Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Історична спадщина Р.Д.Ляха

Історична спадщина Р.Д.Ляха

Назва:
Історична спадщина Р.Д.Ляха
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,16 KB
Завантажень:
46
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 930 (477)
Тригуб П.М., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Історична спадщина Р.ДЛяха
У статті висвітлена науково-педагогічна та громадська діяльність відомого українського історика-аграрника Р.Д.Ляха, показано внесок його у розвиток вітчизняної історичної науки.
The article is devoted to the scientific and pedagogical and social activities of R.D.Lyach, a famous Ukrainian agrarian historian. His contribution into the development of Ukrainian historic science is shown.14 березня 2002 p. пішов з життя Роман Данилович Лях, відомий український історик- аграрник, краєзнавець, патріот України, людина великої і благородної душі. Його науковий доробок складають понад 100 праць, в яких висвітлені важливі проблеми історії України та рідного Донбасу, де він постійно жив і працював. Ця стаття є першою спробою в українській історіографії оцінити творчу спадщину вченого.
Провідне місце в науковому доробку Романа Даниловича займає аграрна проблематика, а саме - земельні реформи радянської влади у 1917-1923 pp. Цій темі присвячені його кандидатська [1] й докторська [2] дисертації, а також монографії та численні статті [3]. При оцінці робіт будь-якого історика, який жив і творив в часи існування тоталітарного режиму в Україні, необхідно виходити з того, що його погляди мали узгоджуватися з офіційною марксистсько- ленінською ідеологією, яка була єдиним "дороговказом" на шляху історичних пошуків. Однак це ніяк не повинно знижувати наукову цінність історичних праць того часу: історики розкривали нові теми, сюжети, вводили до наукового обігу велику кількість нових документів, намагаючись якомога об'єктивніше показати історичні процеси, хоча й віддавали данину показу керівної ролі Комуністичної партії, провідного значення робітничого класу в тодішньому суспільстві. Історик змушений був давати однозначно негативну характеристику українським національним урядам 1917-1921 pp., а їх діяльність, зокрема в аграрному секторі, вважалась апріорно антинародною і злочинницькою. Саме під таким кутом зору ми й повинні розглядати творчість Р.Д. Ляха до 1991 р.
Роман Данилович вважав за необхідне провести комплексне дослідження аграрних перетворень в Україні під кутом зору здійснення ленінського декрету "Про землю". Це обмежувало його можливості, адже з нього випадали спроби земельних реформ, навіть радикальних, здійснюваних національними урядами УНР періоду 1917-1921 pp. Попередники Р.Д.Ляха (та й він сам) уже досліджували зазначену проблему стосовно окремих регіонів України або у певний, порівняно вузький, проміжок часу [4]. Він розумів складності своєї роботи, які полягали не тільки в обмеженості джерельної бази, багатогранності проблеми, але й у тому, що дослідник мав діяти у вузьких ідеологічних рамках, водночас намагаючись досягти максимальної об'єктивності у своїй науковій роботі.
Р.Д. Лях зумів дослідити значний масив документального, насамперед архівного, матеріалу, ввів до наукового обігу багато нових документів, зокрема з фонду 12 ЦДАВОВУ (м. Київ) - Особливої колегії вищого контролю за земельними суперечками, який дозволив йому вже тоді показати репресивну політику радянської влади щодо колишніх поміщиків та заможного селянства на території України, яка полягала у виселенні дідичів та обмеженні куркульського землеволодіння, хоча прямо ця політика репресивною і не називалась.
Обов'язковим атрибутом досліджень тієї пори було висвітлення ролі В.І. Леніна, комуністичної партії у будь-якій сфері суспільного життя. Не оминув цього і Роман Данилович. Він ґрунтовно охарактеризував діяльність вождя більшовиків, ЦК РКП(б), місцевих комуністичних організацій по керівництву аграрним будівництвом, розглянув створення і роботу відділу ЦК КП(б)У по роботі на селі, визначив роль селян, зокрема сільської бідноти, у радянському будівництві, створенні комбідів, комнезамів, у скликанні й проведенні безпартійних селянських конференцій.
В працях Р.ДЛяха з аграрних перетворень в Україні особливо вражають кількісні (статистичні показники), які ґрунтуються на цілком достовірних джерелах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Історична спадщина Р.Д.Ляха

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок