Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Легенда й правда про Мазепу

Легенда й правда про Мазепу

Назва:
Легенда й правда про Мазепу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,52 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Легенда й правда про Мазепу


Постать Мазепи — чи не найвизначніша особа в новій українській, а побіч Богдана Хмельницького, теж у всесвітній історії. Як відомо Мазепа, був предметом надхнення для багатьох поетів, мистців, письменників і дослідників цієї доби. Поетів та мистців заманювала зв’язана з його особою легенда, в якій зображено його як романтичного героя любовних пригод. При згадці імени Мазепи в західньому світі, мають на увазі радше постать любовного героя Вольтера чи Байрона, ніж історичну особистість.
До спопуляризування українського гетьмана в Західній Европі причинився в першу чергу Вольтер у своїй відомій історії про Карла XII, в якій, між іншим, описав, як то один польський шляхтич, із метою помститися за те, що Мазепа "вів романс" із його дружиною, покарав його оригінальним способом, а саме: піймавши Мазепу, наказав роздягнути його, а опісля прив’язати до дикого коня, й пустити його в степи, сподіючись, що Мазепу зустріне неминуча смерть. На щастя, його врятували козаки. Опісля з ними він брав участь у походах проти татар. Завдяки своєму знанню — пише Вольтер, — Мазепа здобув собі на Січі велику пошану, а "цар уважав за конечне зробити його князем України".
Цю любовну історію Мазепи ширше подав у своїх спогадах польський шляхтич Ян Хризистом Пасек (1636—1701). Свої спогади він написав між 1670 і 1690 роками, (точна дата не устійнена), які частинно з’явилися у варшавському літературному журналі Астреа 1821 р., а повне видання — 1836 р. Спогади Пасека були популярні в Польщі, їх поширювали усно та у відписах. Доказом цього може служити той факт, що Вольтер, пишучи про цю любовну аферу Мазепи у своїй історії про Карла XII (перше видання з’явилося 1731 р.), розпитував у Парижі польського екзильного короля Станислава Лещинського, який на письмі потвердив "усі факти" в його книжці, включно з любовною історією Мазепи. Про аферу Мазепи згадував польський мемуарист Еразм Отвіновський у своїх спогадах 1696—1728 рр.
Пасек, ворог Мезепи, служив як паж на дворі польського короля і був замішаний у змові конфедератів проти короля (1661), про що Мазепа випадково довідався й поінформував Яна Казимира. Щоправда, Пасек на суді викрутився з цієї, для нього дуже неприємної справи, але заприсягнув помститись на Мазепі. Бажаючи його скомпромітувати, записав у своїх спогадах про його любовний романс із дружиною польського шляхтича Станислава Фальбовського. 5 Пасек пише, що Мазепа був частим гостем у домі Фальковських. Його подарунки господині дому звернули увагу Фальбовського, який вирішив розслідити взаємини своєї дружини з Мазепою. Сказавши їй одного дня, що вибирається у довшу подорож, на короткий час затримався недалеко від дому. Його дружина нібито через післанця запросила Мазепу. Погодившись, Мазепа, не предчуваючи нічого поганого, вибрався на відвідини. По дорозі його затримав Фальбовський і на питання, куди він їде, той відповів, що прямує до свого сусіда. Коли ж Фальбовський показав йому його листа до своєї дружини, а слуга ще й потвердив, що Мазепа відвідував мадам Фальбовську стільки разів, "скільки він має волосся на голові", Мазепа признався. Розгніваний Фальбовський вирішив покарати Мазепу оригінальним способом:
Роздягнувши його наголо посадив лицем до хвоста, а ногами до кінської голови на його власному коні, заздалегідь знявши з нього сідло. Руки зв’язали за спиною, а ноги підв’язали попід черевом коня. На коня, з природи прудкого, нагукали, вдарили батогами, зірвавши йому з голови ковпак, і стрілили над ним кілька разів. Перестрашений кінь погнався додому, як шалений. А треба було їхати через густі корчі, глід, ліщину, грущину, тернину, не простим шляхом, а стежками. Кінь знав цю дорогу, бо часто туди ходив, як звичайно буває, коли їздять потай манівцями, а не гостинцем. І треба було по дорозі часто схилятися, тримаючи віжки в руках, обминати небезпечні, густі місця. Бувало, що гілка вдарить часом по голові й роздере одежу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Легенда й правда про Мазепу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок