Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> НАРОД І ЕЛІТА В НАЦІЄТВОРЧИХ КОНЦЕПЦІЯХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІБЕРАЛЬНОЇ ДЕМОКРАТІЇ КІНЦЯ XIX - ПОЧАТКУ ХХ СТ.

НАРОД І ЕЛІТА В НАЦІЄТВОРЧИХ КОНЦЕПЦІЯХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІБЕРАЛЬНОЇ ДЕМОКРАТІЇ КІНЦЯ XIX - ПОЧАТКУ ХХ СТ.

Назва:
НАРОД І ЕЛІТА В НАЦІЄТВОРЧИХ КОНЦЕПЦІЯХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІБЕРАЛЬНОЇ ДЕМОКРАТІЇ КІНЦЯ XIX - ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,84 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
С. Г. Іваницька
НАРОД І ЕЛІТА В НАЦІЄТВОРЧИХ КОНЦЕПЦІЯХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІБЕРАЛЬНОЇ ДЕМОКРАТІЇ КІНЦЯ XIX - ПОЧАТКУ ХХ СТ.
Народ та еліта - проблема, що є однією з найболючіших в українській історії новітнього часу. Це - й дилема проводу, це й - історія взаємопізнання, взаємовідносин, взаємовпливів та антагонізмів двох головних діючих суб'єктів світу політики.
Вельми цікавим, але малодослідженим є розгляд теоретичних та практичних підходів до цієї проблеми представників української ліберально-демократичної еліти початку ХХ ст. Йдеться насамперед про видатних ідеологів та лідерів Української демократично- радикальної партії (УДРП), поступове формування якої відбувалося


в кінці 1890-х - на початку 1900-х років, а періодом активізації були кінець 1905 - 1908 рр.
Стосовно методологічних орієнтирів, найбільш адекватними для нашого дослідження можна вважати модерністські версії націо- генези українців, що знайшли своє обґрунтування в працях Б.Кравченка (Канада) та Р.Шпорлюка (США). Трансформація українського суспільства з аграрно-традиційного в модерно- індустріальне, що почалася в пореформений період та продовжувалася на протязі ХХ ст., спричинила дестабілізацію й руйнування традиційної соціальної структури і формування нових, модерних соціальних структур, зокрема, якісно нових українських еліт. Останні, по-перше, мали вплинути на формування української національної свідомості, а по-друге, скористатися нею як знаряддям для реалізації власних політичних амбіцій. І національна ідея, і національна свідомість у Кравченка - суспільний продукт ХХ ст. [1, с.13-16, 5262]. У версії Р.Шпорлюка важливими є теза про те, що для України процес націотворення від самого початку мав політичне значення; "український проект" розроблявся інтелектуалами, які вже мали окрему щодо російської чи польської ідентичність, що була рефор- мульована саме як "українська" і саме як національна, бо ці інтелектуали вже були вражені вірусом націоналізму; далі "будівничі нації" запрошують до її лав "маси", відбувається "націоналізація" цих мас, залучення їх до політики [2].
В історіографічному аспекті найбільше значення для вивчення проблеми мають праці загальнотеоретичного характеру стосовно проблеми націй та націоналізму [3; 4; 5], з проблем формування нації та національної свідомості в Україні [1; 2; 5; 6; 7], з філософії національної ідеї [8]; сучасні версії політичної та партійної історії України в нову та новітню добу [9-12], дослідження вкладу еліти в розробку концепцій державності та націотворення [13-16]. Цінними є перевидання публіцистичної спадщини ідеологів УДРП [17-19].
Історія утворення та життєдіяльності УДРП детально відображена в публікаціях автора цієї статті, що подають фактологічний матеріал та теоретичні узагальнення стосовно історії цієї партії [2024].
Головним джерелом дослідження є праці діячів Української демократично-радикальної партії (УДРП) - Б.Д.Грінченка, С.О.Єфремова, П.Я.Стебницького, О.Г.Лотоцького,
М.А.Славінського, Д.Д.Дорошенка, Є.Х.Чикаленка, а також їх опонентів з інших політичних кіл [25-35].
Метою статті є аналіз поглядів лідерів та активістів УДРП стосовно ролі еліти (насамперед інтелігенції) в процесах "національного відродження" ("конструювання" нації) та її взаємин з народом (селянством) на тлі політичних процесів в Україні, передусім в роки першої російської революції.
Статистичний портрет діяча Української демократично- радикальної партії як представника еліти "недержавного" народу.
На початку 1900-х років це - порівняно молода людина з високим освітнім цензом та значним досвідом участі в національно- визвольному русі, рекрутована з дворянського або духовного, інколи - з козацького або селянського стану, зайнятого інтелектуальною працею (викладач середньої або вищої школи, юрист, лікар, "третій елемент" земства, службовець кредитко-фінансових установ, дрібний урядовець), з журналістськими навичками, з науковими зацікавленнями переважно в галузі гуманітарних наук (літературознавство, лексикографія, етнографія, історія).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: НАРОД І ЕЛІТА В НАЦІЄТВОРЧИХ КОНЦЕПЦІЯХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІБЕРАЛЬНОЇ ДЕМОКРАТІЇ КІНЦЯ XIX - ПОЧАТКУ ХХ СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок