Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА У РЕЦЕПЦІЇ ГРИГОРІЯ КОСТЮКА

МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА У РЕЦЕПЦІЇ ГРИГОРІЯ КОСТЮКА

Назва:
МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА У РЕЦЕПЦІЇ ГРИГОРІЯ КОСТЮКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,57 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 821, 161.2.09
Третяк Л.В.
Кам 'янець-Подільський національний університету імені Івана Огієнка МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА У РЕЦЕПЦІЇ ГРИГОРІЯ КОСТЮКА
У статті йдеться про маловідомі аспекти життя М.Драй-Хмари через спогади літературознавця Г.Костюка. Ключові слова: неокласика, архіваріус, діаспора, сталінські репресії.
На літературній карті України окреме місце посідає постать письменника-неокласика М.Драй-Хмари, неоднозначно поцінована у різні часи і остаточно реабілітована у кінці 80-х років ХХ століття - період становлення української державності.
Дослідження цієї персоналії сучасним літературознавством важко уявити без праці «Зустрічі та прощання» відомого вченого Григорія Костюка, в якій мемуарист відтворює складний процес доби становлення та розпаду УНР, українізації періоду 20-30-х років, жахливі часи сталінського терору, нівеляції культури та літератури.
Своєрідність стильової манери письма Г.Костюка «характеризується такою особливістю як «накладання один на одного окремих, менших художніх просторів. Тобто охарактеризувавши, наприклад, творчу атмосферу Києва кінця 20-х років, автор подає далі низку окремих літературних портретів» [1, с. 115], серед яких - Михайло Драй-Хмара.
Так склалось, що життєві стежки, пролягаючи паралельно, не привели до зближення цих двох визначних людей. «Не був він моїм учителем, - читаємо у спогадах Г.Костюка, - не був я з ним навіть особисто знайомий. Але протягом багатьох років він як учений і поет безпосередньо впливав на мене і на моє покоління, а шляхи на різних етапах раз у раз пересікались. Тому в моїй пам'яті навіть на схилі віку, на небозводі прожитої доби, він зорить мені та, вірю, зорітиме й майбутнім поколінням у сузір'ї великих та славних» [1, с. 159. Далі посилаємось на це видання].
Характерною манерою письма мемуариста Г.Костюка є те, що коли у його поле зору потрапляє певна особистість, то він простежує хронотоп, спираючись на достовірні джерела та апелюючи до своєї феноменальної пам'яті.
Так сталося і з Михайлом Драй-Хмарою, симпатизувати якому Григорій Костюк став ще у ранній юності. Навчаючись у гімназії для дорослих, зорганізованій ректором Кам'янець-Подільського українського державного університету Іваном Огієнком, він часто бував у виші на модних тоді «літературних судах». Запам'ятався юнакові «суд» над романом В .Винниченка «Чесність з собою», де «прокурором» виступав тодішній студент університету, поет-початківець Іван Дніпровський, який з революційних позицій засуджував центрального героя Мирона, українського інтелігента, породженого добою морального і суспільного занепаду. Роль «оборонця» була покладена на приват-доцента університету М.Драй-Хмару. Г.Костюк володів даром фотографічно закарбовувати у пам'яті людські образи, фіксувати типажі, психологічно зумовлені риси характеру, завдяки чому з-під його пера появлялись реальні портрети його сучасників. Так мемуаристу вдалось створити лаконічно-чіткий портрет молодого вченого: «Середній на зріст, міцно збудований, у темно-синьому костюмі, білій сорочці, з краваткою (одяг у ті злиденні часи здавався вже не таким звичним), ясний шатен (якщо не блондин), з приємним усміхненим обличчям»[2, с. 154-155].
Зацікавлений юнак відзначив тоді для себе блискучий талант лектора («аудиторія переривала його гучними оплесками»), неабияку ерудицію і обізнаність у світовій літературі, в контексті якої розглядалась система образів роману В.Винниченка, глибину літературознавчого аналізу: «Я не пригадую тепер деталей того аналізу. В пам'яті залишилося, що аргументи були ясні, переконливі, тон щирий і безпосередній... Диспут збудив у присутніх бажання прочитати все, написане В.Винниченком [1, с. 155]. Можливо, це стало поштовхом до того, що у зрілі роки Г.Костюк в еміграції став ініціатором збереження архіву В .Винниченка і зробив все від нього залежне, щоб перевезти творчу спадщину митця з Мужена (Франція) до Колумбійського університету (США). Він був архіваріусом, упорядником безцінних матеріалів, виступав в українській громаді щирим захисником і поборником доброго імені В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА У РЕЦЕПЦІЇ ГРИГОРІЯ КОСТЮКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок