Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> В.О. Ґеринович, у лавах Австро-угорської армії 1915-1917 рр.

В.О. Ґеринович, у лавах Австро-угорської армії 1915-1917 рр.

Назва:
В.О. Ґеринович, у лавах Австро-угорської армії 1915-1917 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,14 KB
Завантажень:
472
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
В.О. Ґеринович, у лавах Австро-угорської армії 1915-1917 рр.


Ще й досі, незважаючи на тривале становлення української незалежної держави, панує негативний стереотип по відношенню до українців, які боролися за свободу України в складі австро-угорської армії, легіоні Українських Січових Стрільців, Українській Галицькій Армії та армії Української Народної Республіки. В ході першої світової війни 1914-1918 рр., землі України стали черговий раз заручниками політики великих держав, а самі українці бачили її майбутню свободу опираючись на сприятливу геополітичну кон'юнктуру того часу. Одні орієнтувались на Австро-Угорщину та Німеччину, інші на Росію.
Особливе місце у цьому питанні займає постать відомого українського вченого географа, історика - освітянина В.О. Ґериновича, який з початку першої світової війни був мобілізований до австро-угорської армії. У чині молодшого офіцера пройшов всю війну, був неодноразово поранений та нагороджений бойовими відзнаками. Як представник свідомої української інтелігенції Володимир Олександрович боровся за незалежну України, як і Українські Січові Стрільці воював проти імперіалістичної армії царської Росії, що прагнула завоювати Галичину1.
Як зазначав академік М.С. Грушевський: (вчитель В.О. Ґериновича. - В.О.) "...Під час, коли українське життя в Росії штучно руйнувалося, спинялося, заморожувалося всіма способами, галицьке нищилося ще більш грубо, насильно і варварсько. Через кілька тижнів по тим, як взято Львів в осені 1914 року, нова російська адміністрація з гр. Бобринським на чолі стала розвивати свою програму ліквідації здобутків українського культурного життя в Галичині. Припинено українські часописи, позакривано книгарні, просвітні, а далі взагалі, всякі українські товариства. Почалися арешти і висилки до Росії "небезпечних" і "підозрілих" українських діячів. Урядування українською мовою і научування нею припинено. Страшна й неймовірна була ся руїна, якої Україна не знала, здається, від руїнного "згону" 1670-х років..."2.
Перебуваючи у війську, В.О. Ґеринович продовжував займатися науковою діяльністю. Одна з перших його фронтових публікацій "Західня границя української етнографічної території3" зґявилась 1915 р. у "Вістнику Союзу визволення України". До початку воєнної кампанії, як географ, Володимир Олександрович вважав, що достатньо добре обізнаний з межами західного українського кордону. Але пройшовши через нього з боями, виявив  ряд неточностей у зображенні розселення українців та прийшов до висновку, що вітчизняні наукові розробки в даному питані оперті на іноземні джерела тому позбавлені обґєктивності. У статті автор окреслює кордон з уточненнями на основі власних досліджень. В майбутньому ця тема буде висвітлена в ряді наукових публікацій вченого, зокрема в період національно-демократичної революції на Україні 1917-1920 рр.4 
У серії статей під назвою "Сучасні Лєґенди", В.О. Ґеринович змальовує спустошуючий характер війни, а також грабіжництво та насильство з боку російських військ на українській етнічній території5-6.
Від початку війни В.О. Ґеринович намагався дослідити становище пересічних українців у австро-угорському війську. На думку автора, найважчим було їх становище серед інших народів імперії, особливо на початковому етапі війни. Довгий час не маючи звісток з дому - Галичини, без священика, часто не розуміючи мову оточення, мобілізований у далекі краї імперії жовнір-українець потрапляв у нестерпні умови. Не розуміючи німецької, з заздрістю українські жовніри спостерігали як німці купують часописи і дізнаються про новини. Не писемні заздрили тим, хто вмів читати. Ніяка просвітницька робота, зауважує В.О. Ґеринович, не навчила нашого селянина так шанувати вартості друкованого слова, як війна. Ще на її початку українці ідентифікували себе як русини, частіше поляками, побоюючись звинувачень у русофільстві. Надзвичайним попитом серед українців за свідченням В.О. Ґериновича користувалась поезія С.В. Руданського та календар "Просвіти". Швидко зростав духовний розвиток  українців на тлі воєнних дій7.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: В.О. Ґеринович, у лавах Австро-угорської армії 1915-1917 рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок