Головна Головна -> Реферати українською -> Історія України -> Скачати реферат безкоштовно: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

Загрузка...

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ / сторінка 8

Назва:
ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,47 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Їхній напад з середини до закінчення 1970-х на незалежних осіб, що займалися розумовою працею, був більше вибірковим і акуратним, ніж широкомасштабний напад на представників інтелігенції й студентства з боку польської влади в 1968 р., і не таким жорстоким, як ті гоніння, які здійснювалися за допомогою воєнного стану, введеного Ярузельским. І після судового процесу 1974-1975 рр. над Міклосом Харашти, інтелігенція більше не була об'єктом яких-небудь судових розглядів, хоча наприкінці 1970-х кілька незалежних представників розумової праці з Будапешта були змушені емігрувати, а на початку 1980-х відносно кількох осіб з інтелігенції були застосовані адміністративні штрафи [6, р.43].
У листопаді 1986 р. на загальних зборах Союзу письменників Угорщини відбувся "бунт" літераторів - переважною більшістю членів союзу відкинуло кандидатури всіх членів партії у керівництві цієї організації, що стало відкритою конфронтацією з партійною владою [29, с.410].
Активізувалися вчені-економісти і політологи, які своїми виступами і публікаціями сприяли усвідомленню суспільством ситуації застою в економіці і політиці, вносили свої пропозиції з виходу з кризи, торкаючись при цьому питань неминучих політичних переслідувань. У деяких виданнях прямо вказувалося на безвихідність існуючої політичної системи [29, с.411].
Характеризуючи прояви опозиційного потенціалу інтелігенції в Чехословаччині, зауважимо, що чехи й словаки були внутрішньо паралізовані досвідом придушення "празької весни" 1968 р. арміями країн Варшавського Договору та політикою "нормалізації", що проводилася догматичним керівництвом КПЧ. Економічна криза в Чехословаччині не була настільки глибокою, як в інших країнах регіону. Життя трохи погіршилося, але не настільки, щоб штовхати людей на вулицю. Населення пристосувалося до умов "реального соціалізму". Відповідно й дисидентський рух, що існував у Чехії, було малочисельним, суто інтелігентським і проповідував ідеї не політичного, а морального протистояння тоталітарній системі, висував правозахисні та економічні вимоги. Ні дисиденти, ні тим більше суспільство в цілому не були настроєні на рішучі зміни, не готувалися до них [29, с.42].
Події антитоталітарної революції 1989 р. підкреслили регіональну специфіку Чехословаччини. Так, антитоталітарні суспільно-політичні трансформації у Словаччині у порівнянні із Чехією мали низку специфічних рис. У Словаччині не було організованої опозиції, і важливу роль відігравали невеликі групи критично мислячої наукової й творчої інтелігенції, кілька тисяч активістів-католиків, а також словацькі угорці. На відміну від Чехії, де революційний процес чітко контролювався опозицією, у Словаччині контроль над ним змогла перехопити колишня номенклатура, що і злилася з новою елітою. Революція в Словаччині посилила прагнення словаків до національної самостійності. Тому якщо для чехів головними відразу стали інституційні зміни й ринкові економічні реформи, то для словаків - облаштованість національної держави, у якій нові структури енергійно "обживала" інтелігенція, нова національна еліта [29, с.48].
Слід зазначити, що учасниками масового протесту високої інтенсивності, що раптово постав у Чехословаччині, стали ті прошарки, які були здатні швидко піднятися й згуртуватися навколо політичних вимог (першим з них була вимога дотримання прав людини, а вимога відмови від соціалізму не формулювалося). Це були творча й наукова інтелігенція, студенти, молодь, церква, у меншій мірі - робітники й селяни.
У Словаччині важливу, ініціюючу протестний рух роль зіграли аналогічні суспільні сили. Ця роль випала на долю ще й католицької церкви, і угорської національної меншостей, підготовлених до неї знайомством з досвідом реформаторів Угорщини.
У Чехословаччині навесні 1987 р. існували дві постійно діючі громадські ініціативи: "Хартія - 77", яку підписали 242 діячі науки і культури, що виступили за додержання принципів Заключного акта Гельсінської Наради, і "Комітет для захисту несправедливо переслідуваних". Про зростання громадянської активності свідчили і підписні акції.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ІНТЕЛІГЕНЦІЯ РЕГІОНУ ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ В 70-80-ті рр. XX ст.: ГЕНЕЗА ОПОЗИЦІЙНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок