Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПРИБУТКОВА НЕРУХОМІСТЬ СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА: ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ АСПЕКТ

ПРИБУТКОВА НЕРУХОМІСТЬ СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА: ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ АСПЕКТ

Назва:
ПРИБУТКОВА НЕРУХОМІСТЬ СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА: ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ АСПЕКТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,37 KB
Завантажень:
21
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Г. М. Васильчук
ПРИБУТКОВА НЕРУХОМІСТЬ СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА: ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ АСПЕКТ
У перші роки ХХ сторіччя Олександрівськ переживав час свого найвищого розквіту. Промисловість, транспорт, торгівля, банківська справа - всі галузі економіки справно працювали, отже, збагачувалося місто та його мешканці. Піднесення економіки супроводжувалося зростанням капіталів, появою вільних грошей, які було варто вкладати в прибуткові проекти.
Метою поданого дослідження є аналіз найбільш характерних економічних і архітектурних складових будівництва та функціонування прибуткової нерухомості повітового міста Олександрівська на початку ХХ ст. Варто відзначити, що історико-архітектурна проблематика суто академічного ґатунку представлена на шпальтах наукових часописів чи монографічних видань не так вже й широко, чого не можна сказати про науково-популярні виклади з історії Олександрівська [1; 2]. Разом із тим, слід навести й прізвища таких істориків та краєзнавців, як А. Карагодін, К. Карафін, І. Пуха, В. Стойчев, В. Ткаченко, чиї розвідки з історії будівництва нашого міста можуть надати неоціненну допомогу як початківцю, так і фахівцю [3-10].
Однією з найпривабливіших форм вкладання грошових коштів стало будівництво прибуткових будинків, більшість з яких була побудована великими олександрівськими заводчиками та купцями. Так, купець І гільдії, почесний громадянин Я. Лєщинський був власником п'яти будинків в Олександрівську, купець І. Куржупов - мав чотири будинки, а власники цегельно-черепичних заводів брати Мінаєви - шістнадцять.
Головною функцією прибуткового будинку було отримування максимального зиску із земельної ділянки. Ціни на землю в центрі міста на початку сторіччя почали стрімко зростати і характерна для раннього повітового Олександрівська садибна забудова замінювалася на багатоповерхову зі збільшенням площі будинків. Слід підкреслити, що одноповерхові особняки ХІХ ст. були побудовані з високоякісної цегли і були доволі "фундаментальними", що, в свою чергу, дозволяло, не зносячи стару будівлю, збільшувати їх площу за рахунок надбудови другого поверху. З точки зору містобудування, специфікою прибуткового будівництва було те, що ці нові будинки вносили нові тенденції та формували модерний стиль в архітектурний образ старого Олександрівська. Щодо об'ємно-просторового вирішення, то ці споруди поділялися на два типи: Кутові будівлі та будинки-пломби в рядній забудові. Велику композиційну роль відігравали прибуткові будинки, які будувалися на перехрестях вулиць. Їх кутові частини, зазвичай, робилися у вигляді еркера, лоджії або виступу, що завершувалися фронтоном чи баштою зі шпилем. До речі, саме ця архітектурна особливість дореволюційного Олександрівська була підмічена та використана містобудівниками вже радянського Запоріжжя. Важливу роль в оздобленні прибуткових будинків відігравав синтез мистецтв та "оптимістичної еклектики": в композиції будівель використовувалися скульптура, барельєфи, майолікові вставки на верхніх поверхах [3].
Перший триповерховий прибутковий будинок був споруджений у 1901 р. на розі Соборної і Троїцької вулиць (зараз пр. Леніна і вул. Чекістів) купцем Яковом Лєщинським. Навіть зараз, коли вже пройшло понад сто років багато мешканців району називають цю будівлю "Будинком Лєщинського". Г-образна споруда є прикладом русько-візантійського стилю в архітектурі і багато прикрашена балконами, аттиками, шпилями, ліпним орнаментом та візерунковими поясами з пиляної цегли. Крім того, будинок прикрашали великі годинники. На першому поверсі будівлі, як і зараз, знаходилися магазини, а також попередник кінотеатру - біограф М. Пулавського. На другому та третьому поверхах були помешкання, що здавалися під житло. Прагматизм олександрівських підприємців орієнтував їх на будівництво в центрі міста престижних будинків, з яких був і статок, і авторитет серед громадян. Цей момент є показовим і має велике значення з точки зору характеристики традицій нашого містобудування, які все частіше порушуються та нівелюються через брак історико-культурної освіченості очільників міста.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ПРИБУТКОВА НЕРУХОМІСТЬ СТАРОГО ОЛЕКСАНДРІВСЬКА: ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ АСПЕКТ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок