Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Постмодернізм та українська історична наука

Постмодернізм та українська історична наука

Назва:
Постмодернізм та українська історична наука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,99 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Постмодернізм та українська історична наука


План
Вступ…………………………………………………………………………….2
Початок і еволюція постмодернізму……………………………...…………...2
Визначення постмоденнізму та його поширення……………………………..4
Постмодерністська філософія історії………………………………...………..5
Обставини розвитку постмодернізму II в сучасній історичній науці України……………………………………………………………………….….8
Внесок постмодернізму до методології української історичної науки….…10
Висновок…………………………………………………………………….....12
ВСТУП
Торкнемося хоча б поверхово таких пи-тань: початок та еволюція постмодернізму, визна-чення постмодернізму та його поширення, пост-модерністська філософія історії, обставини роз-витку постмодернізму II в сучасній історичній на-уці України, внесок постмодернізму до методології ук-раїнської історичної науки.
При цьому свідомо обмежимо деколи дуже специфічну термінологію та уникнемо цитуванням принаймні двад-цяти-тридцяти західних авторів, прихильників і критиків постмодернізму. Все ж таки, наведемо деякі приклади з розумової лабораторії деяких постмодерністів, щоб показати, у який спосіб вони намагаються знецінити, а може, й ліквідувати «традиційні» історичні дослідження.
Перші розмови відомого українського діяча Ярослава Дашкевича на тему нової, як здавалося, інтелектуальної течії дату-ються другою половиною 80-х років під час неодноразово-го перебування в Москві. Тоді його співрозмовниками були - нині покійний професор англійських університетів Ернст Ґеллнер, автор дуже критичного трактату «Postmo-dernism, Reason and Religion» [«Постмодернізм, розум і релігія»] (1992), Ґеллнер, якого вже тоді почали пускати до СРСР, та дослідник російського постмодернізму, літера-турознавець і філософ Михайло Епштейн, автор збірки статей «After the Future: The Paradoxe of Postmodernism and Contemporary Culture» [«Після майбутнього: парадок-си постмодернізму та сучасної культури»] (1995), тоді ще persona non grata не лише через звичний державний анти-семітизм, але й через близькість до дисидентського руху.
Викладаю, в основному, міркування Ярослава Дашкевича, а також деяких інших українських діячів.
ПОЧАТОК І ЕВОЛЮЦІЯ ПОСТМОДЕРНІЗМУ
Сам термін виник 1917 року (отже, ще під час Першої світової війни, а не після Другої світової, як переважно уважають, визначаючи Жана-Франсуа Ліотара творцем поняття лише 1979 року) і символізував реакцію на мо-дернізм у мистецтві, літературі, науці (якщо під модерніз-мом розуміти позитивізм та неопозитивізм). Такою найвиразнішою і, зрештою, терористичною реакцією на модер-нізм став тоталітаризм (ленінізм-сталінізм, фашизм, наці-онал-соціалізм). Тому, між іншим, дуже дивним виглядає зарахування тоталітаризму до модернізму, що дехто про-пагує. Період 30-х років - це час розквіту антимодернізму чи постмодернізму І (як я його назвав). Він кінчається по-різному: у 40-х роках в Італії та Німеччині, лине в 60-х в Росії та ще пізніше - якщо взагалі закінчився - у Китаї, не кажучи вже про Корею й інші диктаторські режими. В Україні, у якій модернізм (у широкому розумінні цього терміна) не мав можливостей розвинутися й дійти до при-родного завершення, постмодернізм також було насадже-но насильницьким способом. Немає жодних перешкод, щоб приєднатися до думки Михайла Епштейна, який да-тує виникнення постмодернізму в Росії добою сталінізму. Без такого підходу феномен сучасного постмодернізму, зо-крема, у Центрально-Східній Європі буде незрозумілим. З досвіду ми знаємо добре, що наукова дискусія з сучасни-ми т. зв. лібералами і т. зв. демократами, пропагандиста-ми ідей «громадянського» (це сфальшований термін — в оригіналі: міщанського) суспільства у нас в Україні, як-що взагалі можлива на сцієнціарному рівні, то це не є вільна дискусія, оскільки неможлива вільна дискусія з фашистом, комуністом, релігійним фанатиком, фемініст-кою. Це жива спадщина постмодернізму І.
Захід добре розумів постмодерністський характер роз-витку культури і науки при тоталітарних режимах. Про-понуючи свою «начинку» для нової фази постмодернізму, що виник і термінологічно оформився в кінці 70-х років (називаю його постмодернізм II) і замовчуючи його не-зручне генетичне коріння, дав цій світоглядній «начин-ці» назву лібералізму, демократії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Постмодернізм та українська історична наука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок