Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Економічне життя Київської Русі

Економічне життя Київської Русі

Назва:
Економічне життя Київської Русі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,54 KB
Завантажень:
81
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Економічне життя Київської Русі
Політична могутність і військова потуга Давньоруської держави трималися на міцному фундаменті: розвинутій і багатій економіці. Землеробство і скотарство не тільки були спроможні прогодувати населення країни, а й виробляли продук-ти харчування й сировину на експорт. Промисли забезпечува-ли потреби держави, їх продукція користувалась постійним попитом у країнах Півдня і Заходу. Міста були заселені переважно ремісника-ми, вироби яких користувалися попитом на Русі й за рубежем. Спустошливі вторгнення кочовиків причорноморських степів, вис-нажливі, майже безперервні громадянські війни між князями хоч і завдавали шкоди, але не могли підірва-ти економічного життя Русі. Надто розвиненими були продуктивні сили держави, а її люди відзнача-лись працьовитістю, витривалістю й були здатні до прогресивних змін у виробництві.
Сільське господарство й промисли
Сільське господарство було провідним у давнь-оруській економіці і досягло високого рівня розвитку.
Землеробство. Основними зерновими куль-турами в Київській Русі були жито, просо, ячмінь, пшениця й овес. Ліс ви-рубувався і спалювався, таким чином звільнялися посівні площі й одночасно удобрювався грунт. У лісостепових і степових районах найпоширенішою системою землеробства була перелогова, за якої ро-дючість землі відновлювалася природним шляхом.
У Київській Русі був великий набір ручних зем-леробських знарядь — заступи, мотики, серпи, коси. їх досить часто знаходять під час археологічних роз-копок. Для обмолоту зерна використовувався ціп. Землеробство на Русі було на такому агротехнічно-му рівні, який давав можливість забезпечити високі для свого часу врожайність і продуктивність праці.
Скотарство. У літопи-сах та інших пам'ятках писемності постійно згадуються різні свійські тварини і продукція тварин-ництва. Великими стадами корів і кіз, табунами ко-ней, отарами овець володіли князі й багаті бояри. Худобу випасали з весни до осені на луках, заплавах, у лісах, на перелогових землях і в степах. На зиму для годівлі тварин запасали сіно, зерно.
Мисливство й рибальство. Полювання на лісових і степових тварин і птахів забезпечувало м'ясом, а продаж шкурок куниць, лисиць, бобрів, білок давав добрі доходи. Цінне хутро було однією з головних статей давньоруського експорту, розходя-чись у багато країн Європи і Сходу. Чималу роль серед промислів відігравали бортництво та бджільництво. Мед і віск ма-ли попит на Русі та за її межами. Князі й бояри були особливо зацікавлені в підтриманні сталого рівня ви-робництва меду й воску, як і у добуванні хутра. Ці товари продавалися на ринках Візантії, країн Близь-кого Сходу й Західної Європи. Натомість вони одержували можливість купувати там прикраси, до-рогі тканини й одяг, вино, фрукти, зброю тощо.
Ремесло. Значного поширення й високого рівня розвитку досягло на Русі ремісниче виробництво. Основною його галуззю була металургія що поряд із землеробством заклала фундамент господарського прогресу Давньоруської держави. Обробка заліза що добувалося з болотяної руди, велася як у сільських так і в міських кузнях. Ковалі користувалися великим набором інструментів і во лоділи значною кількістю технічних прийомів обробки металу, продукуючи речі високої якості й досконалі функціонально, а в кращих зразках — і художньо довершені.
Надзвичайно високого рівня майстерності досягли руські ювеліри. Неперевершеними досі шедеврами ювелірної справи на Русі є дорогоцінні вироби з перегородчастими емалями іконки, хрестики князівські барми ковтки. Виробництво високоху дожніх і коштовних прикрас з емаллю зосереджувалось у Києві звідки вони розходились по Русі і за її межі. Слава про руських ювелірів роз неслася середньовічною Європою.
Наймасовішими видами ремесла були виготовлен-ня керамічного посуду, обробка шкіри, дерева й кістки. Ремісники, які займалися цим, зви-чайно селилися разом, утворюючи у великих містах осібні квартали. Дедалі ширшого застосування набувало віконне скло. Поши-реними були домашні ремесла: прядіння, ткацтво, виготовлення повсякденного одягу й посуду, а також продуктів харчування, насамперед переробка зерна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Економічне життя Київської Русі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок