Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Теоретична і практична діяльність есерів на Півдні України (початок XX ст.)

Теоретична і практична діяльність есерів на Півдні України (початок XX ст.)

Назва:
Теоретична і практична діяльність есерів на Півдні України (початок XX ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,33 KB
Завантажень:
240
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК [94:32] (477.7) "19"
Кульчнцька О.В., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Теоретична і практична діяльність есерів на Півдні України (початок XX ст.)
Автор статті акцентує увагу на практичній роботі соціалістів-революціонерів на Півдні України на початку XXст
The author of the article pays a special attention to the practical activity of socialist revolutionaries (essers) on the South of Ukraine in the beginning of the XX-th century.На початку XX ст. на території Півдня України, що входила до складу Російської імперії, існувала значна кількість російських політичних партій, серед яких і партія соціалістів- революціонерів (есерів), діяльність якої у зазначеному регіоні відігравала певну роль у суспільно-політичному житті того часу.
Тема діяльності різних політичних партій в дореволюційний час завжди була актуальною, до неї неодноразово зверталися історики. Серед російських фахівців ґрунтовно досліджували діяльність есерів К.В.Гусєв [1] та ДБ.Павлов [2]. Вітчизняні історики також здійснили наукові розвідки, які висвітлюють різні сторони діяльності есерівських організацій. Так, Р.І.Вєтров та С.ПДонченко розглядають їх в комплексі з іншими політичними партіями, використовуючи методи порівняння [3]. А.І.Павко чільне місце приділяє історіографії проблеми [4], а В.Волковинський зосереджується на есерівському тероризмі [5]. Проте діяльність есерівської партії на регіональному рівні вивчена ще недостатньо. Автор даної статті, вводячи до наукового обігу деякі нові матеріали, ставить своєю метою більш детально висвітлити теоретичну й практичну діяльність російських есерів Півдня України на початку XX ст.
Партія соціалістів-революціонерів виникла у 1901 р. шляхом об'єднання "Південної партії", яка діяла в Україні з центром у Харкові, "Північного союзу соціалістів-революціонерів" у Петербурзі та есерів Поволжя [б]. Згодом всі великі міста України були охоплені мережею есерівських організацій. Крім Харкова та Катеринослава, в 1904 р. її місцеві комітети існували в Одесі та Херсоні [7], а прокламації "Наші задачі", "До солдатів", "До всіх робітників і робітниць" м. Миколаєва, що потрапили до місцевої жандармерії у відповідний період, свідчили про те, що есери діяли і в Миколаєві [8]. Вже в 1907 р. в Херсонській губернії, до складу якої входили Миколаїв, Одеса, Херсон, існувало 114 місцевих організацій, які нараховували 1263 особи [9]. Взагалі серед мешканців Півдня України вони користувались політичним впливом.
В основному місцеві осередки формувались зверху донизу: спочатку виникало "ядро", керівний орган, а потім вербувались члени і створювались підрозділи, які діяли в тому чи іншому напрямку. До структури місцевої організації зазвичай входили: союз пропагандистів, агітаторська сходка і технічна група (типографська і транспортна) [10].
Теоретичні настанови есерів були розглянуті на І з'їзді партії, який відбувся 29 грудня 1905 - 4 січня 1906 pp. З'їзд затвердив програму і статут, згідно з яким окреслювалась кінцева мета: "Партія соціалістів-революціонерів, здійснюючи боротьбу з самодержавством, агітує за скликання Установчих Зборів для ліквідації самодержавного режим}' і перевлаштування всіх сучасних порядків в дусі встановлення вільного народного правління, особистих свобод та захисту інтересів праці" [11].
Есери виступали за революційне повалення самодержавства, соціалізацію землі, а потім - за еволюційний розвиток країни, яка, на їх думку, в той час ще не була готова до соціалістичної революції. Тому вважали, що до соціалізму можна перейти завдяки соціальній революції, тобто без насилля.
Для реалізації власних задумів соціалістам- революціонерам потрібні були сили, які б могли їх здійснити. На кого ж спирались есери? У третьому номері "Революционной России" зазначалось, що "головну увагу партія звертала на діяльність двох верств населення: промислових робітників крупних центрів та інтелігенцію". Також наголошувалось, що робітництво складає головне підґрунтя партії [12]. Виходячи з цього, есери розгорнули пропагандистсько-агітаційну діяльність серед робітників Півдня України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Теоретична і практична діяльність есерів на Півдні України (початок XX ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок