Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> УНІФІКАЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗВАНЬ КОЗАКІВ ПІСЛЯ ЗРУЙНУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ (НА МАТЕРІАЛАХ ДОКУМЕНТІВ АЗОВСЬКОЇ ГУБЕРНСЬКОЇ КАНЦЕЛЯРІЇ)

УНІФІКАЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗВАНЬ КОЗАКІВ ПІСЛЯ ЗРУЙНУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ (НА МАТЕРІАЛАХ ДОКУМЕНТІВ АЗОВСЬКОЇ ГУБЕРНСЬКОЇ КАНЦЕЛЯРІЇ)

Назва:
УНІФІКАЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗВАНЬ КОЗАКІВ ПІСЛЯ ЗРУЙНУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ (НА МАТЕРІАЛАХ ДОКУМЕНТІВ АЗОВСЬКОЇ ГУБЕРНСЬКОЇ КАНЦЕЛЯРІЇ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,95 KB
Завантажень:
351
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
А. Г. Олененко
УНІФІКАЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗВАНЬ КОЗАКІВ ПІСЛЯ ЗРУЙНУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ (НА МАТЕРІАЛАХ ДОКУМЕНТІВ АЗОВСЬКОЇ
ГУБЕРНСЬКОЇ КАНЦЕЛЯРІЇ)
Після зруйнування Запорозької Січі головним завданням російського уряду стало підпорядкування колишніх Вольностей загальнодержавному адміністративному устрою. Разом з тим, підпорядкуванню підлягали і самі козаки. На території Південної України знаходилась велика кількість запорозьких козаків, які були опозиційно налаштовані по відношенню до держави. Тому одним із заходів підпорядкування стало надання козакам російських військових чинів і знищення козацьких, про що свідчать документи Азовської губернської канцелярії.
Історія запорозького козацтва має досить представницьку історіографію. Але доля запорозької старшини після зруйнування Січі висвітлюється лише в деяких наукових роботах таких авторів, як М. Кириченко, О. Рябінін-Скляревський, Г. Шевченко [1, с.211].
Поряд з тим постає проблема дослідження уніфікації військових звань козаків після зруйнування Запорозької Січі, що досить слабо висвітлена в історіографії. Лише в деяких дослідженнях в рамках вивчення історії запорозького козацтва та його долі після 1775 року зачіпалось питання надання російських чинів запорозькій старшині.
Так, у своїй роботі "Материалы для истории колонизации бывших запорожских владений" відомий дослідник В. Бєднов висвітлює наступ на козаків в рамках заселення південного регіону. Спираючись на Маніфест про ліквідацію Запорозької Січі, автор вказує на намагання держави уніфікувати соціальну структуру населення шляхом роздачі російських військових чинів козакам [2]. Відома дослідниця козаччини та історії південного краю Н.Д. Полонська-Василенко в роботі "Південна Україна року 1787. (З студій з історії колонізації)" розглядає історію південного регіону після зруйнування Запорозької Січі [3, с.207-234]. Автор визначає два шляхи подальшого перебування козаків на території півдня Російської імперії. На думку Н.Д. Полонської-Василенко, одна частина козацької старшини отримала покарання, їх землі були конфісковані, а друга - вступила в російську службу, тим самим отримала офіцерські ранги та земельні наділи.
Питання подальшої долі запорозьких козаків після зруйнування Січі почало займати значне місце в сучасних дослідженнях, що пов'язано із введенням нових історичних джерел, зміною традиційних поглядів на історію козацтва та ін. Одна з сучасних дослідниць Л. Маленко у статті "Козацький фактор в адміністративній політиці уряду на Півдні України першої половини ХІХ століття" зазначає, що, хоч як уряд не прагнув знищити козацтво як соціальну верству, все ж усвідомлював необхідність присутності козаків на прикордонній території Російської імперії задля зміцнення охорони кордонів, поповнення російської армії та ін., тому уряд погоджувався на створення козацьких формувань, наслідком чого була роздача військових чинів козакам [4, с.147- 153]. Важливим для дослідження даного питання є інша стаття Л. Маленко "Південноукраїнське козацтво в політичних планах Російської імперії в останній чверті ХУІІІ-ХІХ століть", яка ілюструє надання урядом південному регіону особливого статусу - плацдарму для подальшого просування на південь. Тому Південна Україна мала перетворитись на заселений та освоєний край, чому зважали запорозькі козаки. Автор зазначає, що уряд усвідомлював неможливість викорінення населення колишніх Запорозьких Вольностей одразу, тому одним із заходів поступового перетворення козацького стану на слухняних жителів Російської імперії стало надання чинів козацькій старшині [5, с.81-98].
До історії подальшої долі запорозького козацтва звернулась в своїх працях І. Савченко в рамках дослідження адміністративно-територіального устрою Південної України. Автор у статті, де мова йде про адміністративне регулювання соціальної структури населення південноукраїнського регіону, зазначає, що в процесі здійснення даного курсу уряд вирішував долю козацтва. Основний акцент у цій публікації дослідницею надано питанню виселення козацтва із зимівників та перетворення їх на інші верстви суспільства [6, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: УНІФІКАЦІЯ ВІЙСЬКОВИХ ЗВАНЬ КОЗАКІВ ПІСЛЯ ЗРУЙНУВАННЯ ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ (НА МАТЕРІАЛАХ ДОКУМЕНТІВ АЗОВСЬКОЇ ГУБЕРНСЬКОЇ КАНЦЕЛЯРІЇ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок