Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати безкоштовно: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ / сторінка 7

Назва:
ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,47 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
І. Мілова зазначає, що на відміну від Української РСР, де процеси перебудови очолила в основному творча інтелігенція (письменники, поети), у Болгарії було більше представників університетських наукових кіл [24, с. 153].
Так, Софійський університет, що є найстарішим навчальним закладом Болгарії, утвердився як центр незгодних з владою. Восени 1988 р. на університетській партійній конференції прозвучала гостра критика БКП. Після цього з роботи звільнили чотирьох професорів, хоча покарання викликали студентські протести.
Серед значної частини болгарського суспільства досить сприятливий ґрунт знайшли ідеї та гасла радянської перебудови, хоча навряд чи хто передбачав її практичні результати [25, с.238]. Таке ставлення має під собою логічне підгрунтя. Адже дослідники звертають увагу на таку обставину, що не так вже й лукавив Т.Живков, який 1982 р. заявив, що в країні немає "організованих політичних сил, які були б проти соціалістичного розвитку. Вороги соціалізму в Болгарії не мають класової бази, не мають соціальних позицій" [26, с.176]. У цьому твердженні стосовно існуючої у вказаний час в країні ситуації існує велика доля істини. Болгарія не переживала подій, подібних угорським, чехословацьким, польським. Болгарське суспільство не висунуло зі свого середовища організаторів боротьби з комуністичним режимом, відповідних духовних лідерів. Хоча в роки "реального соціалізму" і в Болгарії були люди, критично налаштовані до режиму, і навіть такі, що вважалися "інакомислячими" (головним чином в середовищі творчої інтелігенції - Г. Марков, Б. Димитрова, Р. Ралин, С. Русев, Ж. Желєв та ін.), країна не знала дисидентського руху у масштабах, що дозволяв говорити про якийсь серйозний внесок у пробудження суспільства [17, с.125]. Ця болгарська специфіка породила навіть серед частини болгарської інтелігенції національний нігілзм, що виразився у тезі про "рабську психологію" болгар, що не доросли до того, щоб обрати свободу, а віддавали перевагу патерналізму держави, яка турбується про соціальні функції людини, але позбавляє його свободи [27, с.233].
Тому не випадковим виявляється той факт, що спочатку Генеральний секретар БКП Т. Живков добре зустрів ідею перебудови соціалізму, але зреагував негативно одразу, коли М.С.Горбачов почав уводити систему гласності знизу за допомогою журналістів і публіцистів. Болгарський керівник віддавав перевагу керованим акціям згори [28, с.157].
У середовищі творчої інтелігенції актуалізувався заклик слідувати прикладу радянських письменників і журналістів. З середини і до кінця 80-х років прорадянські настрої духовної еліти Болгарії є одночасно і проявом прозахідної ціннісної орієнтації [25, с.238].
Приводом занепокоєння творчої інтелігенції Болгарії стали екологічні питання. Періодичні викиди хлору в атомсферу, які здійснював румунський хімічний комбінат біля м.Русе, викликали рух протесту. У грудні 1988 р. відкрилась виставка русеньских художників, які зобразили екологічну кризу. 19 лютого 1988 р. на відкритому зібранні парторганізації фізичного факультету Софійського університету було підтримано ініціативу русенських художників. Аналогічну позицію зайняли і члени Кабінету молодих письменників на своєму засіданні 22 лютого [28, с.158].
Розглядаючи дихотомію "влада-інтелігенція" в Угорщині, слід зауважити, що кадаровська система надавала значно більше свобод у сфері культури і творчої інтелігенції, ніж політичне керівництво будь-якої іншої країни соціалістичного ареалу. Політика у сфері науки, культури і інформації характеризувалася диференційованим підходом до творчої діяльності. Вона, заохочуючи праці соціалістичної спрямованості, забороняла лише вкрай антисоціалістичні твори і терпляче ставилася до всіх інших пошуків творчої інтелігенції [29, с.390].
Угорська влада набагато краще вміла знаходити загальну мову з інтелігенцією, особливо в Будапешті. Вони надали більше простору для інтелектуальної незалежності, ніж це зробила польська влада, і навіть коли діяльність опозиційної інтелігенції піддавалася цензурі, угорська влада була більше витриманою, ніж їхні польські товариші.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок