Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ В УРСР 1940-Х РР.

ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ В УРСР 1940-Х РР.

Назва:
ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ В УРСР 1940-Х РР.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,76 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 94:378.12(477)"1940"
Т. В. Васильчук
ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ В УРСР 1940-Х РР.
У статті аналізуються найважливіші складові функціонування аспірантури і докторантури в УРСР, досліджуються основні складнощі у підготовці фахівців вищої категорії для ВНЗ України післявоєнного періоду, автор виокремлює слабкі сторони та здобутки тогочасної системи формування науково- педагогічних кадрів.
Ключові слова: освіта, викладачі, вища школа, аспірантура, докторантура.
У важкі повоєнні роки, основною формою підготовки науково-педагогічних кадрів для вищої школи залишалося написання та захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук, найчастіше підготовлених в аспірантурі чи докторантурі. Така система була започаткована, ще у 1939 р. Слід зауважити, що напередодні війни, такими що закінчили аспірантуру, вважалися лише ті особи, які захистили дисертацію. І це зрозуміло, адже найважливішим був кінцевий результат, а не кількість аспірантів на папері. Чисельність аспірантів, як і студентів, за роки війни істотно скоротилася. У зв'язку з мобілізацією, евакуацією та припиненням діяльності навчальних закладів та науково-дослідних установ на окупованих територіях кількість аспірантів СРСР скоротилася майже в 5 разів. У 1943 р. їх нараховувалося лише 3,6 тис. чол., що складало 2І,3% від кількості довоєнного 1940/41 навч.р. [1].
Автор даного дослідження поставив за мету проаналізувати актуалізовану джерельну базу із зазначеної проблематики, з'ясувати найважливіші складові функціонування аспірантури і докторантури, виявити основні складнощі у підготовці фахівців вищої категорії для ВНЗ України післявоєнного періоду. Поставленою метою сформалізовані й відповідні наукові завдання поданої статті.
Основними джерелами інформації для науково-історичного пошуку стали архівосховища Центрального державного архіву вищих органів влади й управління України та періодичні видання, що зберігаються у ЦНБ ім. В. Вернадського.
Із самого початку, варто зазначити, що одночасно із післявоєнною нормалізацією навчального процесу у ВНЗ приступили до відновлення науково-педагогічного та викладацького потенціалу країни. Вже з осені 1944 р. підготовку аспірантів відновили Київський, Харківський, Одеський університети, Харківський інститут комунального господарства, Київська консерваторія. 49 аспірантів різних рівнів підготовки, навчались на всіх курсах у цих ВНЗ [2]. Взагалі по республіці на 55 кафедрах закладів вищої освіти проходили підготовку 166 аспірантів [3]. Визначальне місце в структурі підготовки фахівців займали гуманітарні науки, з наголосом на загальносоюзну проблематику. Значно менше в системі аспірантури ВНЗ були представлені технічні напрямки. Ужиті заходи по відродженню та нормалізації діяльності ВНЗ дозволили до 1945 р. відновити 50,3% довоєнної кількості аспірантів.
Проте, плани прийому до аспірантури в перші повоєнні роки ВНЗ не виконувалися, й на серпень 1945 року по республіці на 308 місць було прийнято всього 183 аспіранта. Особливо відставали: Народний комісаріат охорони здоров'я - замість 60 аспірантів, було прийнято 17; Народний комісаріат освіти - замість 95 - 55; Народний комісаріат земельних справ - 28 проти 17 [4, с.225-226]. Та й взагалі по Союзу, на грудень 1947 р. навчальні заклади Міністерства вищої освіти план прийому аспірантів виконали всього на 46,6%. Цікаво те, що ВНЗ були відсторонені від безпосереднього планування контингенту майбутніх професорсько-викладацьких кадрів, планові показники визначали галузеві центральні органи.
В організації роботи аспірантур були великі проблеми. І це було пов'язано не тільки із загальнодержавними помилками. На містах керівництво ВНЗ не приділяло належної уваги функціонуванню аспірантури. Річний звіт про роботу вищих педагогічних закладів свідчив про те, що в КДУ з 13 аспірантів, лише 6 виконали роботу вчасно, а в ХДУ всі здобувачі кандидатських ступенів закінчували роботи із запізненням. У зв'язку зі значним невиконанням плану в 1947 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ ВИЩОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ В УРСР 1940-Х РР.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок