Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СЕЛЯНСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ПОРЕФОРМЕНОЇ УКРАЇНИ В ПРИГОВОРАХ СІЛЬСЬКИХ СХОДІВ

СЕЛЯНСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ПОРЕФОРМЕНОЇ УКРАЇНИ В ПРИГОВОРАХ СІЛЬСЬКИХ СХОДІВ

Назва:
СЕЛЯНСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ПОРЕФОРМЕНОЇ УКРАЇНИ В ПРИГОВОРАХ СІЛЬСЬКИХ СХОДІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,65 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
А.І. Лохматова
СЕЛЯНСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ПОРЕФОРМЕНОЇ УКРАЇНИ В ПРИГОВОРАХ СІЛЬСЬКИХ СХОДІВ
Не можна сказати, що останнє десятиліття відзначене великою увагою до проблем аграрних відносин у пореформеній Україні взагалі і до проблем селянського "миру" зокрема. Тим часом необхідність розробки цієї тематики не викликає сумнівів. Зі специфікою селянського суспільства пов'язана не тільки специфіка аграрної еволюції України другої половини XIX ст., але значною мірою й українська історія ХХ століття у багатьох її аспектах.
У свій час сільська громада була предметом гарячих та жвавих суперечок і займала центральне місце не тільки в історичних дослідженнях, але і в усій соціально-політичній літературі Росії. Інтерес до громади особливо зріс у другій половині XIX ст., коли в умовах глибоких соціально-політичних змін, пов' язаних зі скасуванням кріпосного права, постало питання про земельну власність, про шляхи подальшого розвитку суспільства і громади зокрема. Проблема сільської громади в цей період стала наріжним каменем суспільно- політичної боротьби, в якій прихильники різних напрямків суспільно-політичного руху по- різному оцінювали її суть і роль у процесі історичного розвитку.
Слід зазначити, що в останні десятиріччя XX ст. у дослідженнях українських і російських істориків, які вивчали історію пореформеного селянства, намітився перехід від розробок теоретико-методологічного характеру до конкретно-історичних сюжетів. Досить повно розкрито питання про місце селянської громади в пореформеному законодавстві й аграрній політиці самодержавства [1; 2]. У ряді робіт охарактеризоване положення громади як низового осередку селянського самоврядування [3.-С.185-187; 4.-С.41-44; 5.-С.162-163; 6.-С.380-387], розглядалася господарсько-поземельна діяльність громади, її адміністративно-податні функції.
Розширилася і джерельна база досліджень. Разом з тим можливе коло джерел з даної проблеми далеко не вичерпано, практично не зачіпалися первинні матеріали, що відклалися в місцевих архівах. Вдалим початком розробки даного напрямку можна вважати багатогранну роботу Л.І. Кучумової [7], у якій основним джерелом є маловивчені справжні документи сільських і волосних правлінь, що зберігаються в архівах: приговори, скарги, прохання, клопотання, договірні зобов'язання, що виходили безпосередньо із селянського середовища. Вона показала, що розробка комплексу документів органів селянського самоврядування особливо важлива і перспективна. Одне з чільних місць у ньому займають приговори сільських сходів. У конкретно-історичному плані їхнє вивчення почалося ще в середині 50-х років. Однак перевагу дослідники віддавали відносно обмеженим за обсягом і специфічним за характером приговорам і наказам, надісланим у II Державну думу та інші вищі установи [8; 9].
Основна маса приговорів, що відбиває "буденні" функції пореформеної громади, у спеціальних дослідженнях використовувалася мало. Тут можна назвати хіба що роботи М. Громико, де знайшли відображення окремі питання джерелознавчого аналізу приговорів [10; 11.-С.20-21]. Як досвід же безпосередньої джерелознавчої розробки окремих груп приговорів сільських сходів варто розглядати статтю Г.А. Алєксєйченко, у якій автор поставив за мету показати походження, характер, інформативні якості джерела, тісно ув'язавши архівно-евристичний, джерелознавчо-методичний та інші аспекти проблеми [12].
Спеціального вивчення цієї проблеми українськими істориками поки не було. Між тим у місцевих архівах України накопичена значна кількість документів, що містять багату інформацію про життя селянських спільнот. Серед цих документів, мабуть, найважливіше місце посідають мирські приговори сільських сходів. Приговори - це дуже своєрідне, оригінальне джерело. Виникнувши безпосередньо в селянському середовищі, приговори несуть на собі відбиток його соціального побуту, традицій, поглядів і устремлінь. Без перебільшення можна стверджувати, що у приговорах знайшло своє відображення все багатогранне життя громади, у них найбільш наочно проглядається її повсякденне функціонування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: СЕЛЯНСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ПОРЕФОРМЕНОЇ УКРАЇНИ В ПРИГОВОРАХ СІЛЬСЬКИХ СХОДІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок