Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ В 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах Запорізької округи)

СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ В 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах Запорізької округи)

Назва:
СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ В 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах Запорізької округи)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,09 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Є. О. Голощапова
СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ В 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах Запорізької округи)
В сучасній українській історіографії в рамках новітніх методологічних підходів актуалізується дослідження історії невеликих соціальних спільнот в контексті загальноісторичних суспільних процесів. До таких спільнот належать і релігійні громади, що виступають основою релігійної організації, є її первинним духовним осередком та основною ланкою в діяльності конфесії.
Одним з визначальних та первинних аспектів аналізу діяльності релігійної громади в історичному ракурсі є вивчення проблеми її соціальної структури.
У даній статті увага фокусується на соціальній структурі громад євангельських християн- баптистів Запорізької округи в 20-ті рр. XX ст.
Регіональний вимір проблеми не знайшов свого висвітлення в історіографії. Фрагментарно й викривлено соціальна структура конфесії євангельських християн-баптистів досліджена й на загальноукраїнському рівні.
Характерними рисами досліджень 20-х років є невелика кількість фактичного, переважно загальносоюзного матеріалу, описовий характер робіт та критичний погляд на різноманітні релігійні течії. У цей час у методологію наукових досліджень був введений так званий «класовий підхід». З цієї методологічної позиції релігійні організації класифікувались як представники вже не існуючого в країні «буржуазного ладу», і як ворожі до нового - соціалістичного. Прикладами таких досліджень є роботи А.І. Клібанова [1], Б.П. Кандідова [2].
З середини 30-х і до середини 50-х рр. про протестантів взагалі та баптистів зокрема друкувалися лише брошури та статті, що носили «викривальний» характер. Багато фактів в дослідницьких роботах замовчувалось та спрощувалось, що обумовлювало політизованість зроблених висновків. Це було наслідком сумнозвісного принципу партійності, а по суті - партійної кон'юнктури. Серед таких досліджень можна виділити роботи М. Галактіонова [3], М. Чудновцева [4], К. Нестеровського [5].
Серед досліджень кінця 50-80-х рр. означену проблему в своїх монографіях порушували З.В. Калінічева [6], Г.С. Ляліна [7]. Автори, поділяючи в цілому позиції своїх попередників, вважали, що до баптистських громад у 20-ті рр. входили найменш задіяні у суспільних перетвореннях верстви населення: домогосподарки, селяни-одноосібники, безробітні, інваліди, люди похилого віку.
В сучасній українській історіографії, яка змінила методологічні підходи при оцінці історії євангельських християн-баптистів, більшість досліджень має узагальнюючий характер. В той же час, вважаємо, своєчасним звернення у наукових дослідженнях до більш вузьких тематик, які в змозі не тільки суттєво доповнити наші знання з історії регіону, але й надати глибшої інтерпретації загальноукраїнській проблематиці.
Фактологічним підґрунтям статті виступають архівні документи Центрального комітету компартії України (Центральний державний архів громадських об'єднань України, Ф.1), Народного комісаріату внутрішніх справ (Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Ф.5), адміністративного відділу Запорізького окрвиконкому (Державний архів Запорізької області, Ф. Р-316). У них містяться звіти місцевих окрадмінвідділів та схеми розвитку сектантства по районах, що складались з метою дослідження релігійних рухів, анкетні дані керівників громад, списки керівництва громадами та об' єднаннями, списки представників від запорізьких громад на з' їздах, списки членів громад.
Списки членів громад складалися місцевими адмінвідділами за формою, передбаченою інструкціями НКВС. У них зазначались: а) прізвище, ім'я, по батькові; б) вік; в) соціальний стан до Жовтневої революції; г) майновий стан; д) обов'язки, виконувані в громаді або посада; е) рік, з якого людина належала до даної громади чи віросповідання.
На практиці списки не завжди складались за усталеною формою, часто при їх формуванні випускались ті чи інші пункти, наприклад: вік, рік приєднання до громади, соціальний або майновий статус. Такі випущення, звичайно, зменшують інформативний потенціал джерела.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ В 20-ті рр. XX ст. (на матеріалах Запорізької округи)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок