Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПОТОЦЬКІ - ВОЛОДАРІ ТАЛЬНІВСЬКОГО МАЄТКУ

ПОТОЦЬКІ - ВОЛОДАРІ ТАЛЬНІВСЬКОГО МАЄТКУ

Назва:
ПОТОЦЬКІ - ВОЛОДАРІ ТАЛЬНІВСЬКОГО МАЄТКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,38 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Т. Д. Чубіна
ПОТОЦЬКІ - ВОЛОДАРІ ТАЛЬНІВСЬКОГО МАЄТКУ
Вивчення історії рідного краю, його славного минулого і окриленого сьогодення є однією з захоплюючих, благородних справ, про яку ми інколи часто так забуваємо.
Метою даної наукової розвідки є розкриття маловідомих сторінок нашої регіональної історії, зокрема дослідження життєвих віх володарів маєтку в містечку Тальне - графів Потоцьких.
Відсутність всебічного наукового висвітлення історії роду Потоцьких спонукали автора до даного наукового дослідження.
З 1725 р. Тальнівський маєток, який знаходився в володінні роду Калиновских, переходить разом із землями в Київському і Подільському воєводствах у власне володіння великого коронного гетьмана Салезія Потоцького (повне ім'я - Францішек Салезій Потоцький). З цього часу і аж до 1824 р. Тальне належало йому і його нащадкам.
Потоцькі - польський рід герба Пилява, який пізніше одержав графський титул. Герб Пилява являє собою два хреста у блакитному полі, третій хрест зображений наполовину [1, с.224]. Згідно з легендою цей герб був дарований королем Владиславом Кучерявим лицарю Зарославу, предку Потоцьких. Політичної могутності ця родина набула в середині XVI століття.
Потоцький Францішек Салезій гербу Пилява (1700-1772 рр.) - київський воєвода. Був онуком гетьмана Фелікса Казимира, сином Юзефа, охоронця війська королівського і Теофіли (померла 1742 р.), доньки Яна, львівського старости [2, с.814].
Після смерті батька він отримав значний спадок, зокрема Кристинопіль. На сеймі дебютував в 1724 р. будучи депутатом від бельзького воєводства. Ймовірно, виконував в той час функцію депутата, тому що в 1726 р. став маршалком Трибуналу Королівського в Любліні, суміщаючи всупереч закону цю посаду з депутатською функцією на сеймі в 1726 р. Був депутатом також на останньому гродненському сеймі: в 1729 р. від брацлавського воєводства, в 1730 р. - від чернігівського.
У січні 1728-1731 рр. виступав у суперництво з численними конкурентами за Софію Сенявську, спадкоємицю величезних статків. Вийшовши із цієї конкуренції, переможений Августом Чарторийським, утвердився в неприязні до табору «сім'ї» Чарторийських і Понятовських.
Кумедну історію про боротьбу Потоцького з Чарторийським за Денгоф-Сенявську розповідає сучасник:
«Молодий син коронного стражника Салезій Потоцький, на той час уже староста львівський, а пізніше воєвода київський, незважаючи на конкуренцію з боку князя Чарторийського, став з ним змагатися за руку молодої вдови, яка нещодавно втратила чоловіка. То був пан зі старопольськими звичаями, завжди оточений великим двором з шляхти, пишний, популярний, улюблений в народі, але з нічим невгамованою пихою.
Він не був небезпечним суперником для князя Чарторийського; жінка гетьмана, як і князь, отримали закордонне виховання, розмовляли між собою французькою мовою, а Салезій Потоцький знав тільки польську та трохи латину. Ходив він у кунтуші, голову мав поголену, не вмів говорити ті дотепні компліменти, які заповнюють бесіди з дамами, вихованими на французькій мові, не міг подобатись багатій дамі.
Якось він довідався, що програє завдяки французькому одягу та вихованню свого суперника, та вирішив своїм багатством перемогти щасливішого від себе в коханні князя. Він наказав постригти згідно з версальською модою, якої дотримувався Чарторийський, 12 хлопів, пошив їм одяг таких же кольорів та такого ж крою, як у того, що складав одяг князя.
Дізнавшись від шпигунів, в якому вбранні буде князь, він з'являвся там, оточений дванадцятьма українськими хлопцями в такому самому вбранні, з такими ж зачісками, зі шпагами і в жабо, намагався бути там, де сподівався зустріти свого суперника, який тоді зовнішньо нічим не відрізнявся від його холуїв.
Того замало. Оскільки Чарторийський був князем, а Потоцький вважався простим шляхтичем, бо в той час ніхто не думав про те, щоб стати графом, до котрого, хоч би і найсправжнісінького, шляхта не мала жодної поваги, та навіть сміялася з того, то Потоцький, намагаючись і тут князя перемогти, дав наказ своєму управителю в Уманщині, щоб той знайшов якогось бідного князя та вислав до нього, а той вже буде щедро нагороджений.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: ПОТОЦЬКІ - ВОЛОДАРІ ТАЛЬНІВСЬКОГО МАЄТКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок