Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Міграція сільської людності до Харкова в повоєнні роки XX століття в історіографії (1950-2008 рр.)

Міграція сільської людності до Харкова в повоєнні роки XX століття в історіографії (1950-2008 рр.)

Назва:
Міграція сільської людності до Харкова в повоєнні роки XX століття в історіографії (1950-2008 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,86 KB
Завантажень:
256
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Міграція сільської людності до Харкова в повоєнні роки XX століття в історіографії (1950-2008 рр.)
Іванов Станіслав
Протягом всієї історії Радянської держави внаслідок специфіки соціально-економічного розвитку обмін населенням між містом і селом сприяв тому, що чисельність міського населення систематично збільшувалася за рахунок сільського населення. На Харківщині, як і в цілому в Україні, чисельність і національний склад населення формувався протягом століть під впливом соціально-економічного, політичного та культурного розвитку. Харківщина стала «малою батьківщиною» для представників багатьох народів. Велику роль в цьому відіграють міграційні процеси, особливо міграція сільської людності до міста. Значна частина питань міграції була розроблена в науковій літературі радянських часів і в період
незалежної України економгеографами, демографами, соціологами, економістами, істориками. Зауважимо, що в основному досліджувалися міграційні процеси в цілому по СРСР. Щодо вивчення даної проблеми на території України, і зокрема, в окремих регіонах чи містах, то українська історіографія відгукнулася на проблему міграції незначною кількістю праць. Міграція сільського населення до Харкова в повоєнні роки і його адаптація у міському середовищі практично не висвітлені в історіографії. Між тим, існує чимало праць, в яких в тій чи іншій мірі розглядаються деякі питання теми. Історіографію з досліджуваної теми можна умовно поділити на дві групи: радянську і періоду незалежної України.
В даній статті робиться спроба проаналізувати ступінь вивчення питань проблеми міграції як в радянській так і українській історіографії повоєнних часів (1945-2008 рр.). До уваги беруться дослідження не лише істориків, а й дослідників різних наукових напрямків, що дасть можливість всебічно виявити загальні тенденції і регіональні особливості міграційних процесів. Вже в 1959 році економістом М. Я. Соніним було покладено початок теоретичного осмислення міграцій як частини трудових ресурсів [60]. В подальшому автор неодноразово звертався до економічних аспектів, зокрема і використання робочої сили в СРСР, розвитку народонаселення тощо [61].
В перші післявоєнні роки найбільш активно досліджувалися проблеми географії населення, трудових ресурсів. Поряд з питаннями територіального розселення населення, забезпечення міст робочою силою, розглядалися й питання міграції. Серед українських істориків вагомий внесок у вивчення етнічного складу, міжетнічних зв'язків в Україні, в тому числі і на Харківщині, зробив В. І. Наулко [48, 49, 50]. У роботах переконливо доводиться, що серед основних причин зростання міського населення були такі фактори як приплив робочої сили зі села. Переїзд сільського населення у великі промислові міста впливав на особливості їх розвитку і демографічний склад мешканців. Дослідженню демографічних процесів, міграції населення до м. Харкова приділили увагу в своїх працях М. В. Курман та І. В. Лебединський [36]. Автори простежують динаміку чисельності населення міста Харкова, порівнюють її з найбільшими промисловими центрами СРСР, аналізують природний приріст населення міста. На жаль, автори не акцентують увагу на міграції сільського населення до міста. Особливості міграції населення, в тому числі і сільського, в Україні в кінці 50-х поч. 60-х р. ХХ ст. розглядаються в статті В. І. Товкуна [68]. Автор показує причини міграційних процесів в Україні та їх наслідки як для великих промислових міст так і для села. Саме найбільші міста України, особливо Київ та Харків, відзначалися найсильнішим міграційним притяганням у період, що розглядається. На жаль, в роботі поза увагою залишилося питання міграції сільського населення до великих міст України.
Проблемам розселення і розвитку великих міст і приміських поселень, міських агломерацій, житлового фонду міст України, за станом на початок 60-х р. присвячено ряд статей, надрукованих у збірнику «Вопросы расселения. Градостроительство» [13]. Особливий інтерес представляють статті Д. І. Богорада, І. А. Фоміна, Л.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Міграція сільської людності до Харкова в повоєнні роки XX століття в історіографії (1950-2008 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок