Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Питання курсу нової історії у світлі історичної комунікології

Питання курсу нової історії у світлі історичної комунікології

Назва:
Питання курсу нової історії у світлі історичної комунікології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,33 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Питання курсу нової історії у світлі історичної комунікології


Зміст підручників з історії для середньої та вищої школи визначається загальним станом історичної науки – теза, яка є тривіальною й не потребує зайвих доказів. Натомість оновлення навчального матеріалу відбувається, як правило, із запізненням, автори не поспішають вводити наукові новації у практику викладання, оскільки часто вони виявляються “сенсаціями” з коротким віком життя. Така обережність не є виправданою, якщо йдеться про сталі тенденції та історіографічні напрямки, які несуть у собі нове осмислення історії. Історична наука ХХ століття здійснила революційний переворот у історичній професії, дала поштовх інтегральному міждисциплінарному підходу до вивчення суспільства. Загалом слово “нове” стало елементом характеристики багатьох напрямків історичної науки останньої третини ХХ – початку нашого століття. Звичним стали назви “нова історична наука”, “нова соціальна історія”, “нова культурна історія”, „новий історизм”, які вказують на принципове оновлення “старої”, традиційної історіографії. Новації визначаються, в першу чергу, міждисциплінарним підходом, залученням методів соціології, демографії, соціальної антропології. Центральним предметом дослідження “нової історичної науки” є людина, її менталітет, світогляд, повсякденне життя, яке водночас є органічною складовою “великої”, глобальної історії.
Склалося так, що “полігоном” для випробувань стала епоха Середньовіччя, а історики-медієвісти – новаторами в оновленні історичного знання. Цьому є своє пояснення. Зусиллями багатьох поколінь істориків середньовічні пам’ятки були всебічно вивчені в межах традиційної, наративної історії. У золоту епоху історичної науки, у ХІХ столітті, переважна більшість фахівців у тій чи іншій мірі спеціалізувались на вивченні історії середньовічної Європи. Не випадково історики-медієвісти першими відчули обмеженість традиційних підходів, які вичерпали себе, і поставили питання про оновлення методологічного інструментарію.
Якщо середньовічна епоха стала об’єктом для численних наукових новацій, то історія нового часу вивчалась певним чином у інших теоретико-історичних вимірах і моделях, в яких переважало завдання дати аналітично-наративне осмислення величезного комплексу історичних джерел. Такий дисонанс, обумовлений іншим уявленням про актуальність проблематики, її співвідношенням із сучасністю, більшим обсягом джерел, дається взнаки у висвітленні історії нового часу в шкільних та вузівських підручниках. У них, на відміну від навчального матеріалу з історії середніх віків, сегменти з історії повсякденності, ментальності, побуту, світовідчуття, уявлень та вірувань людей є звуженими, а іноді зведені нанівець.
Проблема ще однієї “новації” останніх років у історичній науці однаковою мірою стосується як історії середньовіччя, так і історії нового часу. Йдеться про перехід історіографічного дискурсу, зміст якого визначається становленням історичної комунікології як ще одного самостійного напрямку, в нову якість. Підставою для такого твердження є не тільки й не стільки стрімке збільшення кількості публікацій, як визначення нової проблематики й методики досліджень, тенденції до інтеграції різних знань про комунікацію. Формування нового напрямку обумовлено становленням низки нових гуманітарних і соціальних наук, які вивчають інформаційне суспільство й таку його складову, як інформація, засоби масової комунікації. На лідерство в цьому претендує комунікологія, яка охоплює весь спектр знань про комунікацію.
Сьогодні, за умов інформацйно-комунікативної революції, комунікація розглядається як засіб зв’язку об’єктів матеріального й духовного світу, процес передачі емоційного та інтелектуального змісту, інформаційного наповнення спілкування, передачі та сприйняття інформації на різних рівнях людської взаємодії.
Становлення комунікології, інших медійних наук, зосередження уваги на проблемах інформаційного суспільства далося взнаки на зміщенні інтересу історичної науки в бік історії комунікацій, медіа, засобів масової інформації, друку, письма, технічного оснащення медійного та інформаційного простору.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Питання курсу нової історії у світлі історичної комунікології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок