Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Церковно-приходські школи Миколаєва в кінці XIX — на початку XX ст.

Церковно-приходські школи Миколаєва в кінці XIX — на початку XX ст.

Назва:
Церковно-приходські школи Миколаєва в кінці XIX — на початку XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,22 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК [371:2] (477.73) "18/19'
Федорчук О.О., Миколаївський державний університет
Церковно-приходські школи Миколаєва в кінці XIX — на початку XX ст.
У статті досліджені проблеми розвитку церковно-приходських шкіл м. Миколаєва в кінці XIX-на початку XXст та 'їхроль у поширенні освіти серед міського населення. Показані такі аспекти діяльності церковно-приходських шкіл: навчальні дисципліни, методи навчання і виховання, позашкільні виховні заходи, і'Штеріальне забезпечення вчителів, джерела фінансування церковно-приходських шкіл.
In the article the problems of development of the clerical-orthodox schools in Mykolayiv at the end of the XIX-th century and the beginning of the XX-th century and their role in the extension of education within population in the town are examined. Such aspects of the work of clerical- orthodox schools are showed: school subjects, the means of education and training, extra-scholastic events, teachers' material providing and financial sources of schools.Проблеми релігійної освіти і, зокрема, діяльності церковно-приходських шкіл довгий час були і зараз залишаються малодослідженою сторінкою історичної науки. В роботах радянських істориків, якщо і говорилось про церкву й освіту, то тільки в різко негативному контексті, бо сама релігія заперечувалась і трактувалась як "опіум для народу", а церква - як ворог просвітництва. Звідси і негативна характеристика цер- ковно-приходських шкіл: "Вони (тобто школи. - О.Ф.) являли собою різновид казенних, чужих народові шкіл... і були закладами штучними, спеціально вигаданими для утримання підростаючого покоління в рамках реакційної релігійної ідеології" [1].
О.В.Ососков вважає, що "церковна педагогіка зверталась лише до пам'яті, механічного запам'ятовування і тупого зазубрювання" [2]. Не винятком є інші праці з даної тематики [3].
Але неупереджений аналіз історичних джерел свідчить, що даний погляд є дещо вульгари- зовано-спрощеним і однобічним. Є всі підстави говорити про позитивну роль церковно- приходських шкіл, які займались розповсюдженням початкової освіти серед простого народу. Автор має на меті розглянути причини їх появи, методи навчання, які в них застосовувались, виховні заходи, проблеми матеріального забезпечення вчителів та фінансування шкіл.
В Російській імперії церковно-приходські школи стали розвиватися після шкільної реформи 1864 р. [4]. Але особливого розповсюдження, зокрема в Миколаєві, вони набули в кінці 80-х - на початку 90-х pp. XIX ст. їх поява була викликана потребами розвитку суспільства. В 1884 р. Центральний статистичний комітет Росії розрахував, що для навчання дітей шкільного віку потрібно було 269 тисяч шкіл замість існуючих 23 тисяч [5]. Наблизитися до загального навчання без надмірних видатків - таким було завдання церковних шкіл.
І як наслідок цього наказом Св. Синоду, затвердженого імператором, з'явилися "Правила про церковно-приходські школи" від 13 червня 1884 p., які регламентували їхню діяльність. В § 1 "Правил" про мету цих шкіл говориться, що вони мають "утверджувати в народі православне вчення віри і моралі християнської і повідомляти початкові корисні знання" [6]. Тим самим підкреслювався конфесійний характер церковно -приходських шкіл. Вони "нероздільно з церквою повинні прищепити дітям любов до церкви і богослов'я, щоб відвідування церкви і участь у богослужінні зробились потребою серця учня. В недільні і святкові дні учні повинні бути присутніми при богослужінні, а здібні при належній підготовці повинні брати участь в церковному читанні і співах" (§ 9 "Правил") [7].
Про роль цих навчальних закладів детально повідомлялось у циркулярі Міністерства народної освіти від 24 липня 1884 p., де говорилось, що "церковно-приходські школи, які виникли, заповнять потребу в навчанні народу, який охоче буде довіряти дітей школі, влаштованій під владою церкви. Всі, хто покликаний слугувати високій меті просвітництва народу, повинні бути першими добродіями, найщирішими друзями і помічниками школи, яка керується безпосередньо ієрархами, пастирями православної церкви" [8].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Церковно-приходські школи Миколаєва в кінці XIX — на початку XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок