “воєнного комунізму” і після рішень Х з’їзду РКП(б) (березень 1921 р.) ввели “нову економічну політику” (НЕП).
Перехід до НЕПу ускладнювався рядом обставин:
- політичним. Значна частина радянського і партійного, керівництва не розуміла суті НЕПу й вимагала повернення до звичних „воєнно-комуністичних” методів керівництва. Це породжувало численні дискусії в партії та суспільстві, що супроводжувались боротьбою за владу в якій врешті решт переміг Й.Сталін;
- економіко-політичними. Влітку 1921 р. південь України, як і російське Поволжя, охопила посуха. Оскільки жителі цього регіону були в опозиції до радянської влади і, за даними ЧК, були готові підтримати плани підпільно-партизанського штабу Юрія Тютюнника щодо визвольного походу проти більшовиків, то за наказом Москви, щоб унеможливити цей похід, в селян забрали той невеличкий врожай, який їм вдалося зібрати, як наслідок – восени 1921 р. виник голод, від якого померло біля 1,5 млн.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Україна в складі СРСР (1922-1991 рр.) 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок