Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> КОЗАЦЬКА СТАРШИНА ЯК ЕЛІТА ГЕТЬМАНЩИНИ

КОЗАЦЬКА СТАРШИНА ЯК ЕЛІТА ГЕТЬМАНЩИНИ

Назва:
КОЗАЦЬКА СТАРШИНА ЯК ЕЛІТА ГЕТЬМАНЩИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,05 KB
Завантажень:
553
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
В. В. Кривошея
КОЗАЦЬКА СТАРШИНА ЯК ЕЛІТА ГЕТЬМАНЩИНИ
Пропонована публікація є продовженням низки історіографічних оглядів [1; 2; 3]. За останніми підрахунками, структура праць про козацьку старшину за весь час виглядає наступним чином: 50 % присвячені персональному складу, біографіям та генеалогії, 28 % - державотворчій діяльності, 8, 3 % - формуванню старшини, 6 % - духовній сфері старшини, 3 % - дипломатичній діяльності, 2,5 % - військовій діяльності, 2,2 % - політичній культурі і національній свідомості [4, с.179].
Протягом останнього часу відбулись значні зрушення, але у більшості випадків вони стосуються постановки нових історіографічних питань та часткового їх вирішення. Період "первісного нагромадження" емпіричних знань у вітчизняній історіографії ще не завершився, але спостерігаються спроби перейти від накопичення до уточнення і аналізу. На цьому фоні в деяких роботах спостерігається неісторичний підхід, викликаний порушенням як методологічного принципу історизму, так і відсутністю такого методу, як періодизація. Залежно від критерію, періоди можуть бути різними. Критерієм періодизації історії козацької старшини може виступати роль цієї старшини в суспільстві. Згідно цього критерію маємо наступні періоди:
зародження і становлення козацької старшини, формування контреліти, що відповідає часу знаходження козацтва у підкоренні річпосполитських адміністративних, судових, військових структур, тобто до 1648 р.
Перетворення контреліти в еліту незалежної держави, її диференціація і внутрішньополітична боротьба за владу (1648-1687 рр.).
Стабіліція елітарного прошарку і концентрація влади в його руках (1687-1708 рр.)
Втрата елітою верховної влади в державі і переорієнтація на інший владний центр (17081764 рр.).
Втрата старшиною місцевої влади і поступовий перехід на службу до іншої держави (17641783 рр.).
Такий підхід дозволить поетапно проаналізувати еволюцію різних складових елементів старшини: гетьманів, генеральної старшини, полковників, полкової старшини, сотників, сотенної старшини, компанійської старшини, убезпечити дослідження від змішання різночасових проявів процесу функціонування старшини. Огляд історіографії хронологічно стосовно старшини за доби окремих гетьманів уже здійснений [3], відзначимо лише, що найбільш глибоко досліджений період Івана Мазепи, за кількістю - доба Національно-визвольної війни 1648-1676 рр., особливо періоду гетьманування Богдана Хмельницького, і доби гетьмана Івана Мазепи. Завершальний період існування старшини і її інкорпорація до складу російського дворянства, крім методологічних засад, наданих Когутом, має перші фактологічні внески [5; 6; 7].
Введення Гетьманщини до системи цивілізаційних характеристик дещо систематизує напрями дослідження: економічна, політична, біосоціальна і культурна підсистеми [8-12]. Аналіз ролі старшини у всіх чотирьох підсистемах можливий лише завдяки системному і комплексному використанню джерельної бази, причому для дослідження кожної підсистеми необхідно визначити свою джерельну базу [13].
Джерельну базу дослідження останнім часом суттєво доповнили корпуси гетьманські і полковничі універсали [14-18]. Детально досліджують і публікують заповіти старшини О. Кривошея [19-22], А. Попружна [23; 24], часопис "Гілея" опублікував цілу низку таких джерел [25-27].
Головним напрямом досліджень козацької старшини є економічний з акцентом на володіння власністю як визначального чинника [28]. Розглядаючи основні тенденції еволюції діяльності козацької старшини протягом середини ХУІІ-ХУІІІ ст., вчені встановили, що саме економічні потенції нового зверхнього шару поставили старшину в становище нових поміщиків [14]. Процес цей визнається в українській історіографії як цілком закономірний. Та як не парадоксально, економічна сфера діяльності старшини все ще залишається до кінця не вивченою, не останнє місце у зв'язку з цим має аналіз Генерального слідства про маєтності [29] і Румянцевської ревізії [30; 31], джерельний потенціал яких ще чекає на поглиблене використання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: КОЗАЦЬКА СТАРШИНА ЯК ЕЛІТА ГЕТЬМАНЩИНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок