Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ ГАЗЕТ І ЖУРНАЛІВ В МІЖКОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИНАХ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ ГАЗЕТ І ЖУРНАЛІВ В МІЖКОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИНАХ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Назва:
РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ ГАЗЕТ І ЖУРНАЛІВ В МІЖКОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИНАХ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,99 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 94(477):070.482:28(046)
І. В. Жердєва
РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ ГАЗЕТ І ЖУРНАЛІВ В МІЖКОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИНАХ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
На основі вивчення православної періодики доби державної незалежності України виявляються особливості становлення і діяльності традиційних українських конфесій на фоні складних суспільно-політичних процесів. Розглядаються основні тенденції розвитку міжрелігійних протистоянь і конфліктів та їх вплив на міжконфесійні стосунки. Висвітлюється роль православної преси як вагомого фактора у стабілізації релігійної ситуації, досягненні міжконфесійного порозуміння у церковній спільноті та консолідації українського суспільства.
Ключові слова: церква, суспільство, періодика, православ'я, конфесії, міжконфесійні відносини.
За роки державної незалежності православна церква в Україні зазнала глибинних трансформацій. Стрімке зростання релігійної активності населення на початку 90-х рр. ХХ століття, складні процеси в церковному житті призвели до конфронтації та загострення міжрелігійних стосунків. І хоча до цього часу вони не урегульовані, основні православні інституції, які діють на терені України, в основному визначилися із ідеологією подальшого розвитку та шляхами налагодження взаємних стосунків і діалогу.
Актуальність теми статті визначається її суспільною значимістю. Оскільки православна періодика, висвітлюючи різні аспекти релігійного життя, впливає на формування самосвідомості українців, її активно використовують у міжконфесійних стосунках.
З огляду на цю обставину, залучення до наукового обігу православної преси як незадіяного історичного джерела, допомогло краще осмислити та прослідкувати основні тенденції розвитку міжконфесійних відносин на фоні загальноцерковних процесів.
Наявність в церковних періодичних друкованих органах значного масиву фактичних офіційних матеріалів, інформаційних повідомлень та публікацій з важливих аспектів релігійного життя дало змогу деталізувати та відновити хронологію подій в релігійно-церковній сфері, з'ясувати причини міжконфесійних протистоянь, дослідити їх вплив на суспільно-політичне життя.
Серед авторитетних науковців, які вдаються до аналізу характеру міжконфесійних відносин у православному середовищі та їх наслідків для українського суспільства, необхідно виокремити В. Бондаренка [1], А. Колодного [2], О. Шубу [3], О. Сагана [4]. У різних аспектах простежує конфліктність у православно-католицьких відносинах дослідник А. Юраш [5].
Мета даної статті полягає у тому, щоб на підставі вивчення публікацій церковної преси усіх православних конфесій проаналізувати основні тенденції міжрелігійних протистоянь та дослідити їх вплив на міжконфесійні стосунки. Для досягнення цієї мети використовуємо церковну періодику, яка видавалась за часів незалежності України такими православними юрисдикціями: Українська Православна Церква, яка знаходиться у єдності з Московським Патріархатом (УПЦ МП), Українська Православна Церква Київського Патріархату (УПЦ КП) і Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ).
При цьому, вважаємо за необхідне зосередити увагу на проявах міжрелігійних конфліктів, що виникали поміж традиційними українськими церквами:
загалу православних церков по відношенню до греко-католиків;
внутрішнього протиріччя між трьома православними конфесіями: УПЦ МП - УПЦ КП - УАПЦ. Проблема міжконфесійних відносин знаходиться не лише в церковній площині, тут задіяно багато
чинників зовнішнього характеру - суспільно-політичні, національні, соціально-економічні.
Один із провідних істориків церкви О. Шуба досить ємкісно синтезував причини та сутність міжцерко- вного протистояння в Україні і довів, що воно "спричинене не лише суто релігійними, а й історичними, політичними, етнонаціональними чинниками". Розглядаючи напругу в релігійному середовищі як загрозу суспільній стабільності, він робить висновок: "Оскільки міжконфесійний конфлікт перетворився на загальнонаціональну, загальнодержавну проблему, його розв'язання стає справою не лише релігійних організацій, а й однією із стратегічних цілей української держави" [3, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: РОЛЬ ПРАВОСЛАВНИХ ГАЗЕТ І ЖУРНАЛІВ В МІЖКОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИНАХ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок