Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Українське суспільство в другій половині XIV — першій половині XVI століття

Українське суспільство в другій половині XIV — першій половині XVI століття

Назва:
Українське суспільство в другій половині XIV — першій половині XVI століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,94 KB
Завантажень:
119
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Українське суспільство в другій половині XIV — першій половині XVI століття
План
1. Ослаблення українських земель
2. "Оксамитова" литовська експансія. тенденції централізму (1340-1385 pp.)
3. Втрата українськими землями своєї автономії (1385-1480 pp.)
4. Утворення української народності
5. Посилення литовсько-російської боротьби за право бути центром "збирання земель русі" (1480-1569 pp.)

ОСЛАБЛЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
Українські землі потрапили в коло геополітичних інтересів багатьох сусідів — держав, про що студенти вже довідались з лекційного матеріалу. Більшість українських земель у цей період знаходились під владою Литви. При вивченні цього періоду треба пам'ятати тільке одне: будь-яка чужа влада ніколи не дбає про благополуччя поневоленого народу і розквіт загарбаних земель. Основна маса українців опинилася в скрутному соціально-політичному становищі. Це було пов'язано з процесами феодалізації і закріпачення селянства України ще за литовської влади.
Деякі історики час існування України у складі Литовського князівства вважають часом існування Литовсько-руської держави. Цієї думки додержується І. Крип'якевич. А історик XIX ст. О. Єфименко, як і сучасний дослідник історії Великого князівства Литовського Ф. Шабульдо, переконані, що в той період відбувалося перетворення українських земель на литовську провінцію. У всякому випадку, час перебування України у складі Литви можна поділити на декілька періодів.
"ОКСАМИТОВА" ЛИТОВСЬКА ЕКСПАНСІЯ. ТЕНДЕНЦІЇ ЦЕНТРАЛІЗМУ (1340-1385 PP.)
В давнину литовські племена займали територію ледве чи не до нинішнього Тамбова. Та вже в XIII ст. вони щезли з Руської рівнини. Давньолитовські племена збереглись тільки в Прибалтиці і в Білорусії: літи, жмудь, пруси, земігола, ятвяги і голядь.
Ровесник кн.Олександра Невського литовський князь Міндовг об'єднав майже всі литовські племена. Після його трагічної смерті литовські князі решту XIII ст. боролись за княжий стіл. Тільки на початку XIV ст. переміг Гедимін. Першим його завоюванням на Русі була Чорна Русь — місцевість біля м.Гродна, західна частина слов'янських земель, область лівих притоків Верхнього Німана. Потім були захоплені міста Полоцьк, Мінськ, Вітебськ. Литовці стали проникати на Волинь і в Галичину, де правили потомки "короля Малої Русі" Данила Романовича Галицького — Лев і Андрій. Сил у братів було мало. Вони не могли чинити опору ні татарам, ні литовцям, ні полякам вкупі з угорцями.
Проте Гедиміну не вдалося підкорити собі Галичину. В результаті цілої серії дрібних війн Галичину зайняли поляки, Закарпатську Русь — угорці, а литовцям дісталась лише Східна Волинь. На черзі був Київ. На р.Ірпень в 1321 р. Гедимін розбив війська київського князя Станіслава і оволодів Києвом. Кияни підкорилися Гедиміну на основі васалітету, а Станіслав став "подручником" Гедиміна. Правда, київський князь не переставав при цьому й далі платити данину татарам.
Син кн.Гедиміна кн.Ольгерд досяг великих успіхів. Він підкорив Литві міста і землі — Київ, Брянськ, Ржеву, Сіверську Русь, в той час як його брат Кейстут захищав від німецьких лицарів Жмудь і Литву. Так утворилась велика держава з литовською династією, з переважно руським населенням і химерною сумішшю західної і давньоруської культури.
Литовська експансія ширилася по Русі. Під натиском невтримної литовської кінноти впали всі руські городи від Волині до Чернігова і Курська. Так за Гедиміна і його сина Ольгерда створилось могутнє Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське. Характерною рисою Литви XIII ст. було збереження давньої язичницької віри предків і войовничого бога Перуна. При цьому литвини погано відносились до християн. Та вже в XIV ст. релігійні пріоритети змінюються. Вже кн.Гедимін, а потім і кн.Ольгерд, люди розумні і вольові, рахувались з віруваннями завойованих народів. А згодом Ольгерд, а далі і його племінник Вітовт прийняли православ'я.
Скориставшись слабкістю Золотої Орди, яка в 1362 р. розпалась на Синю і Білу, литовці активно починають новий етап проникнення у землі Русі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Українське суспільство в другій половині XIV — першій половині XVI століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок