Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Князівські радники

Князівські радники

Назва:
Князівські радники
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,00 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Князівські радники


Питанню про князівську раду в попередній історичній літературі надавали дуже багато уваги. Жоден з видатних істориків не проходив повз нього. З загального огляду думок про політичний устрій Київської Русі неважко встановити, що боролись два основні погляди. Одні дослідники (значна більшість) вважали, що князь у Київській Русі радився в особливій установі, яка далі в істориків дістала різні назви: Ключевський і Владимирський-Буданов називали цю установу боярською думою, а інші — князівською думою. Склад цієї установи мінявся, причому й тут при встановленні цього складу висловлювали різні думки: на думку Ключевського, в X ст. в боярську думу входили бояри, єпископи і так звані старці градські — представники військово-торговельної аристократії; з XI ст. урядова рада при князі Київської Русі е одностанова, боярська. Владимирський-Буданов трохи інакше уявляє еволюцію князівської думи: спочатку в думі брали участь бояри — вищі служилі люди і старці — земські бояри; в Xl ст., після того, як служилі бояри злилися з земськими, в складі думи перебувають тільки бояри (в Новгороді виключно земські). Крім цього постійного складу, в думі брали участь (не завжди) вищі духовні сановники — єпископи і ігумени.
Інші дослідники, з яких насамперед треба відзначити Сергеєвича й Преснякова, заперечували існування в Київській Русі особливої установи — боярської і князівської думи. Сергеєвич 22 вважає, що під думою треба розуміти «тільки акт думання, дію ради князя з людьми, яким він довіряє». «Князь не був зобов’язаний з ким-небудь радитись; він радиться в усіх тих випадках, коли вважає це потрібним і бажаним; в усіх інших він діє сам».
Звертаючись до перегляду питання про боярську думу, нам треба з’ясувати: 1) чи справді існували якісь дорадчі установи в Київській державі і 2) з’ясувати класовий склад князевих радників.
Тут ми насамперед повинні констатувати, що пильний перегляд усіх свідчень літописних і юридичних пам’яток у даному питанні приводить нас до висновку, що такої установи в Київській державі не було. Мало того: не існувало навіть особливої назви «боярська дума» чи «князівська дума». Дослідники, що обстоювали існування думи як установи, самі дали їй цю назву і не крилися з цим. Ключевський 23, наприклад, каже: «боярська дума — термін учений, не документальний: його не зустрічаємо в давньоруських пам’ятниках». «Назва «боярська дума» не зустрічається в давніх пам’ятниках і утворена штучно на основі подібних термінів («бояри думаючі»)», — змушений був відзначити Владимирський-Буданов 24.
Уже сама відсутність назви є одним з найсильніших доказів проти існування такої установи. Адже якби справа йшла про якийсь короткий період історії, то можна було б думати, що в пам’ятках випадково могло не трапитись згадки про цю установу. Але дослідники говорять про боярську думу як про установу, що існувала з самого моменту виникнення Київської держави, тобто з IX по XII ст. Безперечно, якби боярська чи князівська дума справді існувала як установа, то ця назва повинна була б згадуватись, і дуже часто, в літописах та інших пам’ятках, бо ж боярська дума, за визнанням дослідників, є одна з найважливіших державних установ. А тим часом літопис ніде не говорить про організацію боярської думи, про зміну її особистого складу, про її постанови. До нас не дійшов жоден законодавчий акт, який вважали б результатом її законодавчої чи законодорадчої діяльності. Літопис і інші пам’ятки говорять тільки про раду бояр, про раду з боярами, про раду з дружиною, про раду дружини тощо.
Сергеєвич 25 навів ряд міркувань про те, що боярська дума як установа взагалі не могла існувати в Київській державі. Він відзначає малу здатність у давні часи до створення такої штучної установи, як постійна рада. «Це не відповідало ні духові, ні засобам X, XI, XIII ст.». «В перші століття нашої історії народ закликав князя, йому особисто доручав він владу і знав тільки його.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Князівські радники

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок