Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СТАНОВИЩЕ ОБНОВЛЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ У 20-Х РОКАХ XX СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПОРІЗЬКОГО РЕГІОНУ)

СТАНОВИЩЕ ОБНОВЛЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ У 20-Х РОКАХ XX СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПОРІЗЬКОГО РЕГІОНУ)

Назва:
СТАНОВИЩЕ ОБНОВЛЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ У 20-Х РОКАХ XX СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПОРІЗЬКОГО РЕГІОНУ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,40 KB
Завантажень:
12
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Т. В. Грушева, І. А. Біла
СТАНОВИЩЕ ОБНОВЛЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ У 20-Х РОКАХ XX СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПОРІЗЬКОГО РЕГІОНУ)
На сьогодні дедалі частіше предметом наукових досліджень обираються проблеми історії українського православ'я. Сучасна строкатість проблем міжконфесійного середовища вимагає певних шляхів їх вирішення і звертає увагу дослідників на пошук аналогій в минулому. Однією з таких проблем є питання обновленського церковного руху в православній церкві України в 20-30-х рр. ХХ ст. Інституційно оформившись, Обновленська церква зайняла впливову "нішу" в релігійному середовищі України; її діяльність вплинула на релігійні настрої суспільства та міжконфесійні взаємини.
Радянська історіографія цієї конфесії не чисельна. Найбільш повне дослідження розвитку Обновленської церкви було проведено в праці О. О. Шишкіна [1]. Автор на основі кількісної джерельної бази з'ясував витоки, причини та сутність обновленського руху в Російській православній церкві, його особливості в 20-ті роки XX століття. Але найбільшу увагу зосереджено на розколі в православ'ї, що відбувся після виникнення й оформлення Обновленської церкви.
Висвітленню історії Обновленської церкви й обновленського руху також присвячений ряд праць православних діячів, що вийшли за кордоном у радянський період. За своїм характером ці праці є антиобновленськими та переважно однобічно зображують історію Обновленської церкви 20-х років. Велика увага приділяється розколу Російського православ'я, винуватці розколу зображуються як "лжецерковники", і сама конфесія характеризується як штучне явище. Такий історіографічний напрямок представлений роботами Л. Л. Регельсона та спільною працею А. Е. Левітіна-Краснова та В. В. Шаврова [2; 3]. Робота Л. Л. Регельсона містить чимало документів, що відтворюють історію Обновленської церкви, зокрема автор подає списки ієрархів, що перейшли до обновленства або покинули цей рух, в тому числі і в радянській Україні.
Сучасна українська історіографія репрезентована багатьма ґрунтовними працями, адже науковці, що займаються цією проблемою, залучають найцікавіші, за радянської доби - секретні архівні матеріали, що проливають світло на специфічне становище Обновленської церкви в Україні. Одним із перших до проблеми Обновленської церкви звернувся В. О. Пащенко [4; 5; 6]. Автор на основі багатьох архівних документів проаналізував українське обновленство та зосередився на доказі причетності ДПУ до появи даної конфесії. Саме факт співпраці обновленських лідерів з державною владою за посередництва органів ДПУ, вивчення контактів обновленства з радянською владою стали предметом дослідження багатьох науковців [7-11]. Крізь призму модернізаційних змін в суспільстві розглядає історію конфесії О. М. Ігнатуша [12; 13]. У своїх працях дослідник підкреслює неоднорідність цього руху, убачає в ньому продукт доби модернізації, звертає увагу на зв'язок національного та державно-політичних чинників у обновленському русі.
Проте поза увагою науковців залишається низка проблем, що пов'язані з поширенням обновленського руху, його динамікою розвитку, організаційною структурою Обновленської церкви, соціальними чинниками існування церкви, її роллю в житті суспільства, регіональними відмінностями.
Саме висвітленню функціонування Обновленської церкви на прикладі Запорізького регіону присвячена дана стаття.
З приходом більшовиків до влади після Жовтневого перевороту докорінно змінилося становище православної церкви, проти неї була розгорнута широка антирелігійна кампанія, основною метою якої стало знищення релігії та церкви як інституту. Для досягнення мети радянська влада виробила цілу низку тактичних заходів: від закриття храмів та репресій проти духовенства до більш вишуканих - розкольницької діяльності між духовенством, що діяла за принципом: "розбрат у них - для нас краще" [14, арк. 243]. Радянська пропагандистська машина активно генерувала листівки, плакати, літературу з метою викоренення релігійного світогляду населення та заміни його науковим.
На цьому фоні починає активно діяти обновленський рух - рух у православній церкві, що виник після Лютневої революції 1917 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: СТАНОВИЩЕ ОБНОВЛЕНСЬКОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ У 20-Х РОКАХ XX СТ. (ЗА МАТЕРІАЛАМИ ЗАПОРІЗЬКОГО РЕГІОНУ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок