Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Голод 1932-1933 рр. на Україні.

Голод 1932-1933 рр. на Україні.

Назва:
Голод 1932-1933 рр. на Україні.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,20 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Голод 1932-1933 рр.
на Україні.


Зміст
Вступ………………………………………………………………………….3
Загальна Частина
1. Хронологія голоду на Україні…………………………………………..7
2. Причини виникнення голодомору…………………………………….10
3. Голодомор 1932-1933 років на Україні………………………………13
4. Наслідки голодомору 1932-1933 років……………………………….19
Висновок.…….…………………………………………………................24
Список використаної літератури.………………………….................28
Додатки


Вступ
Багато трагедій пережив український народ, але страшнішого лиха, ніж голод 30-х років, історія України не знає. Початком «роботи» надзвичайної комі-сії слід вважати виступ Молотова на політбюро ЦК КП(б)У 30 жовтня 1932 р. Він поінформував, що зобо-в'язання України зменшуються на 70 млн. пудів і вста-новлюється остаточний хлібозаготівельний план в обсязі 282 млн. пудів, зокрема по селянському сектору — 261 млн. Інакше кажучи, з селян вимагалося витиснути стільки ж, скільки вже було заготовлено з червня по жов-тень. Зрив заготівель пояснювався відсутністю не хліба, а боротьби за хліб. І справді, боротьби не було. Партій-ні, радянські і господарські працівники, яких кинули на хлібозаготівлі, бачили на власні очі трагізм ситуації. Більшість із них не могла залишитися лише гвинтиком бездушної державної машини. Сталін на січневому (1933 р.) об'єднаному пленумі ЦК ВКП(б) прямо звину-ватив місцеві кадри у саботажі: «Наші сільські комуніс-ти, принаймні більшість з них... стали боятися того, що се-ляни не здогадаються придержати хліб для вивозу його потім на ринок по лінії колгоспної торгівлі і, чого доб-рого, візьмуть та й здадуть увесь свій хліб на елеватори».
До виконання хлібозаготівельного плану надзвичай-на комісія перевела Україну на блокадне становище. Де-які села заносилися на «чорну дошку». В них селяни по-збавлялися права на виїзд, і, якщо в селі не було запа-сів їжі, населення вимирало. Зокрема, на Дніпропетров-щині велике село Гаврилівка Межівського району вимер-ло повністю, Вербки Павлоградського району — наполо-вину.
Зимові хлібозаготівлі виссали з колгоспів не тільки нагромаджені з літа невеличкі натуральні фонди, а й на-віть жалюгідні рештки зерна в соломі й полові після об-молоту. В потягах і на Станціях бригади працівників ДПУ перевіряли багаж пасажирів і конфісковували про-довольство, яке селяни придбали за великі гроші або обміняли на цінні речі в сусідніх з Україною місцевостях, щоб привезти голодуючим родинам.
З 1 листопада 1932 р. по 1 лютого 1933 р. молотовська комісія додатково «заготовила» в Україні всього 104,6 млн. пудів зерна. Загальна кількість хліба, вилуче-ного державою з урожаю 1932 р., становила 260,7 млн. пудів. Отже, Молотов не справився з виконанням хлібо-заготівельного плану, хоч вивіз із республіки майже всі наявні запаси. На початку 1933 р. практично всюди в Україні запасів не залишалося, а треба було ще дожити до нового врожаю. Зимові хлібозаготівлі фактично забра-ли останній шматок хліба у голодуючих.
В архівах не знайдено документації надзвичайної хлі-бозаготівельної комісії. Бо її й не було. Молотов, а іноді Каганович, здійснюючи інспекційні поїздки по Україні, давали усні вказівки, а всі письмові постанови щодо «по-силення» хлібозаготівель, які вони вважали за необхідне прийняти, йшли під грифом республіканських органів за підписами генерального секретаря ЦК КП(б)У Є. В. Ко-стра, голови Раднаркому УСРР В. Я. Чубаря та ін. На-віть у протоколах засідань політбюро ЦК КП(б)У, які тривали годинами, зафіксовано тільки присутність цих сталінських емісарів.
У продиктованій Молотовим постанові Раднаркому УСРР «Про заходи до посилення хлібозаготівель» від 20 листопада 1932 р. містився пункт про застосування «на-туральних штрафів». Йшлося про штрафування м'ясом тих колгоспів, які «заборгували» по хлібозаготівлі, але не мали хліба, щоб розрахуватися з державою. Штрафи мали стягатися за рахунок як усуспільненої худоби, так і худоби колгоспників. Санкцію на них у кожному окре-мому випадку повинен був давати облвиконком.
Сам по собі цей пункт урядової постанови, як і вся вона,— зловісне свідчення варваризації тоталітарної держави за екстремальних умов економічної катастрофи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Голод 1932-1933 рр. на Україні.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок