Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Експорт української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу

Експорт української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу

Назва:
Експорт української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,11 KB
Завантажень:
36
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 94(477)"1921/1929":338.433
Раку Ю.Г., Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького
Експорт української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу
Стаття присвячена проблемі експорту української сільськогосподарської продукції в роки непу. Автор аналізує роль сільськогосподарської кооперації у налагодженні експорту продуктів за кордон та шляхи організації його об 'ємів та покращення якості експортованих товарів.
The article deals with the problem of export of Ukrainian agricultural products in the years of nep. The author analyzes the role of a agricultural cooperation and organizing of export ofproducts abroad and preparation of its capacity and improvement of exported products quality.Питання експорту сільськогосподарської продукції, в тому числі нехлібної, досить актуальне в сучасних умовах розвитку економіки. Україна намагається побудувати ринкові відносини європейського зразка та позбутися адміністративного керування в економічній галузі, але зробити це, уникнувши кризових явищ, дуже важко. У цій ситуації найдоцільніше було б скористатися досвідом, набутим під час нової економічної політики 1921-1928 років, коли радянське керівництво намагалося включити ринкові елементи до планової економіки з метою відбудови народного господарства, зруйнованого війною.
На початку ХХ ст. особлива увага радянського керівництва приділялася відбудові важкої індустрії. Сільське господарство в такій ситуації мало стати тим фінансовим джерелом, яке б забезпечило розвиток промисловості. Щоб отримати бажані кошти, починається налагодження сільськогосподарського експорту, в першу чергу, до країн Європи та підвищення конкурентно- здатності наших продуктів. Хоча основну частину експортованих сільськогосподарських продуктів становила хлібна продукція, але дуже вигідним був і продаж нехлібних товарів.
У радянський час дослідники мало уваги приділяли вивченню непу, який вважався відходом від основ планової системи господарювання. На сучасному етапі розвитку історичної науки питаннями розвитку сільського господарства в роки непу займалися В.В.Калініченко, С.В.Кульчицький, О.І.Ганжа, А.Г.Морозов, Ю.В.Котляр, В.В.Анісімов та інші, які аналізували стан сільського господарства в цілому в Україні та в окремих регіонах, економічні нововведення, кредитну сільськогосподарську кооперацію. Та все ж такій важливій проблемі як експорт сільськогосподарської продукції достатньої уваги не приділялося. У зв'язку з цим автор ставить своїм завданням проаналізувати питання експорту української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу.
Сільське господарство в 1921 р. перебувало у вкрай тяжкому становищі. Посіви цукрового буряка на Правобережжі, де він був головною ринковою культурою, скоротилися з 1913 р. до 1920 р. на 70%. Вирощення хмелю, який був дуже прибутковим на Волині, зменшилося на 90%. На Чернігівщині та півночі Лівобережжя головною ринковою культурою був тютюн, його посіви скоротилися на 96% і задовольняли лише натуральні потреби [2].
Одночасно погіршилось і забезпечення селянських господарств реманентом. Річна потреба у плугах, культиваторах, залізних боронах була задоволена лише на 3,5% [3], зношеність реманенту досягала 50-70% [4].
Українське скотарство перебувало в занепаді. У селянських господарствах воли стають все частіше основною тягловою силою, хоча коні були продуктивнішою худобою і до війни волів міняли на коней. Причина цього криється в тому, що коней більше реквізували до армії під час війни. Спостерігається також скорочення поголів'я тонкорунних овець, вовна яких ішла на продаж. Натомість селяни починають розводити грубошерстих овець, вовна яких використовувалася для натуральних потреб селян.
У 1921-1923 рр. стан українського села значно погіршується, ситуація ускладнюється голодом, викликаним жорстокою посухою, продроз- версткою, знищенням більшовиками заможного селянства. До селян застосовувалися переважно репресивні заходи: арешти, реквізиції й конфіскації тощо. Подібна ситуація склалася не лише на Україні, а й в інших радянських республіках.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Експорт української нехлібної сільськогосподарської продукції в роки непу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок