Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> ПОЛІТИКА ЦАРИЗМУ З РОБІТНИЧОГО ПИТАННЯ В МОРСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОГО БАСЕЙНУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

ПОЛІТИКА ЦАРИЗМУ З РОБІТНИЧОГО ПИТАННЯ В МОРСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОГО БАСЕЙНУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

Назва:
ПОЛІТИКА ЦАРИЗМУ З РОБІТНИЧОГО ПИТАННЯ В МОРСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОГО БАСЕЙНУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,16 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
О.Б. Шляхов
ПОЛІТИКА ЦАРИЗМУ З РОБІТНИЧОГО ПИТАННЯ В МОРСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОГО БАСЕЙНУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. українські землі в складі Російської імперії переживали стрімкий перехід від традиційного до індустріального суспільства. Відбувалося становлення соціальної структури, характерної для буржуазного ладу. Зрештою, як підкреслював відомий український історик О. Оглоблин, капіталістичний розвиток і був "головним чинником перетворення українських земель в єдиний національно-територіальний масив України" [1.-C.49]. Вивчення особливостей цього розвитку, зокрема течії соціально- економічного життя, взаємовідносин уряду та основних класів на початку ХХ ст. не втрачає актуальності й зараз. Практика минулого яскраво продемонструвала - нехтування чи нерозуміння соціальних проблем або ж невміння їх вчасно вирішувати згубно позначається на долі цілого суспільства.
Зокрема заслуговують на увагу політика, яку самодержавство проводило в той час з робітничого питання в морському транспорті Півдня України, спроби царизму певним чином налагодити відносини між працею та капіталом. Зауважимо, ця тематика ще не має спеціального дослідження в історичній літературі. В працях В.Я. Канеля, Л. Вардзелова, Л.М. Іванова висвітлювалися лише окремі її аспекти [2; 3; 4]. Отже, спробуємо заповнити цю прогалину.
Треба відзначити, що царський уряд, побоюючись виникнення заворушень серед команд комерційного флоту, розгортання страйкового руху на торговельних суднах, а також усвідомлюючи необхідність поліпшення професійного складу судноробітників, намагався, на свій лад, розв'язати ці питання. З одного боку, мали місце спроби покращити становище торговельних моряків на законодавчому рівні, налагодити цивілізовані стосунки між роботодавцями та судноробітниками, а з іншого - набирали силу охоронно-опікувальні заходи органів місцевої влади та поліції приморських міст Півдня України.
Ліберально-реформістський курс спочатку був репрезентований діями Головного управління портів та торговельного мореплавства, а з 1905 р. - міністерства торгівлі і промисловості (МТіПр). Так, на початку ХХ ст. в доповіді царю головноуправляючий торговельним мореплавством та портами імперії великий князь Олександр Михайлович зазначав, що "умови побуту (моряків. - О.Ш.) в значному ступені справляють вплив на контингент осіб, що присвятили себе морехідному промислу, цілком відбиваються на складі екіпажів" [5.-С.60]. Звідси він робив висновок стосовно необхідності їх покращення, наголошуючи, що "чинні постанови морського права, розсіяні в різних частинах Зведення законів, застаріли і не задовольняють потреби нашого часу". Заходи, які могли б вирішити вищезгадане питання, він вбачав в організації морських будинків та морських контор, створенні пенсійної каси для команд, а також запровадженні обов' язкової реєстрації моряків.
Водночас, стоячи на позиціях лібералізму, член імператорського дому відкидав можливість диктату органів влади в питаннях взаємостосунків підприємців і судноробітників. "Впроваджуючи упорядкування в умови морехідного промислу, необхідно щоразу остерігатися, щоб зайвою опікою та регламентацією не вбити духу заповзятливості та самодіяльності, на яких тримається успіх будь-якої живої справи, а в особливості торговельно-промислової і, зокрема, розвиток мореплавства", - цілком слушно підкреслював керівник морського відомства [5.- С.185].
Пізніше подібної позиції дотримувалися і міністри торгівлі і промисловості Російської імперії В.І. Тимірязєв та С.І. Тимашов, які вважали, що суто репресивними заходами послабити протистояння між працею та капіталом було неможливо. Зокрема в пояснювальній записці МТіПр до низки запропонованих ним на початку ХХ ст. законопроектів з робітничого питання зазначалося, що негативне ставлення влади до спроб об'єднання робітників і в особливості до страйків часто-густо "відбирало у підприємців спонуку йти назустріч бажанням робітників. Таким чином, суто економічним стосункам робітництва і наймодавців прищеплювався політичний елемент, а в робітників почало зароджуватися переконання, що влада є ворогом робітників, підтримує капіталістів та протидіє намаганню робітників покращити свій стан.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: ПОЛІТИКА ЦАРИЗМУ З РОБІТНИЧОГО ПИТАННЯ В МОРСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКОГО БАСЕЙНУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок