Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Сільська община

Сільська община

Назва:
Сільська община
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,75 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Сільська община


Джерела не дають нам ніяких вказівок на існування сільської територіальної общини в IX — X ст. Але це зовсім не означає, що її не існувало. В усякому разі, археологічні дані, що характеризують еволюцію поселень східного слов’янства VIII — XII ст., з певністю говорять нам, що велика родина починає розпадатись і що виникають інші суспільно-економічні колективи. Зокрема вивчення городищ, які являють собою місце поселення великих родин, показує, що або городища втрачають це своє значення, перетворюючись у тимчасові пристановища, або навколо них розвивається селище, або виникав велике відкрите поселення, незалежно від городищ. За обчисленням [В. І.] Равдонікаса 9, в лісовій смузі поселень східних слов’ян тільки 30 % городищ у тій чи іншій мірі зберігають своє значення. Процес розкладу великих родин повинен був привести до виникнення тільки Сільських общин, бо іншого суспільно-економічного колективу наука поки що не знає 3*. Джерела не дають нам змоги також установити, яка назва була присвоєна сільським общинам. Але в історичній літературі ще за часів слов’янофілів, зокрема [В. М.] Лешкова, автора роботи «Русский народ и государство [История русского общества и права до XVIII века». — М., 1858], почали обстоювати думку, що сільська община в Київській Русі називалась верв’ю, про яку говориться в Руській Правді. Проте цю думку заперечив [Ф. І.] Леонтович, який почав вважати верв задругою, як і верв Полицького статуту. М. М. Ковалевський підтримав і розвинув погляд Леонтовича на основі багатого порівняльно-історичного матеріалу. Енгельс також, обізнавшись з роботами Ковалевського, визнав цілком обгрунтованим існування вервей-задруг у Київській Русі 10.
[М. П.] Павлов-Сільванський 11 повернувся до думки, що верв — сільська община. Основним його доводом було те, що в Руській Правді передбачається кругова відповідальність верві, якщо на її території станеться вбивство, а інститут кругової поруки він вважав одною з основних ознак сільської общини. Останнім часом думку про те, що верв — сільська община рішуче підтримує Б. Д. Греков. Він спирається в основному на неможливість застосувати статті Руської Правди про дику виру (тобто грошовий штраф, що стягувався з общини за вбивство людини) до верві як великої родини. Дика вира складається з індивідуальних вкладів у неї, а це примушує припускати індивідуальне господарство членів верві. Б. Д. Греков уважає верв не тільки сільською общиною, а й сільською общиною в процесі її розкладу, бо вклад у дику виру не був обов’язковий для всіх членів верві.
Але при глибшому аналізові доводи його виявляються непереконливими. Насамперед не треба забувати встановленого Леонтовичем факту, що верв Полицького статуту — задруга — велика родина, отже що верв є термін, застосовуваний у слов’янства до задруг, патріархальних великих родин. Ми можемо, звичайно, говорити, що тотожність назв ще не означає тотожності інститутів. Але все-таки той факт, що верв’ю слов’яни називали велику родину, має значення, і на нього треба зважати.
Далі, Руську Правду не можна розуміти як збірник звичаєвого права. Це — збірник законів, і до того законів, установлених феодальною владою. Статті Руської Правди, починаючи з Правди Ярославичів, є нові норми, а не констатація встановлених звичаїв.
Урахувавши все це, подивимось, чи є справді серйозні підстави для перегляду поглядів на верв як на велику родину, які з такою силою і з такою чіткістю підтримував Енгельс.
Про верв уперше говориться в Правді Ярославичів в ст. 2 II Серг.: «А иже убьють огнищанина в разбои, или оубийца не ищуть, то вирное платити в ней же вири (треба читати: верві) голова начнеть лежати».
Чи можна на основі цієї статті обстоювати думку, що верв не велика родина, а сільська община? Нам здається, що ніяких підстав немає: верв-задруга мала свою територію, на якій могли знайти труп убитого вогнищанина. Немає нічого неприродного в тому, що князі покладали відповідальність на верв у цілому, як на об’єднаний суспільно-економічний колектив.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Сільська община

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок